Lokaty bankowe

lokaty

Najczęściej wybieraną formą oszczędzania przez Polaków są bez wątpienia lokaty bankowe. Dobra lokata jest nie tylko niezastąpionym produktem oszczędnościowym, który pozwoli na zabezpieczenie wolnego kapitału, ale również pomnoży go bez konieczności ponoszenia większego ryzyka.

Oszczędności polskich gospodarstw domowych

 • Depozyty bankowe
 • Gotówka w obiegu
 • OFE
 • Fund. Inwestycyjne
 • Akcje
 • Obligacje i bony skarbowe
 • Pozostałe

Wartość oszczędności polskich gospodarstw domowych w mld zł.   Źródło: NBP, MF

Jak wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski i Ministerstwo Finansów wartość wszystkich oszczędności Polaków na koniec 2015 roku wynosiła blisko 1 bln 105 mld zł. Zdecydowanie najwięcej, bo aż 645,9 mld zł (co stanowi 58% wszystkich oszczędności Polaków) zostało ulokowanych w polskich bankach na kontach osobistych, oszczędnościowych oraz na lokatach terminowych. W dalszym ciągu ogromna liczba naszych rodaków nie inwestuje swoich wolnych środków finansowych co odzwierciedla wartość gotówki w obiegu, która wynosiła w tym okresie 149,7 mld zł – stanowi to około 13,5% oszczędności zgromadzonych przez polskie rodziny.

Niska wartość oszczędności ulokowana w Otwartych Funduszach Emerytalnych związana jest ze stopniowym przekazywaniem przez te instytucje do ZUS części środków zgromadzonych na kontach klientów. Mała wartość kapitału zainwestowana w funduszach inwestycyjnych i akcjach spółek giełdowych wynika natomiast bezpośrednio z dużego dystansu do inwestowania na ryzykownym rynku kapitałowym. Większość Polaków w dalszym ciągu decyduje się na deponowanie wolnych środków finansowych na bezpiecznych produktach bankowych pozbawionych ryzyka inwestycyjnego.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając lokatę bankową?

Stałe oprocentowanie lokaty definiowane jest w momencie podpisania umowy z bankiem i obowiązuje przez cały okres jej trwania niezależnie od czynników rynkowych. Oprocentowanie zmienne natomiast zmienia się podczas trwania umowy wraz ze zmianami określonych w umowie wskaźników makroekonomicznych (do najczęściej spotykanych na polskim rynku wskaźników decydujących o wartości zmiennego oprocentowania lokat możemy zaliczyć wysokość stóp procentowych NBP oraz stawki lokat międzybankowych WIBOR).

Zakładając lokatę warto dokładnie przemyśleć, na jaki okres czasu chcemy ulokować nasze pieniądze. Banki oferują nam wiele propozycji. Znajdziemy lokaty na miesiąc, kwartał, pół roku, rok, czy nawet lokaty dwuletnie. Powinniśmy przemyśleć na jaki czas możemy zamrozić naszą gotówkę. Jak wiadomo, im dłużej trzymamy pieniądze na lokacie, tym wyższe odsetki otrzymamy na koniec.

Zysk z lokaty zależy nie tylko od wysokości oprocentowania, ale również od częstotliwości kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja to częstotliwość dopisywania odsetek do kapitału zgromadzonego na lokacie. Im częściej się ona odbywa, tym wyższy zysk przyniesie nam dana oferta.

Analizując oferty lokat bankowych zwracajmy uwagę na dolne i górne granice wpłacanego depozytu. Aktualnie wiele promocyjnych ofert kierowanych do klientów posiada ograniczenie, szczególnie jeśli chodzi o maksymalną kwotę środków jaką możemy zdeponować.

Aby skorzystać z niektórych ofert lokat bankowych jesteśmy zmuszani do zakładania produktów powiązanych. Najczęściej banki obligują nas do zakładania rachunków osobistych. Zdarza się również, że aby skorzystać z bardzo atrakcyjnej oferty lokaty część środków, musimy ulokować na bardziej ryzykownych opcjach inwestycyjnych np. poprzez zakup jednostek funduszy inwestycyjnych.

Zdarzają się sytuacje kiedy jesteśmy zmuszeni do wcześniejszej wypłaty środków ulokowanych na lokacie bankowej. W takich wypadkach musimy liczyć się z konsekwencjami zapisanymi w umowie z bankiem. Najczęściej banki po prostu anulują wszystkie zgromadzone do tego czasu odsetki. Zdarzają się jednak także zapisy, które definiują dodatkowe opłaty za wcześniejsze zerwanie umowy.

Przystępność lokat bankowych

Lokaty możemy bez problemu w kilka minut założyć w placówce banku, przez Internet lub czasami nawet przez telefon. Zanim jednak to zrobimy, warto dokładnie porównać dostępne oferty i wybrać tą, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Analizując poszczególne propozycje lokat bankowych musimy skupić się nie tylko na banku, w którym mamy konto osobiste, ale również przyjrzeć się ofertom konkurencyjnych banków. Zwracajmy także szczególną uwagę podczas analizy, czy oferty skierowane są do obecnych czy również nowych klientów danego banku. Aby pomóc Wam w analizie aktualnej oferty polskich banków, przygotowaliśmy dla Was ranking lokat bankowych. Znajdziecie tu oferty, które swoimi warunkami wyróżniają się wśród konkurencji.

Ranking lokat bankowych - porównanie ofert - wrzesień 2016

Bank Lokata Kwota Okres Oprocentowanie Szczegóły
Lokata Bezkarna 1 000 - 100 000 zł 3 mies. 3,00% Szczegóły
Lokata Happy Plus 10 000 - 100 000 zł 3 mies. 3,00% Szczegóły
Lokata 130 dni z premią 3 000 - 100 000 zł 130 dni 2,50% Szczegóły
eLokata na Nowe Środki II 500 - 200 000 zł 4 mies. 2,40% Szczegóły
eLokata Tradycyjna 500 - 200 000 zł 6 mies. 2,20% Szczegóły
Lokata direct+ internet 12M 5 000 - 1 mln zł 12 mies. 2,05% Szczegóły
eLokata Tradycyjna 500 - 200 000 zł 3 mies. 2,00% Szczegóły
E-lokata z bonusem 1 000 - 150 000 zł 12 mies. 2,00% Szczegóły
Lokata Internetowa 6M 1 000 - 1 mln zł 6 mies. 2,00% Szczegóły
Lokata na nowe środki 1 000 - 1 mln zł 9 mies. 2,00% Szczegóły
Lokata na nowe środki 1 000 - 1 mln zł 6 mies. 2,00% Szczegóły
Lokata na nowe środki 1 000 - 1 mln zł 3 mies. 2,00% Szczegóły
Lokata Horyzont Zysku 1 000 - 100 000 zł 15 mies. 2,00% Szczegóły
Lokata Elastyczna 6m 1 000 - 500 000 zł 6 mies. 2,00% Szczegóły
Lokata Standardowa 12M 1 000 - 500 000 zł 12 mies. 2,00% Szczegóły
Lokata Beztroska 1 000 - 1 mln zł 3 mies. 1,90% Szczegóły
Lokata terminowa 10 000 - 200 000 zł 9 mies. 1,80% Szczegóły
E-lokata 3M 3 000 - 600 000 zł 3 mies. 1,70% Szczegóły

Na rynek powróciła właśnie bestsellerowa oferta lokaty oferowanej przez BGŻ Optima, specjalizująca się w promowaniu oszczędnościowych depozytów bankowych. Na Lokacie Bezkarnej zarobimy 3,00% w skali roku a depozyt zakładany jest na okres 3 miesięcy. Niewątpliwą zaletą oferty jest jej “bezkarność” co oznacza, że nie tracimy uzbieranych odsetek nawet w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty! To co wyróżnia Lokatę Bezkarną od innych aktualnych ofert to szerokie możliwości dotyczące wartości lokowanych środków: na lokacie możemy zdeponować od 1 000 zł aż do 100 000 zł!

Na drugim miejscu w naszym rankingu znalazła się kolejna propozycja od Idea Banku: Lokata Happy Plus. Jest to również depozyt krótkoterminowy, zakładany na okres 3 miesięcy z oprocentowaniem o wartości 3,00%. To co w głównej mierze odróżnia tą ofertę od Lokaty Happy to wartość lokowanych środków, która wynosi od 10 0001 zł do 100 000 zł.

Najnowszą propozycją na polskim rynku jest oferta lokaty od Toyota Bank. Na depozycie, która trwa przez okres 130 dni mamy oferowane oprocentowanie w wysokości 2,50%. Natomiast to co zdecydowanie wyróżnia tę propozycję to możliwość uzyskania dodatkowej premii w wysokości 100 zł!

 

Z nową ofertą lokaty średnioterminowej wystartował właśnie Getin Bank. Na e-Lokacie na Nowe Środki II zarobimy 2,40% w skali roku. Lokata zakładana jest na okres 4 miesięcy, bez trudu założymy ją wypełniając krótki formularz rejestracyjny. W porównaniu z pierwszą edycją tej oferty na lokacie możemy zdeponować środki o zdecydowanie większej wartości. Obecnie możemy ulokować środki o wartości od 500 do nawet 200 000 zł.

We sierpniu na rynku pojawiła się kolejna oferta lokaty od Getin Banku. Elokata tradycyjna oferowana jest w dwóch wersjach: na 6 miesięcznym depozycie zarobimy 2,20%, natomiast na depozycie 3 miesięcznym oferowany jest oprocentowanie w wysokości 2,00% w skali roku. Obie propozycje możemy bez trudu założyć korzystając z wniosku online.

Jeśli chodzi natomiast o lokaty długoterminowe, to w dalszym ciągu najkorzystniejszą propozycją na rynku pozostaje oferta Lokaty Direct+ Internet w Santander Consumer Banku. Depozyt ten zakładany jest na okres 12 miesięcy z oprocentowaniem na poziomie 2,05% w skali roku. Korzystając z oferty mamy gwarancję stałości oprocentowania przez cały okres trwania umowy, a bank nie pobiera żadnych opłat zarówno za otwarcie jak i prowadzenie lokaty.

Konta oszczędnościowe

W odróżnieniu od lokat bankowych, konta oszczędnościowe gwarantują nam większą płynność finansową. Bardzo korzystny jest fakt, że konto oszczędnościowe umożliwia nam wypłatę zgromadzonych pieniędzy w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Możliwe jest także w każdej chwili wpłacenie na rachunek dodatkowych pieniędzy. Z drugiej strony minusem takich rachunków w porównaniu z depozytami terminowymi jest nieco niższe oprocentowanie i większe ryzyko jego dalszego obniżenia.

shutterstock_98277620

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

 • Wysokość oprocentowaniaPo pierwsze uwzględniamy wysokość oprocentowania – to nie ulega wątpliwości: im oprocentowanie jest wyższe, tym więcej zarobimy.
 • Warunki otwarciaPo drugie sprawdzamy warunki otwarcia rachunku oszczędnościowego – większość banków wymaga od klienta posiadania konta osobistego, które umożliwia otworzenie rachunku oszczędnościowego.
 • Częstotliwość kapitalizacji odsetekOgólnie zasada jest taka: im częściej odsetki dopisywane są do rachunku, tym lepiej. Konto z kapitalizacją dzienną przyniesie Ci nieco większy zysk od rachunku oszczędnościowego o tym samym oprocentowaniu, ale z kapitalizacją miesięczną.
 • Wartość środkówMinimalna i maksymalna wysokość środków, które można wpłacić na konto.
 • Dodatkowe warunkiNiektóre instytucje zachęcają klientów podwyższonym oprocentowaniem, które obowiązuje jedynie przez kilka miesięcy. Należy sprawdzić dokładnie, czy wartość oprocentowania ulega zmianie po jakimś okresie.

Ranking kont oszczędnościowych - wrzesień 2016

Bank Konto Oprocentowanie Dodatkowe informacje Szczegóły
Konto Na Dobry Początek 2,80% / 2,50% – oprocentowanie 2,80% dla nowych klientów przez pierwsze 4 miesiące
- swobodne wpłaty i wypłaty środków
- brak konieczności zakładania konta osobistego (oprocentowanie 2,5%)
Szczegóły
Konto Oszczędnościowe 360° 2,70% – oprocentowanie 2,70% w skali roku dla nowych środków do wartości 100 000 zł
– darmowe prowadzenie rachunku, dowolne wpłaty i wypłaty bez utraty odsetek
Szczegóły
Konto Zośka PRO 2,50% – bez limitu wpłaconych środków
– do 3% w skali roku
– 0 zł za otwarcie i prowadzenie
Szczegóły
Konto Oszczędnościowe 2,00% – całkowity brak opłat związanych z rachunkiem
- zachowanie odsetek przy wypłacie środków
Szczegóły
Konto Oszczędnościowe 2% 2,00% – promocyjne oprocentowanie od 50 tys. zł Szczegóły
Konto Smart Procent 2,00% – jeden darmowy przelew w miesiącu na rachunki w Banku SMART
- swobodny dostęp do środków
Szczegóły
Wymarzone Konto Lokacyjne 1,80% – oprocentowanie oparte na zmiennej stopie referencyjnej NBP oraz stałym mnożniku Szczegóły
Rachunek Oszczędnościowy do 1,65% – 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta
- miesięczna kapitalizacja odsetek
- promocyjne oprocentowanie dla środków o dużej wartości
Szczegóły
Rachunek oszczędnościowy PROgres do 1,25% – wartość oprocentowania uzależniona od wysokości deponowanych środków Szczegóły
Konto Oszczędnościowe do 1,00% – darmowe otwarcie i prowadzenie rachunku Szczegóły

Najnowszą ofertą na rynku jest Konto Na Dobry Początek w Getin Banku, która jest dostępne w dwóch wersjach. Atrakcyjniejszą z nich jest zakładana razem z kontem osobistym – w tym wypadku dla środków do wartości 100 000 zł otrzymamy oprocentowanie na poziomie 2,8% przez pierwsze 4 miesiące oszczędzania. W przypadku wyboru oferty bez zakładania konta osobistego oprocentowanie w takim samym okresie wyniesie 2,5%. Warto zaznaczyć, że obie wersje produktu dostępne są wyłącznie dla nowych klientów Getin Banku. Konto Na Dobry Początek założymy bez trudu przez Internet wypełniając odpowiedni formularz.

Atrakcyjną ofertą jest także bieżąca propozycja Banku Millenium. Bank ten oferuje nam oprocentowanie na koncie oszczędnościowym w wysokości 2,70% w skali roku. Dotyczy to nowych środków deponowanych w banku do wartości 100 tys. zł. Otwarcie konta i jego prowadzenie jest w praktyce darmowe, jedyne opłaty poniesiemy za dokonanie przelewów na rachunki Millenium Bank. Istotną zaletą oferty jest elastyczność w dostępie do naszych pieniędzy dzięki braku utraty odsetek w przypadku dokonywania dowolnej liczby wpłat i wypłat z rachunku. Oferta Milenium Bank to naszym zdaniem aktualnie najlepsza propozycja tradycyjnego konta oszczędnościowego.

Atrakcyjną propozycją tradycyjnego rachunku oszczędnościowego jest obecnie „Konto Zośka PRO” oferowana przez Idea Bank. Mamy tam możliwość oszczędzania dowolnej kwoty z oprocentowaniem nominalnym w wysokości 2,50%. Aby wszystkie nasze środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym zostały objęte promocyjnym oprocentowaniem, musimy zapewnić odpowiednie środki na rachunku osobistym. Bank nie pobiera opłat za otwarcie i prowadzenie rachunków. Konto Zośka Pro założymy bez trudu przez Internet. Oferta Idea Banku to naszym zdaniem aktualnie najlepsza propozycja tradycyjnego konta oszczędnościowego.

Atrakcyjną ofertę przygotował także Alior Bank. Na rachunku oszczędnościowym możemy zarabiać regularnie 2,00% w skali roku. Bank nie pobiera opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku i możemy ulokować na nim dowolną kwotę pieniędzy. Minusem jest fakt, że rachunku oszczędnościowego w Alior Bank nie założymy online, a musimy udać się do placówki bankowej.

Od czego zależy wysokość oprocentowania lokat bankowych?

Na oprocentowanie lokat wpływa również cross-selling, chętnie stosowany przez banki, nazywany jest inaczej sprzedażą wiązaną lub krzyżową. Sama idea jest prosta – możesz założyć lokatę o bardzo wysokim oprocentowaniu, jeśli zdecydujesz się również na inny produkt tego banku. Sprzedaż takich „pakietów” produktowych jest na pewno bardzo opłacalna dla banku, warto jednak zastanowić się, czy dla klienta również niesie ona same korzyści?
Kolejnym parametrem, od którego zależy oprocentowanie lokat bankowych jest czas trwania lokaty. Zazwyczaj jest tak, że wysokość oprocentowania depozytów powinna się kształtować zgodnie z przebiegiem normalnej krzywej dochodowości, czyli lokaty krótkoterminowe powinny być oprocentowane niżej niż długoterminowe. Jednak nie w każdej ofercie ta zasada się sprawdza. Na rynku funkcjonują bowiem krótkie depozyty, najczęściej 1-3 miesięczne, których oprocentowanie jest dużo wyższe niż średnia na rynku. Warto jednak pamiętać o tym, że są to produkty promocyjne, które można założyć tylko raz i tylko do określonej kwoty. Zazwyczaj banki prześcigają się w tych ofertach, aby pozyskać nowych klientów.
Depozyt bankowy może być oprocentowany według stałej lub zmiennej stopy procentowej. W przypadku oprocentowania stałego klient już w momencie zakładania lokaty doskonale wie, ile otrzyma odsetek po zakończeniu danego depozytu. Jeżeli natomiast decydujemy się na lokatę o oprocentowaniu zmiennym, wiele czynników wpływa na wysokość naszych odsetek. W zależności od banku, mogą to być stopy rynkowe WIBID/WIBOR, poziom inflacji czy też chociażby poziom stopy referencyjnej ogłaszanej przez Narodowy Bank Polski.

Aktualna sytuacja na rynku depozytów bankowych

Obecne stawki oprocentowania lokat nie zachęcają do oszczędzania na depozytach bankowych. Wszystko za sprawą niskich stóp procentowych, które w największej mierze wpływają na wysokość oprocentowania. W ostatnim czasie nastąpił wysyp ofert różnego rodzaju lokat i kont bankowych, które w ramach promocji oferują oprocentowanie nawet 4% w skali roku. Są to jednak z reguły oferty promocyjne, w przypadku których klient musi spełnić dodatkowe wymagania stawiane przez bank. Z takich ofert najczęściej mogą skorzystać tylko nowi klienci i mogą otworzyć tylko jeden taki depozyt.

Wyższy zysk w ujęciu realnym

Pomimo niskiego oprocentowania, w ujęciu realnym (uwzględniając inflację) lokaty dają lepiej zarobić niż jeszcze kilka lat temu, kiedy to oprocentowanie oscylowało w granicach 7-8%. Wszystko przez deflację – czyli spadek cen dóbr i usług. Deflacja utrzymuje się od lipca 2014 roku. Oznacza to, że od prawie dwóch lat nie wpłacając oszczędności na oprocentowany rachunek – nasze środki pieniężne i tak zyskują na wartości. Dobrze obrazuje to wykres poniżej, który pokazuje różnice pomiędzy stopami procentowymi a inflacją (deflacją).

stopy, inflacja, wibor - wrzesien 2016

Jak wynika z wykresu, w tej chwili w Polsce mamy najwyższe realne stopy procentowe w historii III RP i jedne z najwyższych w Europie. Wszystko za sprawą historycznie niskiej inflacji.

To dobra wiadomość dla osób oszczędzających na lokatach. W najbliższym czasie nie należy jednak spodziewać się zmian stóp procentowych. M.in. z powodu zbliżającej się wymiany członków w Radzie Polityki Pieniężnej. Prawdopodobnie do końca kadencji tej RPP nie zostaną podjęte żadne działania stymulujące gospodarkę. Eksperci za bardziej prawdopodobne uważali podwyżki stóp. Do niedawna przewidywali, że pierwszych zmian należałoby się spodziewać w II połowie 2016 roku. Obecnie rynek zaczyna wyceniać obniżkę stóp procentowych – wszystko przez utrzymującą się deflację i dalsze tendencje deflacyjne (spadek cen ropy i innych surowców). Wszystko wskazuje na to, że przez następny rok nie należy spodziewać się większych zmian w wysokości oprocentowania depozytów bankowych.

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat bankowych

Przedstawiony po prawej stronie wykres prezentuje przeciętne oprocentowanie najlepszych lokat bankowych z podziałem na poszczególne okresy zapadalności:

 • kwartalne
 • półroczne
 • roczne
 • dwuletnie

Począwszy od ostatnich miesięcy poprzedniego roku mamy do czynienia z regularnym obniżaniem oprocentowania lokat terminowych. Jest to bezpośrednio związane z kolejnymi obniżkami stóp procentowych serwowanych nam przez Radę Polityki Pieniężnej. Ostatnia zmiana stóp procentowych NBP była w marcu 2015 i od tego czasu stopa referencyjna wynosi 1,5%.

srednie-oprocentowanie-wrzesien-2016

Większość ekonomistów nie przewiduje zmian dotyczących wysokości stóp w najbliższej przyszłości, co oznacza, że nie należy spodziewać się w tym czasie istotnych zmian jeśli chodzi o średnie oprocentowanie najlepszych lokat terminowych.

Najlepsze lokaty 3 miesięczne na 10 tys. zł – wartość oprocentowania od 2012 roku

Jak widzimy z prezentowanego wykresu oprocentowanie najlepszych lokat bankowych zakładanych na okres 3 miesięcy na kwotę 10 000 złotych spada nieustannie od początku 2012 roku. Główną przyczyną takiego zjawiska jest oczywiście regularne obniżanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Aktualnie najlepsze lokaty kwartalne dają zarobić maksymalnie 4% w skali roku. W najbliższym czasie nie spodziewajmy się wzrostów oprocentowania depozytów, ponieważ większość ekspertów jest zdania, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się podwyższania stóp procentowych NBP.

lokaty3m

Pełne porównanie ofert lokat bankowych o różnych okresach trwania umowy

najlepsze_lokaty_bankowe

Metodologia badania

Poniżej przedstawiamy Państwu zestawienie najwyżej oprocentowanych lokat dostępnych aktualnie na polskim rynku, uwzględniając ich termin zapadalności. Regularnie poddajemy analizie aktualną ofertę produktową 24 banków działających w Polsce. Podczas analizy kierujemy się następującymi założeniami:

 • oceniamy wyłącznie lokaty ze stałym oprocentowaniem,
 • o kolejności w rankingu decyduje wartość oprocentowania nominalnego,
 • badamy wszystkie dostępne oferty 24 banków na podstawie informacji zamieszczonych na oficjalnych stronach internetowych,
 • w zestawieniu nie prezentujemy produktów łączonych, np. lokat strukturyzowanych, lokat z funduszem inwestycyjnym, itp.,
 • dokonaliśmy podziału depozytów terminowych na 4 grupy ze względu na ich termin zapadalności.

Ranking lokat do 3 miesięcy - wrzesień 2016

Bank Nazwa lokaty Okres umowy Oprocentowanie
Idea Bank Lokata Happy 2 miesiące 4,00%
Idea Bank Lokata Happy Plus 3 miesiące 3,00%
BGŻ Optima Lokata Bezkarna 3 miesiące 3,00%
PKO BP Lokata w IKO 1 miesiąc 2,25%
Raiffeisen Polbank R-Lokata 3 miesiące 2,20%
Plus Bank Lokata internetowa 3 miesiące 2,15%
Idea Bank Lokata mobilna 3 miesiące 2,13%
Idea Bank Lokata nr 1 3 miesiące 2,05%
Toyota Bank Plan depozytowy 80 dni 2,15%
Getin Bank e-lokata Tradycyjna 3 miesiące 2,00%

Ranking lokat od 4 do 6 miesięcy - wrzesień 2016

Banku Nazwa lokaty Okres umowy Oprocentowanie
Getin Bank E-lokata na nowe środki II 4 miesiące 2,30%
Noble Bank Lokata terminowa 4 miesiące 2,30%
BOŚ Bank Ekolokata Superprocentująca 6 miesięcy do 2,30%
Idea Bank Lokata nr 1 6 miesięcy 2,05%
Plus Bank Lokata Internetowa 6 miesięcy 2,05%
Idea Bank Lokata Fair Play 6 miesięcy 2,00%
Idea Bank Lokata Stabilna 6 miesięcy 2,00%
BGŻ Optima Lokata elastyczna 4 miesiące 2,00%
mBank Lokata na nowe środki 6 miesięcy 2,00%
Getin Bank Lokata Tradycyjna 6 miesiące 1,90%

Ranking lokat od 7 do 11 miesięcy - wrzesień 2016

Bank Nazwa lokaty Okres umowy Oprocentowanie
BOŚ Bank EKOlokata Wysoko Procentująca 9 miesięcy 2,40%
Idea Bank Lokata nr 1 10 miesięcy 2,10%
Plus Bank Lokata standardowa 10 miesięcy 2,10%
Idea Bank Lokata Stabilna 9 miesięcy 2,00%
mBank Lokata na nowe środki 9 miesięcy 2,00%
Getin Bank Lokata progresywna 7 miesięcy 1,85%
Eurobank Lokata terminowa 9 miesięcy 1,60%
Santander Bank Lokata Direct+ Internet 7 miesięcy 1,40%
Santander Bank Lokata Zysk+ 9 miesięcy 1,40%
Raiffeisen Polbank Lokata terminowa 9 miesięcy 1,40%

Ranking lokat powyżej 12 miesięcy - wrzesień 2016

Bank Nazwa lokaty Okres umowy Oprocentowanie
Santander Consumer Bank Lokata Direct+ Online 12 miesięcy 2,05%
Toyota Bank Lokata Standardowa 12 miesięcy 2,05%
Alior Bank Lokata 2-letnia 24 miesiące 2,00%
BOŚ Bank EKOlokata z Bonusem 12 miesięcy 2,00%
Plus Bank Lokata internetowa 12 miesięcy 2,00%
BGŻ Optima Lokata Standardowa 12 miesięcy 2,00%
Millennium Bank Lokata Horyzont Zysku 15 miesięcy 2,00%
Getin Bank Lokata progresywna/td> 12 miesięcy 1,90%
Euro Bank Lokata terminowa 18 miesięcy 1,85%
PKO BP Lokata z iKO 24 miesięcy 1,60%

Nie musimy się obawiać o nasze finanse, które wpłacimy na depozyty bankowe. W przypadku upadłości naszego banku możemy liczyć na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG wypłaci nam zgromadzone środki wraz z należnymi odsetkami naliczonymi do dnia wydania postanowienia o upadłości banku. Wypłaty mają górny limit, ale jest on na tyle wysoki, że depozyty większości klientów zostaną zwrócone w całości. BFG chroni depozyty zgromadzone we wszystkich bankach krajowych, czyli tych z siedzibą na terytorium RP.

 • W przypadku upadłości banku możemy liczyć na zwrot środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych. Limit gwarancji zwrotu wynosi 100 tys. euro – do takiej kwoty będą wypłacane utracone środki pieniężne.
 •   Zwrot środków pieniężnych w ciągu 20 dni od utracenia dostępu do nich.
 •   Gwarancja udzielenia pomocy finansowej bankom, które znalazły się w obliczu utraty wypłacalności.
 •   Wspieranie procesów łączenia się banków zagrożonych z silnymi jednostkami bankowym.
 •   Gwarancją objęte są zarówno depozyty w złotych jak i w obcej walucie.