Ranking lokat bankowych – porównanie najlepszych lokat

0

Najczęściej wybieraną formą oszczędzania przez Polaków są bez wątpienia lokaty bankowe. Dobra lokata jest nie tylko niezastąpionym produktem oszczędnościowym, który pozwoli na zabezpieczenie wolnego kapitału, ale również pomnoży go bez konieczności ponoszenia większego ryzyka.

shutterstock_146921186

Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę wybierając lokatę bankową?

Na początek warto przemyśleć na jaki okres czasu chcemy ulokować nasze pieniądze. Banki oferują nam wiele propozycji. Znajdziemy lokaty na miesiąc, kwartał, pół roku, rok, czy nawet lokaty dwuletnie. Powinniśmy pomyśleć o tym na jaki czas możemy zamrozić swoją gotówkę. Jak wiadomo im dłużej trzymamy pieniądze na lokacie, tym wyższe odsetki otrzymamy na koniec. Analizując oferty lokat bankowych musimy skupić się nie tylko na banku w którym mamy konto osobiste, ale również przyjrzeć się ofertom konkurencyjnych banków. Zwracajmy zatem szczególną uwagę podczas analizy czy oferty skierowane są do obecnych czy również nowych klientów banku, oraz czy musimy spełnić jakieś dodatkowe warunki. Bardzo ważną informacją są również dolne i górne granice wpłacanego depozytu.

Przystępność lokat bankowych

Lokaty możemy bez problemu w kilka minut założyć w placówce banku, przez internet lub czasami nawet przez telefon. Zanim jednak to zrobimy, warto porównać dostępne oferty. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na

 • okres trwania depozytu,
 • oprocentowanie,
 • częstotliwość kapitalizacji odsetek,
 • dodatkowe warunki, które często pojawiają się przy ofertach promocyjnych.

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty wymienione powyżej, przygotowaliśmy dla Was ranking lokat bankowych. Znajdziecie tu oferty, które swoimi warunkami wyróżniają się wśród konkurencji.

Ranking lokat bankowych – porównanie ofert

Bank Nazwa lokaty Oprocentowanie lokaty Okres umowy z bankiem Szczegóły oferty
Idea Bank Lokata Happy 4,00% 3 miesiące Szczegóły oferty
BGŻ Optima Lokata Bezkarna 3,20% 3 miesiące Szczegóły oferty
Lion’s Bank Lokata Welcome 2,85% 3 miesiące Szczegóły oferty
Getin Bank E-lokata na nowe środki 2,60% 4 miesiące Szczegóły oferty
Toyota Bank Lokata z pewnym zyskiem 2,50% 100 dni Szczegóły oferty
Lion’s Bank Lokata Welcome 2,50% 1 lub 3 miesiące Szczegóły oferty
Santander Consumer Bank Lokata direct+ internet 12M 2,40% 12 mies. Szczegóły oferty
Plus Bank Lokata Standardowa 2,35% 3 mies. Szczegóły oferty
Getin Bank Lokata Tradycyjna 2,30% 6 mies. Szczegóły oferty
PKO BP Lokata w IKO 2,25% 1 mies. Szczegóły oferty
BZ WBK Lokata Swobodnie zarabiająca 2,10% 4 mies. Szczegóły oferty
Plus Bank Lokata Internetowa 6M 2,10% 3 mies. Szczegóły oferty
Eurobank Lokata terminowa 2,10% 36 mies. Szczegóły oferty
mBank Lokata na nowe środki 2,00% 9 miesięcy Szczegóły oferty
Getin Bank Lokata Tradycyjna 2,00% 6 mies. Szczegóły oferty
Biz Bank Lokata BIZ PRO 4 m. 2,00% 4 mies. Szczegóły oferty
Biz Bank Lokata BIZ PRO 12m 2,00% 12 mies. Szczegóły oferty
Millenium Bank Lokata Horyzont Zysku 2,00% 15 mies. Szczegóły oferty
BGŻ Optima Lokata Standardowa 3m 2,00% 3 mies. Szczegóły oferty
BGŻ Optima Lokata Elastyczna 6m 2,00% 6 mies. Szczegóły oferty
BGŻ Optima Lokata Standardowa 12M 2,00% 12 mies. Szczegóły oferty
Idea Bank Lokata Beztroska 2,00% 3 mies. Szczegóły oferty
mBank 3-dniowa lokata 1,80% 3 dni Szczegóły oferty

Na pierwszym miejscu w naszym rankingu znajduje się oferta Lokaty Happy w Idea Bank. Bank oferuje swoim klientom możliwość osiągnięcia wysokiego zysku z inwestycji w krótkoterminową, 3-miesięczną lokatę z oprocentowaniem w wysokości 4,0% w skali roku. Na lokacie Happy zdeponujemy środki o wartości od 1 000 zł do 10 000 zł. Sama procedura otarcia lokaty jest bardzo prosta – wszystkie formalności wypełnimy w zaledwie kilka minut za pośrednictwem Internetu. Nie musimy ponadto posiadać ani zakładać nowego konta osobistego. Lokata Happy to obecnie najlepsza, standardowa lokata bankowa dostępna na polskim rynku.

Na rynek powróciła właśnie bestsellerowa oferta lokaty oferowanej przez BGŻ Optima, specjalizujący się w promowaniu oszczędnościowych depozytów bankowych. Na Lokacie Bezkarnej zarobimy 3,20% w skali roku a depozyt zakładany jest na okres 3 miesięcy. Niewątpliwą zaletą oferty jest jej „bezkarność” co oznacza, że nie tracimy uzbieranych odsetek nawet w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty! To co wyróżnia Lokatę Bezkarną od innych aktualnych ofert to szerokie możliwości dotyczące wartości lokowanych środków: na lokacie możemy zdeponować od 1 000 aż do 100 000 złotych!

Lion’s Bank proponuje atrakcyjną ofertę lokaty krótkoterminowej, którą kieruje bezpośrednio do bardziej zamożnych klientów. Aby założyć Lokatę Welcome musimy zdeponować środki o minimalnej wartości 100 000 zł i możemy oszczędzać przez okres 3 miesięcy z oprocentowaniem 2,85% w skali roku. Oferta przeznaczona jest dla nowych klientów banku, którzy nie są zmuszeni do zakładania konta osobistego ani innego dodatkowego produktu.

W maju na rynku pojawiła się najnowsza oferta od Getin Banku. Po dłuższej nieobecności w najwyżej oprocentowanych ofertach Getin powrócił do czołówki rankingu z „E-lokatą na nowe środki” z oprocentowaniem na poziomie 2,60%. E-lokata zakładana jest na okres 4 miesięcy i dotyczy nowych środków lokowanych do banku. Na depozycie maksymalnie możemy zdeponować 10 000 zł. Bank nie wymaga zakładania rachunku osobistego a cała procedura zakładania i prowadzenia lokaty odbywa się za pośrednictwem Internetu.

Najnowszą, polecaną przez nas propozycją jest Lokata z pewnym zyskiem w Toyota Bank. Ten krótkoterminowy depozyt zakładany na okres 100 dni założymy bez trudu przez Internet. Bank oferuje nam oprocentowanie na poziomie 2,50% i możemy zdeponować na 1 jednej lokacie środki o wartości od 3 000 zł do 10 000 zł. Warto jednak dodać, że klient indywidualny może założyć do 7 tego typu depozytów, tak więc w Toyota Bank maksymalnie możemy zdeponować 70 000 zł.

Kolejną propozycją od Lion’s Banku jest oferta lokaty internetowej Welcome Online, którą można założyć na okres 1 lub 3 miesięcy. Podobnie jak w przypadku Lokaty Welcome aby otworzyć depozyt musimy zdeponować minimum 100 000 złotych, które będą zarabiać 2,50% w skali roku. Sama procedura otwarcia lokaty jest błyskawiczne a wszelkie formalności dopełnimy za pośrednictwem Internetu.

Jeśli chodzi natomiast o lokaty długoterminowe to w dalszym ciągu najkorzystniejszą propozycją na rynku pozostaje oferta Lokaty Direct+ Internet w Santander Consumer Banku. Depozyt ten zakładany jest na okres 12 miesięcy z oprocentowaniem na poziomie 2,40% w skali roku. Korzystając z oferty mamy gwarancję stałości oprocentowania przez cały okres trwania umowy a bank nie pobiera żadnych opłat zarówno za otwarcie jak i prowadzenie lokaty.

Warto przed podjęciem decyzji przeanalizować wszystkie oferty i wybrać tą, która w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania.

Od czego zależy wysokość oprocentowania?
Depozyt bankowy może być oprocentowany według stałej lub zmiennej stopy procentowej. W przypadku oprocentowania stałego klient już w momencie zakładania lokaty doskonale wie, ile otrzyma odsetek po zakończeniu danego depozytu. Jeżeli natomiast decydujemy się na lokatę o oprocentowaniu zmiennym, wiele czynników wpływa na wysokość naszych odsetek. W zależności od banku, mogą to być stopy rynkowe WIBID/WIBOR, poziom inflacji czy też chociażby poziom stopy referencyjnej ogłaszanej przez Narodowy Bank Polski.

Czas trwania lokatyshutterstock_178078835

Kolejnym parametrem, od którego zależy oprocentowanie lokat bankowych jest czas trwania lokaty. Zazwyczaj jest tak, że wysokość oprocentowania depozytów powinna się kształtować zgodnie z przebiegiem normalnej krzywej dochodowości, czyli lokaty krótkoterminowe powinny być oprocentowane niżej niż długoterminowe. Jednak nie w każdej ofercie ta zasada się sprawdza. Na rynku funkcjonują bowiem krótkie depozyty, najczęściej 1-3 miesięczne, których oprocentowanie jest dużo wyższe niż średnia na rynku. Warto jednak pamiętać o tym, że są to produkty promocyjne, które można założyć tylko raz i tylko do określonej kwoty. Zazwyczaj banki prześcigają się w tych ofertach, aby pozyskać nowych klientów.

Transakcja wiązana

Na oprocentowanie lokat wpływa również cross-selling, chętnie stosowany przez banki, nazywany jest inaczej sprzedażą wiązaną lub krzyżową. Sama idea jest prosta – możesz założyć lokatę o bardzo wysokim oprocentowaniu, jeśli zdecydujesz się również na inny produkt tego banku. Sprzedaż takich „pakietów” produktowych jest na pewno bardzo opłacalna dla banku, warto jednak zastanowić się, czy dla klienta również niesie ona same korzyści?

Aktualna sytuacja na rynku lokat bankowych

Obecne stawki oprocentowania lokat nie zachęcają do oszczędzania na depozytach bankowych. Wszystko za sprawą niskich stóp procentowych, które w największej mierze wpływają na wysokość oprocentowania. W ostatnim czasie nastąpił wysyp ofert różnego rodzaju lokat i kont bankowych, które w ramach promocji oferują oprocentowanie nawet 4% w skali roku. Są to jednak z reguły oferty promocyjne, w przypadku których klient musi spełnić dodatkowe wymagania stawiane przez bank. Z takich ofert najczęściej mogą skorzystać tylko nowi klienci i mogą otworzyć tylko jeden taki depozyt.

Wyższy zysk w ujęciu realnym

Pomimo niskiego oprocentowania, w ujęciu realnym (uwzględniając inflację) lokaty dają lepiej zarobić niż jeszcze kilka lat temu, kiedy to oprocentowanie oscylowało w granicach 7-8%. Wszystko przez deflację – czyli spadek cen dóbr i usług. Deflacja utrzymuje się od lipca 2014 roku. Oznacza to, że od przeszło roku nie wpłacając oszczędności na oprocentowany rachunek – nasze środki pieniężne i tak zyskują na wartości. Dobrze obrazuje to wykres poniżej, który pokazuje różnice pomiędzy stopami procentowymi a inflacją (deflacją).

stopy-inflacja-wibor - maj 2016

Jak wynika z wykresu, w tej chwili w Polsce mamy najwyższe realne stopy procentowe w historii III RP i jedne z najwyższych w Europie. Wszystko za sprawą historycznie niskiej inflacji. To dobra wiadomość dla osób oszczędzających na lokatach. W najbliższym czasie nie należy jednak spodziewać się zmian stóp procentowych. M.in. z powodu zbliżającej się wymiany członków w Radzie Polityki Pieniężnej. Prawdopodobnie do końca kadencji tej RPP nie zostaną podjęte żadne działania stymulujące gospodarkę. Eksperci za bardziej prawdopodobne uważali podwyżki stóp. Do niedawna przewidywali, że pierwszych zmian należałoby się spodziewać w II połowie 2016 roku. Obecnie rynek zaczyna wyceniać obniżkę stóp procentowych – wszystko przez utrzymującą się deflację i dalsze tendencje deflacyjne (spadek cen ropy i innych surowców). Wszystko wskazuje na to, że przez następny rok nie należy spodziewać się większych zmian w wysokości oprocentowania depozytów bankowych.

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat bankowych

srednie-oprocentowanie-maj-2016

Powyższy wykres prezentuje przeciętne oprocentowanie najlepszych lokat bankowych z podziałem na poszczególne okresy zapadalności: kwartalne, półroczne, roczne oraz dwuletnie. Począwszy od ostatnich miesięcy poprzedniego roku mamy do czynienia z regularnym obniżaniem oprocentowania lokat terminowych. Jest to bezpośrednio związane z kolejnymi obniżkami stóp procentowych serwowanych nam przez Radę Polityki Pieniężnej. Ostatnia zmiana stóp procentowych NBP miała miejsce w marcu 2015 i od tego czasu główna stopa referencyjna wynosi 1,5%.

Po zdyskontowaniu przez polskie banki nowego poziomu stóp procentowych od dobrych kilku miesięcy nie obserwujemy znaczących zmian jeśli chodzi o wysokość średniego oprocentowania lokat bankowych. Większość ekonomistów nie przewiduje zmian dotyczących wysokości stóp w najbliższej przyszłości, co oznacza, że nie należy spodziewać się w tym czasie istotnych zmian jeśli chodzi o średnie oprocentowanie najlepszych lokat terminowych.

Najlepsze lokaty 3 miesięczne na 10 tys. zł – wartość oprocentowania od 2012 roku

lokaty3m

Jak widzimy z powyższego zestawienia oprocentowanie najlepszych lokat bankowych zakładanych na okres 3 miesięcy na kwotę 10 000 złotych spada nieustannie od początku 2012 roku. Główną przyczyną takiego zjawiska jest oczywiście regularne obniżanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Aktualnie najlepsze lokaty kwartalne dają zarobić maksymalnie 4% w skali roku. W najbliższym czasie nie spodziewajmy się znaczących wzrostów oprocentowania depozytów w polskich bankach, ponieważ zdecydowana większość ekspertów jest zdania, że nie należy oczekiwać podwyższania stóp procentowych NBP.

Pełne porównanie ofert lokat bankowych o różnych okresach trwania umowy

pełne porównanie lokat

Metodologia badania

Poniżej przedstawiamy Państwu zestawienie najwyżej oprocentowanych lokat dostępnych aktualnie na polskim rynku, uwzględniając ich termin zapadalności. Regularnie poddajemy analizie aktualną ofertę produktową 24 banków działających w Polsce. Podczas analizy kierujemy się następującymi założeniami:

 • oceniamy wyłącznie lokaty ze stałym oprocentowaniem,
 • o kolejności w rankingu decyduje wartość oprocentowania nominalnego,
 • badamy wszystkie dostępne oferty 24 banków na podstawie informacji zamieszczonych na oficjalnych stronach internetowych,
 • w zestawieniu nie prezentujemy produktów łączonych, np. lokat strukturyzowanych, lokat z funduszem inwestycyjnym, itp.,
 • dokonaliśmy podziału depozytów terminowych na 4 grupy ze względu na ich termin zapadalności.

Poniżej prezentujemy wyniki naszego badania.

Ranking lokat krótkoterminowych – do 3 miesięcy

Nazwa banku Nazwa produktu Okres umowy Wartość oprocentowania
Idea Bank Lokata Happy 3 miesiące 4,00%
BGŻ Optima Lokata Bezkarna 3 miesiące 3,20%
Lion’s Bank Lokata Welcome 3 miesiące 2,85%
Toyota Bank Plan depozytowy 100 dni 2,50%
Lion’s Bank Lokata Welcome Online 3 miesiące 2,50%
BZ WBK Lokata Powitalna 1|2|3 3 miesiące 2,50%
PKO BP Lokata w IKO 1 miesiąc 2,25%
Plus Bank Lokata internetowa 3 miesiące 2,25%
Idea Bank Lokata stabilna 3 miesiące 2,15%
Getin Bank e-lokata Tradycyjna 3 miesiące 2,10%
mBank Lokata na nowe środki 3 miesiące 2,00%
Idea Bank Lokata beztroska 3 miesiące 2,00%
Eurobank Lokata terminowa 3 miesiące 1,45%

 

Ranking lokat średnioterminowych – od 4 do 6 miesięcy

Nazwa banku Nazwa produktu Okres umowy Wartość oprocentowania
BOŚ Bank Ekolokata Superprocentująca 6 miesięcy 2,80%
Idea Bank Lokata Cloud 6 miesięcy 2,80%
Getin Bank E-lokata 4 miesiące 2,60%
Idea Bank Lokata Power 6 miesięcy 2,55%
BZ WBK Lokata Mobilna 4 miesiące 2,50%
Alior Bank Lokata na 120 dni 6 miesięcy 2,35%
Idea Bank Lokata nr 1 6 miesięcy 2,30%
Idea Bank Lokata Fair Play 6 miesięcy 2,25%
BZ WBK Lokata Swobodnie Zarabiająca 4 miesiące 2,10%
Plus Bank Lokata Internetowa 6 miesiące 2,10%
Getin Bank Lokata Tradycyjna 6 miesiące 2,90%
BGŻ Optima Lokata elastyczna 4 miesiące 2,00%
mBank Lokata na nowe środki 6 miesięcy 2,00%
BGŻ BNP Paribask E-lokata 6 miesięcy 1,70%

 

Ranking lokat terminowych – od 7 do 11 miesięcy

Nazwa banku Nazwa produktu Okres umowy Wartość oprocentowania
BOŚ Bank EKOlokata Wysoko Procentująca 9 miesięcy 2,65%
Idea Bank Lokata Power 9 miesięcy 2,55%
Alior Bank Lokata 210 dni 7 miesięcy 2,35%
Idea Bank Lokata nr 1 8 miesięcy 2,35%
Idea Bank Lokata Stabilna 9 miesięcy 2,30%
mBank Lokata na nowe środki 9 miesięcy 2,00%
Eurobank Lokata terminowa 9 miesięcy 1,60%
Santander Bank Lokata Direct+ Internet 9 miesięcy 1,60%
Santander Bank Lokata Zysk+ 9 miesięcy 1,45%
Millennium Bank Lokata Millennium 9 miesięcy 1,00%

 

Ranking lokat długoterminowych – od 12 miesięcy

Nazwa banku Nazwa produktu Okres umowy Wartość oprocentowania
BOŚ Bank EKOlokata z Bonusem 12 miesięcy 2,50%
Idea Bank Lokata nr 1 12 miesięcy 2,50%
Santander Consumer Bank Lokata Direct+ Internet 12 miesięcy 2,40%
Toyota Bank Depozyt Plus 12 miesięcy 2,30%
BGŻ Optima Lokata Standardowa 12 miesięcy 2,00%
Plus Bank Lokata Internetowa 12 miesięcy 2,00%
Millennium Bank Lokata Horyzont Zysku 15 miesięcy 2,00%
Eurobank Lokata terminowa 36 miesięcy 1,90%
PKO BP Lokata z iKO 12 miesięcy 1,80%
BGŻ BNP Paribas Lokata na 18 miesięcy 18 miesięcy 1,60%
mBank Lokata terminowa 24 miesiące 1,40%
ING Bank Śląski Lokata terminowa 12 miesięcy 1,25%
Millennium Bank Lokata SuperProcent 12 miesięcy 1,15%

 

Konta oszczędnościowe

W odróżnieniu od lokat bankowych, konta oszczędnościowe gwarantują nam większą płynność finansową. Bardzo korzystny jest fakt, że konto oszczędnościowe umożliwia nam wypłatę zgromadzonych pieniędzy w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Możliwe jest także w każdej chwili wpłacenie na rachunek dodatkowych pieniędzy. Z drugiej strony minusem takich rachunków w porównaniu z depozytami terminowymi jest nieco niższe oprocentowanie i większe ryzyko jego dalszego obniżenia.

shutterstock_98277620

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

 • po pierwsze uwzględniamy wysokość oprocentowania – to nie ulega wątpliwości: im oprocentowanie jest wyższe, tym więcej zarobimy;
 • po drugie sprawdzamy warunki otwarcia rachunku oszczędnościowego – większość banków wymaga od klienta posiadania konta osobistego, które umożliwia otworzenie rachunku oszczędnościowego;
 • częstotliwość kapitalizacji odsetek – ogólnie zasada jest taka: im częściej odsetki dopisywane są do rachunku, tym lepiej. Konto z kapitalizacją dzienną przyniesie Ci nieco większy zysk od rachunku oszczędnościowego o tym samym oprocentowaniu, ale z kapitalizacją miesięczną;
 • minimalna i maksymalna wysokość środków, które można wpłacić na konto;
 • dodatkowe warunki – niektóre instytucje zachęcają klientów podwyższonym oprocentowaniem, które obowiązuje jedynie przez kilka miesięcy. Należy sprawdzić dokładnie, czy wartość oprocentowania ulega zmianie po jakimś okresie.

Poniżej prezentujemy przygotowany przez nas aktualny ranking kont oszczędnościowych.

Ranking kont oszczędnościowych

Bank Wysokość oprocentowania Podstawowe informacje Szczegóły
BZ WBK 4,00% – darmowe konto osobiste z usługą bankowości elektronicznej
– oprocentowanie na rachunku 4% w skali roku dla środków do 4 000 zł
– powyżej 4 000 oprocentowanie środków 1% w skali roku
Szczegóły oferty
Millennium Bank 2,70% – najlepsze tradycyjne konto oszczędnościowe na rynku
– oprocentowanie 2,70% w skali roku dla nowych środków do wartości 100 000 zł
– darmowe prowadzenie rachunku, dowolne wpłaty i wypłaty bez utraty odsetek
Szczegóły oferty
Alior Bank 2,25% – całkowity brak opłat związanych z rachunkiem Szczegóły oferty
Citi Handlowy 2,00% – swobodne wpłaty i wypłaty
– stały dostęp do środków w bankowości internetowej
– promocyjne oprocentowanie tylko do 20 tys. zł
Szczegóły oferty
Toyota Bank do 2,00% – promocyjne oprocentowanie od 50 tys. zł Szczegóły oferty
Getin Bank 1,90% – 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta- miesięczna kapitalizacja odsetek Szczegóły oferty
Raiffeisen Polbank do 1,80% – oprocentowanie oparte na zmiennej stopie referencyjnej NBP oraz stałym mnożniku Szczegóły oferty
Bank Pocztowy do 1,50% – darmowe otwarcie i prowadzenie rachunku Szczegóły oferty
Eurobank do 1,40% – wartość oprocentowania uzależniona od wysokości deponowanych środków Szczegóły oferty

 

Chociaż oferta rachunek w BZ WBK „Konto Godne Polecenia” nie jest tradycyjnym rachunkiem oszczędnościowym to postanowiliśmy zamieścić tą ofertę w naszym zestawieniu. Bank ten oferuje całkowicie darmowe konto osobiste, na którym możemy zarabiać na naszych oszczędnościach. Środki na koncie do wartości 4 000 zł zarabiają 4% w skali roku. Natomiast nadwyżka ponad 4 000 zł zarabia rocznie 1%. Tak więc średnie oprocentowanie jakie możemy uzyskać na tym rachunku zależy od wartości naszych środków. Należy przyznać, że może być to bardzo atrakcyjna oferta jeżeli chcemy oszczędzać regularnie, ale nie posiadamy środków o bardzo dużej wartości.

Naszym zdaniem najatrakcyjniejszą propozycją tradycyjnego rachunku oszczędnościowego jest bieżąca oferta Banku Millenium. Bank ten oferuje nam oprocentowanie na koncie oszczędnościowym w wysokości 2,70% w skali roku. Dotyczy to nowych środków deponowanych w banku do wartości 100 tys. zł. Otwarcie konta i jego prowadzenie jest w praktyce darmowe, jedyne opłaty poniesiemy za dokonanie przelewów na rachunki Millenium Bank. Istotną zaletą oferty jest elastyczność w dostępie do naszych pieniędzy dzięki braku utraty odsetek w przypadku dokonywania dowolnej liczby wpłat i wypłat z rachunku. Oferta Milenium Bank to naszym zdaniem aktualnie najlepsza propozycja tradycyjnego konta oszczędnościowego.

Atrakcyjną ofertę konta oszczędnościowe przygotował Alior Bank. Na rachunku oszczędnościowym możemy zarabiać regularnie 2,25% w skali roku. Bank nie pobiera opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku i możemy ulokować na nim dowolną kwotę pieniędzy. Minusem jest fakt, że rachunku oszczędnościowe w Alior Bank nie założymy online, a musimy udać się do placówki bankowej.

Obecnie wysokie realne stopy procentowe sprawiają, że inwestując w aktywa pozbawione ryzyka, tak jak lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe realnie zyskujemy. Jest to idealny moment na mądre zainwestowanie swoich oszczędności. Depozyty bankowe są dobrą propozycją dla osób, które chcą spać spokojnie, bez zmartwień o bezpieczeństwo swojego kapitału. Zróżnicowana oferta banków pozwala dopasować tryb oszczędzania do potrzeb i możliwości finansowych gospodarstwa domowego.

Czy nasza gotówka jest bezpieczna na depozytach bankowych?

Nie musimy się obawiać o nasze finanse, które wpłacimy na depozyty bankowe. W przypadku upadłości naszego banku możemy liczyć na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG wypłaci nam zgromadzone środki wraz z należnymi odsetkami naliczonymi do dnia wydania postanowienia o upadłości banku. Wypłaty mają górny limit, ale jest on na tyle wysoki, że depozyty większości klientów zostaną zwrócone w całości. BFG chroni depozyty zgromadzone we wszystkich bankach krajowych, czyli tych z siedzibą na terytorium RP.

Co gwarantuje nam BFG?
 • W przypadku upadłości banku możemy liczyć na zwrot środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych. Limit gwarancji zwrotu wynosi 100 tys. euro – do takiej kwoty będą wypłacane utracone środki pieniężne.
 •   Zwrot środków pieniężnych w ciągu 20 dni od utracenia dostępu do nich.
 •   Gwarancja udzielenia pomocy finansowej bankom, które znalazły się w obliczu utraty wypłacalności.
 •   Wspieranie procesów łączenia się banków zagrożonych z silnymi jednostkami bankowym.
 •   Gwarancją objęte są zarówno depozyty w złotych jak i w obcej walucie.
Podziel się artykułem z innymi:

Sorry, nie skomentujesz, taki mamy klimat!