Lokaty bankowe

Najczęściej wybieraną formą oszczędzania przez Polaków są depozyty bankowe. Na rachunkach bankowych trzymamy najwięcej oszczędności. Dobra lokata nie tylko zapewni zyski, ale praktycznie wyeliminuje ryzyko inwestycyjne. Dzięki temu otrzymujemy dwa w jednym – bezpieczeństwo i gwarancję osiągnięcia nawet minimalnych zysków.

Oszczędności polskich gospodarstw domowych

 • Depozyty bankowe
 • Gotówka w obiegu
 • OFE
 • Fund. Inwestycyjne
 • Akcje
 • Obligacje i bony skarbowe
 • Pozostałe

Wartość oszczędności polskich gospodarstw domowych w mld zł.   Źródło: NBP, MF

Jak wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski i Ministerstwo Finansów wartość wszystkich oszczędności Polaków na koniec 2016 roku wynosiła blisko 1 bln 105 mld zł. Zdecydowanie najwięcej, bo aż 645,9 mld zł (co stanowi 58% wszystkich oszczędności Polaków) zostało ulokowanych w polskich bankach na kontach osobistych, oszczędnościowych oraz na lokatach terminowych. W dalszym ciągu ogromna liczba naszych rodaków nie inwestuje swoich wolnych środków finansowych co odzwierciedla wartość gotówki w obiegu, która wynosiła w tym okresie 149,7 mld zł – stanowi to około 13,5% oszczędności zgromadzonych przez polskie rodziny.

Niska wartość oszczędności ulokowana w Otwartych Funduszach Emerytalnych związana jest ze stopniowym przekazywaniem przez te instytucje do ZUS części środków zgromadzonych na kontach klientów. Mała wartość kapitału zainwestowana w funduszach inwestycyjnych i akcjach spółek giełdowych wynika natomiast bezpośrednio z dużego dystansu do inwestowania na ryzykownym rynku kapitałowym. Większość Polaków w dalszym ciągu decyduje się na deponowanie wolnych środków finansowych na bezpiecznych produktach bankowych pozbawionych ryzyka inwestycyjnego.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając lokatę bankową?

Stałe oprocentowanie lokaty definiowane jest w momencie podpisania umowy z bankiem i obowiązuje przez cały okres jej trwania niezależnie od czynników rynkowych. Oprocentowanie zmienne natomiast zmienia się podczas trwania umowy wraz ze zmianami określonych w umowie wskaźników makroekonomicznych (do najczęściej spotykanych na polskim rynku wskaźników decydujących o wartości zmiennego oprocentowania lokat możemy zaliczyć wysokość stóp procentowych NBP oraz stawki lokat międzybankowych WIBOR).

Zakładając lokatę warto dokładnie przemyśleć, na jaki okres czasu chcemy ulokować nasze pieniądze. Banki oferują nam wiele propozycji. Znajdziemy lokaty na miesiąc, kwartał, pół roku, rok, czy nawet lokaty dwuletnie. Powinniśmy przemyśleć na jaki czas możemy zamrozić naszą gotówkę. Jak wiadomo, im dłużej trzymamy pieniądze na lokacie, tym wyższe odsetki otrzymamy na koniec.

Zysk z lokaty zależy nie tylko od wysokości oprocentowania, ale również od częstotliwości kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja to częstotliwość dopisywania odsetek do kapitału zgromadzonego na lokacie. Im częściej się ona odbywa, tym wyższy zysk przyniesie nam dana oferta.

Analizując oferty lokat bankowych zwracajmy uwagę na dolne i górne granice wpłacanego depozytu. Aktualnie wiele promocyjnych ofert kierowanych do klientów posiada ograniczenie, szczególnie jeśli chodzi o maksymalną kwotę środków jaką możemy zdeponować.

Aby skorzystać z niektórych ofert lokat bankowych jesteśmy zmuszani do zakładania produktów powiązanych. Najczęściej banki obligują nas do zakładania rachunków osobistych. Zdarza się również, że aby skorzystać z bardzo atrakcyjnej oferty lokaty część środków, musimy ulokować na bardziej ryzykownych opcjach inwestycyjnych np. poprzez zakup jednostek funduszy inwestycyjnych.

Zdarzają się sytuacje kiedy jesteśmy zmuszeni do wcześniejszej wypłaty środków ulokowanych na lokacie bankowej. W takich wypadkach musimy liczyć się z konsekwencjami zapisanymi w umowie z bankiem. Najczęściej banki po prostu anulują wszystkie zgromadzone do tego czasu odsetki. Zdarzają się jednak także zapisy, które definiują dodatkowe opłaty za wcześniejsze zerwanie umowy.

Przystępność lokat bankowych

Lokaty możemy bez problemu w kilka minut założyć w placówce banku, przez Internet lub czasami nawet przez telefon. Zanim jednak to zrobimy, warto dokładnie porównać dostępne oferty i wybrać tą, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Analizując poszczególne propozycje lokat bankowych musimy skupić się nie tylko na banku, w którym mamy konto osobiste, ale również przyjrzeć się ofertom konkurencyjnych banków. Zwracajmy także szczególną uwagę podczas analizy, czy oferty skierowane są do obecnych czy również nowych klientów danego banku. Aby pomóc Wam w analizie aktualnej oferty polskich banków, przygotowaliśmy dla Was ranking lokat bankowych. Znajdziecie tu oferty, które swoimi warunkami wyróżniają się wśród konkurencji.

Ranking lokat bankowych - porównanie ofert - listopad 2017

Na pierwszym miejscu znalazła się Lokata Witaj w Nest Banku. Oprocentowanie lokaty wynosi 4% w skali roku i jest otwierana na 6 miesięcy. Lokata wymaga równoczesnego otworzenia konta osobistego. Minimalny depozyt może wynieść 1 tys. zł. Lokata jest przeznaczona dla nowych klientów.

Na wysokim miejscu w naszym rankingu znalazła się oferta Lokaty Happy w Idea Bank. Bank oferuje swoim klientom możliwość osiągnięcia wysokiego zysku z inwestycji w krótkoterminową lokatę. W zależności od okresu trwania lokaty bank proponuje zróżnicowane oprocentowanie: dla lokat na 1 lub 3 miesiące – 3,5%; dla lokaty 2 miesięcznej – 4,00% w skali roku. Na lokacie Happy zdeponujemy środki o wartości od 500 zł do 10 000 zł. Sama procedura otwarcia lokaty jest bardzo prosta – wszystkie formalności wypełnimy w zaledwie kilka minut za pośrednictwem Internetu. Nie musimy ponadto posiadać ani zakładać nowego konta osobistego. Lokata Happy to obecnie najlepsza standardowa lokata bankowa dostępna na polskim rynku.

Bardzo dobrą propozycją na rynku jest Lokata Witaj od Nest Banku. Nest Bank powstał z połączenia Banku Smart i BIZ Banku i wchodzi na rynek klientów indywidualnych z atrakcyjną ofertą lokaty krótkoterminowej. Lokata Witaj zakładana jest na okres 3 miesięcy z oprocentowaniem 4% w skali roku, zdeponujemy na niej środki o wartości do 10 000 złotych. Minusem oferty jest konieczność założenia konta osobistego, chociaż prowadzenie rachunku jest całkowicie bezpłatne.

Nowością na rynku jest lokata od Idea Banku. Lokata Happy Pro gwarantuje 3,50% w skali roku. Minimalnie na lokatę można wpłacić 500 zł. Maksymalny depozyt może wynieść 25 tys. zł. Lokata jest otwierana na 3 miesiące. Kapitalizacja odsetek następuje na koniec trwania lokaty. Nie wymagane jest otworzenie rachunku bankowego w Idea Banku.

Dobrą lokatę oferuje BGŻ Optima z oprocentowaniem wynoszącym 3,50%. Lokata Bezkarna pozwala na wypłacenie oszczędności przed czasem bez straty odsetek. Na depozycie można ulokować do 20 tys. zł. Lokata jest otwierana na okres 3 miesięcy. Oferta jest przeznaczona dla nowych klientów, którzy nie posiadali konta w BGŻ Optima przez ostatnie 12 miesięcy.

Lokata WELCOME od Lion’s Banku posiada oprocentowanie wynoszące 2,75% w skali roku na 40 dni dla kwot od 100 000 zł do 350 000 zł. Oprocentowanie może wynieść 3,00% w skali roku przy kwocie powyżej 350 tys. zł. Maksymalnie na lokatę wpłacimy 600 tys. zł. Z lokaty mogą skorzystać nowi klienci banku.

BGŻ Optima oferuje alternatywę dla Lokaty Bezkarnej i posiada w swojej ofercie również Lokatę Bezkompromisową z nieco niższym oprocentowaniem. W zamian posiada wyższą kwotą maksymalną. Na lokacie trzymiesięcznej otrzymamy 2,7% w skali roku. Maksymalny depozyt to 100 tys. zł. Wcześniejsze zerwanie lokaty nie skutkuje utratą naliczonych odsetek.

Alior Bank ostatnio zaczął oferować lokatę dla nowych klientów. Oprocentowanie depozytu to 2,5% w skali roku. Klienci mają do wyboru dwa terminy zapadalności – 3 lub 6 miesięcy. Maksymalny na lokatę można wpłacić 200 tys. zł.

Oprocentowanie Lokaty Fortune może wynieść nawet 2,40% w skali roku pod warunkiem, że depozyt zostanie założony na 6 lub 12 miesięcy. Oprocentowanie obowiązuje jeśli klient zapewni na Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym w Lion’s Banku środki w wysokości 10% kwoty wymaganego depozytu. Minimalna kwota lokaty to 100 tys. zł. Maksymalnie na lokacie zdeponujemy 1 mln zł.

Ciekawą ofertą jest lokata od Santander Banku. Jest to depozyt dla osób, które chcą oszczędzać długoterminowo. Depozyt jest otwierany na okres 24 miesięcy. Oprocentowanie, jakie jest oferowane na lokacie, wynosi 2,3% w skali roku. Kapitalizacja odsetek odbywa się na koniec okresu lokaty. Na lokacie możemy zdeponować od 1 tys. zł do 250 tys. zł. Lokata może zostać automatycznie odnowiona.

Z nową ofertą lokaty średnioterminowej wystartował właśnie Getin Bank. Na e-Lokacie na Nowe Środki II zarobimy 2,30% w skali roku. Lokata zakładana jest na okres 4 miesięcy, bez trudu założymy ją wypełniając krótki formularz rejestracyjny. W porównaniu z pierwszą edycją tej oferty na lokacie możemy zdeponować środki o zdecydowanie większej wartości. Obecnie możemy ulokować środki o wartości od 500 do nawet 200 000 zł.

Jeśli chodzi natomiast o lokaty długoterminowe, to w dalszym ciągu najkorzystniejszą propozycją na rynku pozostaje oferta Lokaty Direct+ Internet w Santander Consumer Banku. Depozyt ten zakładany jest na okres 12 miesięcy z oprocentowaniem na poziomie 2,05% w skali roku. Korzystając z oferty mamy gwarancję stałości oprocentowania przez cały okres trwania umowy, a bank nie pobiera żadnych opłat zarówno za otwarcie jak i prowadzenie lokaty.

Oryginalną propozycją na polskim rynku jest oferta lokaty od Toyota Bank. Na depozycie, która trwa przez okres 160 dni mamy oferowane oprocentowanie w wysokości 2,00%. Chociaż na jednej lokacie możemy ulokować maksymalnie 10 000 zł to bank umożliwia nam założenie do 10 takich rachunków. Dlatego w Toyota bank na 160 dniowym depozycie możemy maksymalnie zdeponować środki nawet do 100 000 złotych.

Getin Bank proponuje także Lokatę Progresywną, której oprocentowanie rośnie wraz z upływającym czasem jej trwania. Oferta skierowana jest dla osób chcących oszczędzać swoje środki przez okres 12 miesięcy a średnie oprocentowanie wynosi 1,70% w skali roku.

Na rynku ciągle jest dostępna się kolejna oferta lokaty od Getin Banku. E-lokata tradycyjna oferowana jest w dwóch wersjach: na 6 miesięcznym depozycie zarobimy 1,65%, natomiast na depozycie 3 miesięcznym oferowany jest oprocentowanie w wysokości 1,55% w skali roku. Obie propozycje możemy bez trudu założyć korzystając z wniosku online.

Konta oszczędnościowe

W odróżnieniu od lokat bankowych, konta oszczędnościowe gwarantują nam większą płynność finansową. Bardzo korzystny jest fakt, że konto oszczędnościowe umożliwia nam wypłatę zgromadzonych pieniędzy w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Możliwe jest także w każdej chwili wpłacenie na rachunek dodatkowych pieniędzy. Z drugiej strony minusem takich rachunków w porównaniu z depozytami terminowymi jest nieco niższe oprocentowanie i większe ryzyko jego dalszego obniżenia.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

 • Wysokość oprocentowaniaPo pierwsze uwzględniamy wysokość oprocentowania – to nie ulega wątpliwości: im oprocentowanie jest wyższe, tym więcej zarobimy.
 • Warunki otwarciaPo drugie sprawdzamy warunki otwarcia rachunku oszczędnościowego – większość banków wymaga od klienta posiadania konta osobistego, które umożliwia otworzenie rachunku oszczędnościowego.
 • Częstotliwość kapitalizacji odsetekOgólnie zasada jest taka: im częściej odsetki dopisywane są do rachunku, tym lepiej. Konto z kapitalizacją dzienną przyniesie Ci nieco większy zysk od rachunku oszczędnościowego o tym samym oprocentowaniu, ale z kapitalizacją miesięczną.
 • Wartość środkówMinimalna i maksymalna wysokość środków, które można wpłacić na konto.
 • Dodatkowe warunkiNiektóre instytucje zachęcają klientów podwyższonym oprocentowaniem, które obowiązuje jedynie przez kilka miesięcy. Należy sprawdzić dokładnie, czy wartość oprocentowania ulega zmianie po jakimś okresie.

Ranking kont oszczędnościowych - listopad 2017

BankKontoOprocentowanieDodatkowe informacjeOferta
Konto Oszczędnościowe3,00%– oprocentowanie 3,00% w skali roku do kwoty 50 000 zł
– wymagane jest otworzenie konta osobistego
Konto Oszczędnościowe2,70%- wymagane założenie rachunku osobistego - maksymalny depozyt dla oprocentowania 2,70% może wynieść 200 tys. zł - oprocentowanie jest gwarantowane przez 4 miesiące
Konto Oszczędnościowe Profit2,50%– oprocentowanie 2,50% w skali roku dla nowych środków do wartości 100 000 zł
– darmowe prowadzenie rachunku, dowolne wpłaty i wypłaty bez utraty odsetek
Konto Lokacyjne2,50%– całkowity brak opłat związanych z rachunkiem
- zachowanie odsetek przy wypłacie środków
Konto oszczędnościowe 2,002,00%– promocyjne oprocentowanie od 50 tys. zł
Wymarzone Konto Lokacyjne1,80%– oprocentowanie oparte na zmiennej stopie referencyjnej NBP oraz stałym mnożniku
Rachunek Oszczędnościowydo 1,65%– 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta
- miesięczna kapitalizacja odsetek
- promocyjne oprocentowanie dla środków o dużej wartości
Rachunek oszczędnościowy PROgresdo 1,25%– wartość oprocentowania uzależniona od wysokości deponowanych środków
Konto Oszczędnościowedo 1,00%– darmowe otwarcie i prowadzenie rachunku

Najlepszą ofertą rachunku oszczędnościowego jest bieżąca propozycja T-Mobile UB. Wymagane jest otworzenie rachunku osobistego. Oprocentowanie 3% obowiązuje do kwoty 50 tys. zł. Promocyjne oprocentowanie jest gwarantowane przez 3 miesiące od założenia rachunku.

Getin Bank odświeżył swoją ofertę konta oszczędnościowe i podwyższył stawkę oprocentowania. Obecnie, rachunek oszczędnościowy posiada oprocentowanie w wysokości 2,7% w skali roku. Oprocentowanie obowiązuje przez 4 miesiące od otworzenia konta. Maksymalny depozyt, jaki będzie objęty oprocentowaniem może wynieść 200 tys. zł.

Banku Millenium oferuje nam oprocentowanie na koncie oszczędnościowym w wysokości 2,50% w skali roku. Dotyczy to nowych środków deponowanych w banku do wartości 100 tys. zł. Otwarcie konta i jego prowadzenie jest w praktyce darmowe, jedyne opłaty poniesiemy za dokonanie przelewów na rachunki Millenium Bank. Istotną zaletą oferty jest elastyczność w dostępie do naszych pieniędzy dzięki braku utraty odsetek w przypadku dokonywania dowolnej liczby wpłat i wypłat z rachunku. Oferta Milenium Bank to naszym zdaniem aktualnie najlepsza propozycja tradycyjnego konta oszczędnościowego.

Atrakcyjną ofertę przygotował także Alior Bank. Na rachunku oszczędnościowym możemy zarabiać regularnie 2,50% w skali roku. Bank nie pobiera opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku i możemy ulokować na nim dowolną kwotę pieniędzy. Oprocentowanie obowiązuje przez 4 miesiące od założenia do kwoty 100 tys. zł. Minusem jest fakt, że rachunku oszczędnościowego w Alior Bank nie założymy online, a musimy udać się do placówki bankowej.

Od czego zależy wysokość oprocentowania lokat bankowych?

Na oprocentowanie lokat wpływa również cross-selling, chętnie stosowany przez banki, nazywany jest inaczej sprzedażą wiązaną lub krzyżową. Sama idea jest prosta – możesz założyć lokatę o bardzo wysokim oprocentowaniu, jeśli zdecydujesz się również na inny produkt tego banku. Sprzedaż takich „pakietów” produktowych jest na pewno bardzo opłacalna dla banku, warto jednak zastanowić się, czy dla klienta również niesie ona same korzyści?
Kolejnym parametrem, od którego zależy oprocentowanie lokat bankowych jest czas trwania lokaty. Zazwyczaj jest tak, że wysokość oprocentowania depozytów powinna się kształtować zgodnie z przebiegiem normalnej krzywej dochodowości, czyli lokaty krótkoterminowe powinny być oprocentowane niżej niż długoterminowe. Jednak nie w każdej ofercie ta zasada się sprawdza. Na rynku funkcjonują bowiem krótkie depozyty, najczęściej 1-3 miesięczne, których oprocentowanie jest dużo wyższe niż średnia na rynku. Warto jednak pamiętać o tym, że są to produkty promocyjne, które można założyć tylko raz i tylko do określonej kwoty. Zazwyczaj banki prześcigają się w tych ofertach, aby pozyskać nowych klientów.
Depozyt bankowy może być oprocentowany według stałej lub zmiennej stopy procentowej. W przypadku oprocentowania stałego klient już w momencie zakładania lokaty doskonale wie, ile otrzyma odsetek po zakończeniu danego depozytu. Jeżeli natomiast decydujemy się na lokatę o oprocentowaniu zmiennym, wiele czynników wpływa na wysokość naszych odsetek. W zależności od banku, mogą to być stopy rynkowe WIBID/WIBOR, poziom inflacji czy też chociażby poziom stopy referencyjnej ogłaszanej przez Narodowy Bank Polski.

Aktualna sytuacja na rynku depozytów bankowych

Obecne stawki oprocentowania lokat nie zachęcają do oszczędzania na depozytach bankowych. Wszystko za sprawą niskich stóp procentowych, które w największej mierze wpływają na wysokość oprocentowania. W ostatnim czasie nastąpił wysyp ofert różnego rodzaju lokat i kont bankowych, które w ramach promocji oferują oprocentowanie nawet 4% w skali roku. Są to jednak z reguły oferty promocyjne, w przypadku których klient musi spełnić dodatkowe wymagania stawiane przez bank. Z takich ofert najczęściej mogą skorzystać tylko nowi klienci i mogą otworzyć tylko jeden taki depozyt.

Wyższy zysk w ujęciu realnym

Pomimo niskiego oprocentowania, w ujęciu realnym (uwzględniając inflację) lokaty dają lepiej zarobić niż jeszcze kilka lat temu, kiedy to oprocentowanie oscylowało w granicach 7-8%. Wszystko przez deflację – czyli spadek cen dóbr i usług. Deflacja utrzymywała się od lipca 2014 roku. Oznacza to, że od prawie dwóch lat nie wpłacając oszczędności na oprocentowany rachunek – nasze środki pieniężne i tak zyskują na wartości. Dobrze obrazuje to wykres poniżej, który pokazuje różnice pomiędzy stopami procentowymi a inflacją (deflacją).

Jak wynika z wykresu, w tej chwili w Polsce po okresie dodatnich realnych stóp procentowych i historycznie niskiej inflacji przyszedł czas na ujemne realne stopy procentowe. Wszystko za sprawą niskich stóp procentowych (1,5%) i odbijającej inflacji (2,1% rdr w październiku).

To dobra wiadomość dla osób oszczędzających na lokatach. W najbliższym czasie nie należy jednak spodziewać się zmian stóp procentowych. M.in. z powodu zbliżającej się wymiany członków w Radzie Polityki Pieniężnej. Prawdopodobnie do końca kadencji tej RPP nie zostaną podjęte żadne działania stymulujące gospodarkę. Eksperci za bardziej prawdopodobne uważali podwyżki stóp. Do niedawna przewidywali, że pierwszych zmian należałoby się spodziewać w II połowie 2016 roku. Obecnie rynek zaczyna wyceniać obniżkę stóp procentowych – wszystko przez utrzymującą się deflację i dalsze tendencje deflacyjne (spadek cen ropy i innych surowców). Wszystko wskazuje na to, że obecnym roku nie należy spodziewać się większych zmian w wysokości oprocentowania depozytów bankowych.

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat bankowych

Przedstawiony po prawej stronie wykres prezentuje przeciętne oprocentowanie najlepszych lokat bankowych z podziałem na poszczególne okresy zapadalności:

 • kwartalne
 • półroczne
 • roczne
 • dwuletnie

Począwszy od ostatnich miesięcy poprzedniego roku mamy do czynienia z regularnym obniżaniem oprocentowania lokat terminowych. Jest to bezpośrednio związane z kolejnymi obniżkami stóp procentowych serwowanych nam przez Radę Polityki Pieniężnej. Ostatnia zmiana stóp procentowych NBP była w marcu 2015 i od tego czasu stopa referencyjna wynosi 1,5%.

Większość ekonomistów nie przewiduje zmian dotyczących wysokości stóp w najbliższej przyszłości, co oznacza, że nie należy spodziewać się w tym czasie istotnych zmian jeśli chodzi o średnie oprocentowanie najlepszych lokat terminowych.

Pełne porównanie ofert lokat bankowych o różnych okresach trwania umowy

Metodologia badania

Poniżej przedstawiamy Państwu zestawienie najwyżej oprocentowanych lokat dostępnych aktualnie na polskim rynku, uwzględniając ich termin zapadalności. Regularnie poddajemy analizie aktualną ofertę produktową 24 banków działających w Polsce. Podczas analizy kierujemy się następującymi założeniami:

 • oceniamy wyłącznie lokaty ze stałym oprocentowaniem,
 • o kolejności w rankingu decyduje wartość oprocentowania nominalnego,
 • badamy wszystkie dostępne oferty 24 banków na podstawie informacji zamieszczonych na oficjalnych stronach internetowych,
 • w zestawieniu nie prezentujemy produktów łączonych, np. lokat strukturyzowanych, lokat z funduszem inwestycyjnym, itp.,
 • dokonaliśmy podziału depozytów terminowych na 4 grupy ze względu na ich termin zapadalności.

Ranking lokat do 3 miesięcy - listopad 2017

BankNazwa produktuOkres umowyOprocentowanie
Idea BankLokata Happy2 miesiące4,00%
Nest BankLokata Witaj3 miesiące4,00%
BGŻ OptimaLokata Bezkarna3 miesiące3,00%
Idea BankLokata Happy Pro3 miesiące3,00%
Lion's BankLokata Welcome40 dni3,00%
BGŻ OptimaLokata Bezkompromisowa3 miesiące2,50%
neoBankenergoLokata 3M Plus1 miesiąc2,35%
Idea BankLokata Cloud3 miesiące2,35%
Millennium BankLokata Mobilna3 miesiące2,25%
Lion's BankLokata Desire3 miesiące2,25%

Ranking lokat od 4 do 6 miesięcy - listopad 2017

BankNazwa produktuOkres umowyOprocentowanie
Bank Zachodni WBKLokata mobilna4 miesiące2,50%
Idea BankLokata Skarbonka PLUS5 miesięcy2,50%
Idea BankLokata Cloud6 miesięcy2,40%
Toyota BankPlan depozytowy na 160 dni4 miesięcy2,25%
Idea BankLokata na nowe środki4 miesiące2,00%
Getin Banke-lokata na nowe środki II4 miesiące2,00%
BOŚ BankEKOlokata Wysoko Procentująca6 miesięcy1,95%
Idea BankLokata Czwórka z Plusem4 miesiące1,94%
Toyota BankDepozyt Plus6 miesięcy1,80%
Plus BankLokata internetowa6 miesięcy1,80%

Ranking lokat od 7 do 11 miesięcy - listopad 2017

BankNazwa produktuOkres umowyOprocentowanie
BOŚ BankEKOlokata Wysoko Procentująca9 miesięcy2,05%
Idea BankLokata Korzystna Plus7 miesięcy2,00%
Toyota BankLokata Standardowa10 miesięcy1,95%
Plus BankLokata Standardowa przez Plusbank2410 miesięcy1,85%
Idea BankLokata nr 110 miesięcy1,80%
Idea BankLokata Fair Play9 miesięcy1,75%
Nest BankNest Lokata9 miesięcy1,70%
Volkswagen Bank PolskaLokata Plus9 miesięcy1,60%
mBankLokata na nowe środki9 miesięcy1,50%
Santander BankLokata Zysk+9 miesięcy1,40%

Ranking lokat powyżej 12 miesięcy - listopad 2017

BankNazwa produktuOkres umowyOprocentowanie
Santander Consumer BankLokata Direct+ Online12 miesięcy1,90%
Plus BankLokata internetowa12 miesięcy1,85%
EurobankLokata terminowa24 miesiące1,85%
Bank MillenniumLokata Horyzont Zysku15 miesięcy1,80%
Nest BankNest Lokata24 miesiące1,70%
Getin BankLokata progresywna12 miesięcy1,70%
Peako SAe-lok@ta12 miesięcy1,60%
BOŚ BankEKOlokata z Bonusem12 miesięcy1,60%
PKO BPLokata z iKO24 miesięcy1,20%
T-Mobile UBLokata Standardowa12 miesiące1,10%

Nie musimy się obawiać o nasze finanse, które wpłacimy na depozyty bankowe. W przypadku upadłości naszego banku możemy liczyć na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG wypłaci nam zgromadzone środki wraz z należnymi odsetkami naliczonymi do dnia wydania postanowienia o upadłości banku. Wypłaty mają górny limit, ale jest on na tyle wysoki, że depozyty większości klientów zostaną zwrócone w całości. BFG chroni depozyty zgromadzone we wszystkich bankach krajowych, czyli tych z siedzibą na terytorium RP.

 • W przypadku upadłości banku możemy liczyć na zwrot środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych. Limit gwarancji zwrotu wynosi 100 tys. euro – do takiej kwoty będą wypłacane utracone środki pieniężne.
 •   Zwrot środków pieniężnych w ciągu 20 dni od utracenia dostępu do nich.
 •   Gwarancja udzielenia pomocy finansowej bankom, które znalazły się w obliczu utraty wypłacalności.
 •   Wspieranie procesów łączenia się banków zagrożonych z silnymi jednostkami bankowym.
 •   Gwarancją objęte są zarówno depozyty w złotych jak i w obcej walucie.