Najlepsze lokaty bankowe – ranking lokat marzec 2016

11 mar

Najlepsze lokaty bankowe – ranking lokat marzec 2016

Najczęściej wybieraną formą bezpiecznego inwestowania oszczędności nieustannie pozostają tradycyjne depozyty bankowe w tym przede wszystkim lokaty terminowe i konta oszczędnościowe. W całym 2015 roku polskie gospodarstwa domowe ulokowały na tych produktach ponad 1,4 bln złotych co stanowiło w tym okresie ponad 67% wszystkich oszczędności Polaków. Pomimo niskich wartości oprocentowania lokat bankowych wielu z nas decyduje się na deponowanie wolnych środków finansowych właśnie na bezpiecznych depozytach bankowych, na których mamy pewność osiągnięcia zakładanej stopy zwrotu.

Tak jak każdego miesiąca, tradycyjnie również w marcu 2016 pokusiliśmy się o przygotowanie kompleksowego rankingu najlepszych lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych, jakie aktualnie dostępne są w polskich bankach. Zestawienie zostało opracowane po dokładnej analizie ofert 18 banków. Mamy nadzieję, że nasze porównanie pozwoli na wybór tej najlepszej propozycji, która najlepiej spełni Państwa oczekiwania. Każdy z nas bowiem wybiera inne produkty oszczędnościowe dopasowane do aktualnej sytuacji finansowej oraz obranego celu inwestycji. Jednak bez względu na obrany cel mamy nadzieję, że poniższe zestawienie ułatwi Państwu wybór najkorzystniejszej oferty depozyty bankowego.

Metodologia rankingu

Podczas przeprowadzania analizy aktualnych ofert polskich banków badamy jedynie najlepsze lokaty terminowe ze stałym oprocentowaniem, które obowiązuje przez cały okres trwania umowy z bankiem. W zestawieniu nie znajdziemy więc lokat bankowych o zmiennej stopie procentowej, nie publikujemy także łączonych ofert inwestycyjnych takich jak np. lokaty strukturyzowane czy polisolokaty. Informacje o poszczególnych ofertach czerpiemy z oficjalnych stron internetowych polskich banków. Oceniając poszczególne propozycje bierzemy pod uwagę najważniejsze cechy danej oferty, do których zaliczamy m.in.:

  • wartość oprocentowania nominalnego,
  • czas trwania lokaty,
  • częstotliwość z jaką bank kapitalizuje odsetki,
  • minimalną i maksymalną wartość deponowanych środków,
  • możliwość otwarcia lokaty przez Internet,
  • dodatkowe warunki, pojawiające się często w ofertach promocyjnych.

O finalnej kolejności w naszym porównaniu decyduje w głównej mierze wysokość oprocentowania, ponieważ to ona ma kluczowy wpływ na nasz finalny zysk.

Ranking lokat bankowych – najlepsze lokaty marzec 2016

BankNazwa lokatyOprocentowanie lokatyOkres umowy z bankiemSzczegóły oferty
Idea BankLokata Happy4,00%3 miesiąceSzczegóły oferty
BGŻ OptimaLokata Bezkarna3,20%3 miesiąceSzczegóły oferty
EurobankLokata 3 razy lepsza3,00%
3 miesiąceSzczegóły oferty
Lion’s BankLokata Welcome2,85%3 miesiąceSzczegóły oferty
Santander Consumer BankLokata direct+ internet2,70%24 miesiąceSzczegóły oferty
Raiffeisen PolbankLokata mobilna2,60%3 mies.Szczegóły oferty
Santander Consumer BankLokata direct+ internet 12M2,60%12 mies.Szczegóły oferty
BOŚ BankEKOlokata z bonusem2,50%12 mies.Szczegóły oferty
Deutsche Bankdb Lok@ta2,50%2 mies.Szczegóły oferty
Getin BankLokata Tradycyjna2,40%6 mies.Szczegóły oferty
Plus BankLokata Standardowa2,35%3 mies.Szczegóły oferty
BZ WBKLokata Swobodnie zarabiająca2,30%4 mies.Szczegóły oferty
PKO BPLokata w IKO2,25%1 mies.Szczegóły oferty
Getin BankLokata Party2,10%6 mies.Szczegóły oferty
EurobankLokata terminowa2,10%36 mies.Szczegóły oferty
Biz BankLokata BIZ PRO 3 m.2,00%3 mies.Szczegóły oferty
Biz BankLokata BIZ PRO 12m2,00%12 mies.Szczegóły oferty
Millenium BankLokata Horyzont Zysku2,00%18 mies.Szczegóły oferty
BGŻ OptimaLokata Standardowa 3m2,00%3 mies.Szczegóły oferty
BGŻ OptimaLokata Elastyczna 3m2,00%6 mies.Szczegóły oferty
BGŻ OptimaLokata Standardowa 12M2,00%12 mies.Szczegóły oferty
Idea BankLokata Beztroska2,00%3 mies.Szczegóły oferty
mBank3-dniowa lokata1,80%3 dniSzczegóły oferty

Najlepszą lokatą w marcu 2016 jest wg naszej oceny Lokata Happy oferowana przez Idea Bank. Ten krótkoterminowy depozyt zakładamy na okres 3 miesięcy z oprocentowaniem w wysokości 4% w skali roku. Zaletą tej propozycji w porównaniu z innymi, podobnymi propozycjami jest brak konieczności zakładania konta osobistego. Lokatę Happy założymy bez trudu przez Internet a cała procedura nie powinna zająć więcej niż 10 minut. Za lokatę możemy zdeponować środki o wartości od 1 000 zł do 10 000 zł.

Za drugim miejscu w naszym zestawieniu plasuje się oferta BGŻ Optima, który oferuje założenie Lokaty Bezkarnej z oprocentowaniem o wartości 3,2% w skali roku. Depozyt zakładany jest na okres 3 miesięcy i mamy możliwość deponowania środków o znaczącej wartości: od 1 000 zł do 100 000 złotych. Spora zaletą propozycji BGŻ Optima jest jej „bezkarność” co oznacza, że nie utracimy uzbieranych odsetek nawet w przypadku wcześniejszego wycofania środków z lokaty!

Bardzo atrakcyjną ofertę lokaty krótkoterminowej przygotował dla nas także Eurobank. Na Lokacie 3 razy lepszej mamy możliwość zdeponowania i oszczędzania środków o maksymalnej wartości 30 000 zł z oprocentowaniem w wysokości 3% w skali roku. Niespotykaną do tej pory na polskim rynku cechą oferty jest fakt, że odsetki możemy otrzymać z góry, a nie jak bywa zazwyczaj po zakończeniu czasu trwania lokaty. Ponadto jeżeli w okresie trwania lokaty na nasze konto w Eurobank wpłynie nasze wynagrodzenie bądź inny dochód mamy możliwość powiększenia oprocentowania depozytu do 4% w skali roku!

Kolejną ofertą lokaty na 3 miesiące jest propozycja banku Lion’s Bank. Oferuje on oprocentowania na poziomie 2,85% rocznie. Zaletą oferty jest brak konieczności zakładania konta osobistego. To co wyróżnia propozycję Lion’s Bank od poprzednio przedstawionych ofert jest wartość lokowanych środków: na Lokacie Welcome możemy deponować środki o minimalnej wartości 100 000 zł.

Najlepszą długoterminową lokatą na rynku w dalszym ciągu pozostaje Lokata Dierect+ Internet w Santander Consumer Bank. Bank proponuje dwie wersje owej oferty: na 24 miesięcznym depozycie zarobimy 2,70% w skali roku, natomiast zakładając lokatę na okres 12 miesięcy bank proponuje oprocentowanie na poziomie 2,60%. W obu przypadkach bank gwarantuje nam stałość oprocentowania, które nie zmieni się przez cały okres trwania lokaty.

Najlepsze rachunki oszczędnościowe w marcu 2016

Analizując propozycje bezpiecznego inwestowania swoich oszczędności obok ofert lokat bankowych warto także przyjrzeć się aktualnym propozycjom rachunków oszczędnościowych. Konta oszczędnościowe w porównaniu do lokat terminowych posiadają swoistą zaletę w postaci bardziej elastycznego dostępu do swoich środków finansowych. Deponując nasze pieniądze na rachunku oszczędnościowym nie jesteśmy zobligowani do trzymania ich przez z góry określony czas. Możemy dokonywać wpłat i wypłat na rachunku i w większości przypadków ofert polskich banków nie narażamy się tym samym na utratę uzbieranych odsetek. Chociaż z reguły oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych jest nieco niższe niż na depozytach terminowych to warto przyjrzeć się aktualnym ofertom proponowanym przez polskie banki.

BankWysokość oprocentowaniaPodstawowe informacjeSzczegóły
BZ WBK4,00%– darmowe konto osobiste z usługą bankowości elektronicznej
– oprocentowanie na rachunku 4% w skali roku dla środków do 4 000 zł
– powyżej 4 000 oprocentowanie środków 1% w skali roku
Szczegóły oferty
ING Bank Śląski2,50%– najlepsze tradycyjne konto oszczędnościowe na rynku
– oprocentowanie 2,50% w skali roku dla nowych środków do wartości 100 000 zł
– darmowe prowadzenie rachunku, dowolne wpłaty i wypłaty bez utraty odsetek
Szczegóły oferty
Alior Bank2,25%– całkowity brak opłat związanych z rachunkiemSzczegóły oferty
Citi Handlowy2,00%– swobodne wpłaty i wypłaty
– stały dostęp do środków w bankowości internetowej
– promocyjne oprocentowanie tylko do 20 tys. zł
Szczegóły oferty
Toyota Bankdo 2,00%– promocyjne oprocentowanie od 50 tys. złSzczegóły oferty
Getin Bank1,90%– 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta- miesięczna kapitalizacja odsetekSzczegóły oferty
Raiffeisen Polbankdo 1,80%– oprocentowanie oparte na zmiennej stopie referencyjnej NBP oraz stałym mnożnikuSzczegóły oferty
Bank Pocztowydo 1,50%– darmowe otwarcie i prowadzenie rachunkuSzczegóły oferty
Eurobankdo 1,40%– wartość oprocentowania uzależniona od wysokości deponowanych środkówSzczegóły oferty

Chociaż propozycja banku BZ WBK „Konto Godne Polecenia” nie jest klasycznym rachunkiem oszczędnościowym to postanowiliśmy przedstawić go w naszym zestawieniu. Przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo atrakcyjna oferta pozwalająca zarabiać na swoich oszczędnościach nawet 4% w skali roku. Rachunek jest całkowicie darmowy w prowadzeniu, a środki o wartości do 4 000 zł zarabiają wspomniane 4% rocznie. Nadwyżka środków powyżej 4 000 zł jest oprocentowana w wysokości 1%. Tak więc średnie oprocentowanie jakie możemy uzyskać na Koncie Godnym Polecenia zależy od wartości ulokowanych przez nas środków. Jest to naszym zdaniem aktualnie najlepsza propozycja rachunku oszczędnościowego.

Najlepszym obecnie tradycyjnym rachunkiem oszczędnościowym jest oferta ING Banku Śląskiego. Możemy na nim uzyskać promocyjne oprocentowanie w wysokości 2,50% w skali roku dla nowych środków do wartości 100 000 złotych. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest darmowe, bank nie wymaga także zakładania nowego konta osobistego. Dostęp do środków mamy zapewniony również dzięki bankowości internetowej. Możemy dokonywać dowolnej liczby wpłat i wypłat z rachunku bez utraty uzbieranych odsetek.

Średnie oprocentowanie lokat bankowych w okresie styczeń 2014 – marzec 2016

srednie-oprocentowanie-marzec-2016

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat mieliśmy do czynienia z regularnym obniżanie średniego oprocentowania lokat bankowych. Na taki stan rzeczy w głównej mierze wpłynął cykl obniżek stóp procentowych NBP realizowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Wartość oprocentowania lokat terminowych oferowana przez polskie banki jest bowiem ściśle związana z aktualnymi wysokościami stóp procentowych, w tym przede wszystkim wysokości głównej stopy referencyjnej, która w tym czasie spadła z 2,50% do 1,50%. Według większości ekspertów w najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się większych zmian jeśli chodzi o wysokość stóp procentowych i co za tym idzie nie oczekujmy istotnych zmian jeśli chodzi o wartość oprocentowania lokat i rachunków oszczędnościowych.

Pełne porównanie oprocentowania lokat bankowych – marzec 2016

lokaty ranking - marzec 2016

Ranking lokat krótkoterminowych marzec 2016 – lokaty do 3 miesięcy

Nazwa bankuNazwa produktuOkres umowyWartość oprocentowania
Idea BankLokata Happy3 miesiące4,00%
BGŻ OptimaLokata Bezkarna3 miesiące3,20%
EurobankLokata 3 razy lepsza3 miesiące3,00%
Lion’s BankLokata Welcome3 miesiące2,85%
Raiffeisen PolbankLokata Mobilna3 miesiące2,60%
Idea BankLokata Power3 miesiące2,50%
PKO BPLokata w IKO1 miesiąc2,25%
Getin Banke-lokata Tradycyjna3 miesiące2,20%
Idea BankLokata stabilna3 miesiące2,15%
mBankLokata na nowe środki3 miesiące2,00%
EurobankLokata terminowa3 miesiące1,45%
Pekao SAe-lok@ta3 miesiące1,10%

Ranking lokat średnioterminowych marzec 2016 – lokaty od 4 do 6 miesięcy

Nazwa bankuNazwa produktuOkres umowyWartość oprocentowania
BOŚ BankEKOlokata Super procentująca6 miesięcy2,80%
Idea BankLokata Tylko Teraz5 miesięcy2,65%
Idea BankLokata Power6 miesięcy2,55%
BZ WBKLokata Mobilna4 miesiące2,50%
Alior BankLokata na 120 dni6 miesięcy2,45%
BZ WBKLokata Swobodnie Zarabiająca4 miesiące2,30%
Idea BankLokata nr 16 miesięcy2,30%
Idea BankLokata Fair Play6 miesięcy2,25%
Idea BankLokata Stabilna6 miesięcy2,20%
Getin BankLokata tradycyjna6 miesięcy2,10%
mBankLokata na nowe środki6 miesięcy2,00%
Raiffeisen PolbankE-lokata6 miesięcy1,60%

Ranking lokat terminowych marzec 2016 – lokaty od 7 do 11 miesięcy

Nazwa bankuNazwa produktuOkres umowyWartość oprocentowania
BOŚ BankEKOlokata Wysoko Procentująca9 miesięcy2,65%
Alior BankLokata 210 dni7 miesięcy2,45%
Idea BankLokata Stabilna9 miesięcy2,30%
Idea BankLokata nr 18 miesięcy2,35%
mBankLokata na nowe środki9 miesięcy2,00%
EurobankLokata terminowa9 miesięcy1,60%
Santander BankLokata Direct+ Internet9 miesięcy1,60%
Santander BankLokata Zysk+9 miesięcy1,45%
Millennium BankLokata Millennium9 miesięcy1,00%

Ranking lokat długoterminowych marzec 2016 – lokaty od 12 miesięcy

Nazwa bankuNazwa produktuOkres umowyWartość oprocentowania
Santander Consumer BankLokata Direct+ Internet24 miesiące2,70%
BOŚ BankEKOlokata z Bonusem12 miesięcy2,50%
Idea BankLokata nr 112 miesięcy2,50%
PKO BPLokata z iKO12 miesięcy2,00%
BGŻ OptimaLokata Standardowa12 miesięcy2,00%
Millennium BankLokata Horyzont Zysku15 miesięcy2,00%
EurobankLokata terminowa12 miesięcy1,75%
BGŻ BNP ParibasLokata na 18 miesięcy18 miesięcy1,60%
mBankLokata terminowa24 miesiące1,40%
ING Bank ŚląskiLokata terminowa12 miesięcy1,25%
Millennium BankLokata SuperProcent12 miesięcy1,15%

Write a Reply or Comment