11 Mar
Woman Putting Coin In Piggy Bank, Indoors

Najlepsze lokaty bankowe – ranking lokat marzec 2016

Najczęściej wybieraną formą bezpiecznego inwestowania oszczędności nieustannie pozostają tradycyjne depozyty bankowe w tym przede wszystkim lokaty terminowe i konta oszczędnościowe. W całym 2015 roku polskie gospodarstwa domowe ulokowały na tych produktach ponad 1,4 bln złotych co stanowiło w tym okresie ponad 67% wszystkich oszczędności Polaków. Pomimo niskich wartości oprocentowania lokat bankowych wielu z nas decyduje się na deponowanie wolnych środków finansowych właśnie na bezpiecznych depozytach bankowych, na których mamy pewność osiągnięcia zakładanej stopy zwrotu.

Tak jak każdego miesiąca, tradycyjnie również w marcu 2016 pokusiliśmy się o przygotowanie kompleksowego rankingu najlepszych lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych, jakie aktualnie dostępne są w polskich bankach. Zestawienie zostało opracowane po dokładnej analizie ofert 18 banków. Mamy nadzieję, że nasze porównanie pozwoli na wybór tej najlepszej propozycji, która najlepiej spełni Państwa oczekiwania. Każdy z nas bowiem wybiera inne produkty oszczędnościowe dopasowane do aktualnej sytuacji finansowej oraz obranego celu inwestycji. Jednak bez względu na obrany cel mamy nadzieję, że poniższe zestawienie ułatwi Państwu wybór najkorzystniejszej oferty depozyty bankowego.

Metodologia rankingu

Podczas przeprowadzania analizy aktualnych ofert polskich banków badamy jedynie najlepsze lokaty terminowe ze stałym oprocentowaniem, które obowiązuje przez cały okres trwania umowy z bankiem. W zestawieniu nie znajdziemy więc lokat bankowych o zmiennej stopie procentowej, nie publikujemy także łączonych ofert inwestycyjnych takich jak np. lokaty strukturyzowane czy polisolokaty. Informacje o poszczególnych ofertach czerpiemy z oficjalnych stron internetowych polskich banków. Oceniając poszczególne propozycje bierzemy pod uwagę najważniejsze cechy danej oferty, do których zaliczamy m.in.:

  • wartość oprocentowania nominalnego,
  • czas trwania lokaty,
  • częstotliwość z jaką bank kapitalizuje odsetki,
  • minimalną i maksymalną wartość deponowanych środków,
  • możliwość otwarcia lokaty przez Internet,
  • dodatkowe warunki, pojawiające się często w ofertach promocyjnych.

O finalnej kolejności w naszym porównaniu decyduje w głównej mierze wysokość oprocentowania, ponieważ to ona ma kluczowy wpływ na nasz finalny zysk.

Ranking lokat bankowych – najlepsze lokaty marzec 2016

Bank Nazwa lokaty Oprocentowanie lokaty Okres umowy z bankiem Szczegóły oferty
Idea Bank Lokata Happy 4,00% 3 miesiące Szczegóły oferty
BGŻ Optima Lokata Bezkarna 3,20% 3 miesiące Szczegóły oferty
Eurobank Lokata 3 razy lepsza 3,00%
3 miesiące Szczegóły oferty
Lion’s Bank Lokata Welcome 2,85% 3 miesiące Szczegóły oferty
Santander Consumer Bank Lokata direct+ internet 2,70% 24 miesiące Szczegóły oferty
Raiffeisen Polbank Lokata mobilna 2,60% 3 mies. Szczegóły oferty
Santander Consumer Bank Lokata direct+ internet 12M 2,60% 12 mies. Szczegóły oferty
BOŚ Bank EKOlokata z bonusem 2,50% 12 mies. Szczegóły oferty
Deutsche Bank db Lok@ta 2,50% 2 mies. Szczegóły oferty
Getin Bank Lokata Tradycyjna 2,40% 6 mies. Szczegóły oferty
Plus Bank Lokata Standardowa 2,35% 3 mies. Szczegóły oferty
BZ WBK Lokata Swobodnie zarabiająca 2,30% 4 mies. Szczegóły oferty
PKO BP Lokata w IKO 2,25% 1 mies. Szczegóły oferty
Getin Bank Lokata Party 2,10% 6 mies. Szczegóły oferty
Eurobank Lokata terminowa 2,10% 36 mies. Szczegóły oferty
Biz Bank Lokata BIZ PRO 3 m. 2,00% 3 mies. Szczegóły oferty
Biz Bank Lokata BIZ PRO 12m 2,00% 12 mies. Szczegóły oferty
Millenium Bank Lokata Horyzont Zysku 2,00% 18 mies. Szczegóły oferty
BGŻ Optima Lokata Standardowa 3m 2,00% 3 mies. Szczegóły oferty
BGŻ Optima Lokata Elastyczna 3m 2,00% 6 mies. Szczegóły oferty
BGŻ Optima Lokata Standardowa 12M 2,00% 12 mies. Szczegóły oferty
Idea Bank Lokata Beztroska 2,00% 3 mies. Szczegóły oferty
mBank 3-dniowa lokata 1,80% 3 dni Szczegóły oferty

Najlepszą lokatą w marcu 2016 jest wg naszej oceny Lokata Happy oferowana przez Idea Bank. Ten krótkoterminowy depozyt zakładamy na okres 3 miesięcy z oprocentowaniem w wysokości 4% w skali roku. Zaletą tej propozycji w porównaniu z innymi, podobnymi propozycjami jest brak konieczności zakładania konta osobistego. Lokatę Happy założymy bez trudu przez Internet a cała procedura nie powinna zająć więcej niż 10 minut. Za lokatę możemy zdeponować środki o wartości od 1 000 zł do 10 000 zł.

Za drugim miejscu w naszym zestawieniu plasuje się oferta BGŻ Optima, który oferuje założenie Lokaty Bezkarnej z oprocentowaniem o wartości 3,2% w skali roku. Depozyt zakładany jest na okres 3 miesięcy i mamy możliwość deponowania środków o znaczącej wartości: od 1 000 zł do 100 000 złotych. Spora zaletą propozycji BGŻ Optima jest jej “bezkarność” co oznacza, że nie utracimy uzbieranych odsetek nawet w przypadku wcześniejszego wycofania środków z lokaty!

Bardzo atrakcyjną ofertę lokaty krótkoterminowej przygotował dla nas także Eurobank. Na Lokacie 3 razy lepszej mamy możliwość zdeponowania i oszczędzania środków o maksymalnej wartości 30 000 zł z oprocentowaniem w wysokości 3% w skali roku. Niespotykaną do tej pory na polskim rynku cechą oferty jest fakt, że odsetki możemy otrzymać z góry, a nie jak bywa zazwyczaj po zakończeniu czasu trwania lokaty. Ponadto jeżeli w okresie trwania lokaty na nasze konto w Eurobank wpłynie nasze wynagrodzenie bądź inny dochód mamy możliwość powiększenia oprocentowania depozytu do 4% w skali roku!

Kolejną ofertą lokaty na 3 miesiące jest propozycja banku Lion’s Bank. Oferuje on oprocentowania na poziomie 2,85% rocznie. Zaletą oferty jest brak konieczności zakładania konta osobistego. To co wyróżnia propozycję Lion’s Bank od poprzednio przedstawionych ofert jest wartość lokowanych środków: na Lokacie Welcome możemy deponować środki o minimalnej wartości 100 000 zł.

Najlepszą długoterminową lokatą na rynku w dalszym ciągu pozostaje Lokata Dierect+ Internet w Santander Consumer Bank. Bank proponuje dwie wersje owej oferty: na 24 miesięcznym depozycie zarobimy 2,70% w skali roku, natomiast zakładając lokatę na okres 12 miesięcy bank proponuje oprocentowanie na poziomie 2,60%. W obu przypadkach bank gwarantuje nam stałość oprocentowania, które nie zmieni się przez cały okres trwania lokaty.

Najlepsze rachunki oszczędnościowe w marcu 2016

Analizując propozycje bezpiecznego inwestowania swoich oszczędności obok ofert lokat bankowych warto także przyjrzeć się aktualnym propozycjom rachunków oszczędnościowych. Konta oszczędnościowe w porównaniu do lokat terminowych posiadają swoistą zaletę w postaci bardziej elastycznego dostępu do swoich środków finansowych. Deponując nasze pieniądze na rachunku oszczędnościowym nie jesteśmy zobligowani do trzymania ich przez z góry określony czas. Możemy dokonywać wpłat i wypłat na rachunku i w większości przypadków ofert polskich banków nie narażamy się tym samym na utratę uzbieranych odsetek. Chociaż z reguły oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych jest nieco niższe niż na depozytach terminowych to warto przyjrzeć się aktualnym ofertom proponowanym przez polskie banki.

Bank Wysokość oprocentowania Podstawowe informacje Szczegóły
BZ WBK 4,00% – darmowe konto osobiste z usługą bankowości elektronicznej
– oprocentowanie na rachunku 4% w skali roku dla środków do 4 000 zł
– powyżej 4 000 oprocentowanie środków 1% w skali roku
Szczegóły oferty
ING Bank Śląski 2,50% – najlepsze tradycyjne konto oszczędnościowe na rynku
– oprocentowanie 2,50% w skali roku dla nowych środków do wartości 100 000 zł
– darmowe prowadzenie rachunku, dowolne wpłaty i wypłaty bez utraty odsetek
Szczegóły oferty
Alior Bank 2,25% – całkowity brak opłat związanych z rachunkiem Szczegóły oferty
Citi Handlowy 2,00% – swobodne wpłaty i wypłaty
– stały dostęp do środków w bankowości internetowej
– promocyjne oprocentowanie tylko do 20 tys. zł
Szczegóły oferty
Toyota Bank do 2,00% – promocyjne oprocentowanie od 50 tys. zł Szczegóły oferty
Getin Bank 1,90% – 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta- miesięczna kapitalizacja odsetek Szczegóły oferty
Raiffeisen Polbank do 1,80% – oprocentowanie oparte na zmiennej stopie referencyjnej NBP oraz stałym mnożniku Szczegóły oferty
Bank Pocztowy do 1,50% – darmowe otwarcie i prowadzenie rachunku Szczegóły oferty
Eurobank do 1,40% – wartość oprocentowania uzależniona od wysokości deponowanych środków Szczegóły oferty

Chociaż propozycja banku BZ WBK “Konto Godne Polecenia” nie jest klasycznym rachunkiem oszczędnościowym to postanowiliśmy przedstawić go w naszym zestawieniu. Przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo atrakcyjna oferta pozwalająca zarabiać na swoich oszczędnościach nawet 4% w skali roku. Rachunek jest całkowicie darmowy w prowadzeniu, a środki o wartości do 4 000 zł zarabiają wspomniane 4% rocznie. Nadwyżka środków powyżej 4 000 zł jest oprocentowana w wysokości 1%. Tak więc średnie oprocentowanie jakie możemy uzyskać na Koncie Godnym Polecenia zależy od wartości ulokowanych przez nas środków. Jest to naszym zdaniem aktualnie najlepsza propozycja rachunku oszczędnościowego.

Najlepszym obecnie tradycyjnym rachunkiem oszczędnościowym jest oferta ING Banku Śląskiego. Możemy na nim uzyskać promocyjne oprocentowanie w wysokości 2,50% w skali roku dla nowych środków do wartości 100 000 złotych. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest darmowe, bank nie wymaga także zakładania nowego konta osobistego. Dostęp do środków mamy zapewniony również dzięki bankowości internetowej. Możemy dokonywać dowolnej liczby wpłat i wypłat z rachunku bez utraty uzbieranych odsetek.

Średnie oprocentowanie lokat bankowych w okresie styczeń 2014 – marzec 2016

srednie-oprocentowanie-marzec-2016

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat mieliśmy do czynienia z regularnym obniżanie średniego oprocentowania lokat bankowych. Na taki stan rzeczy w głównej mierze wpłynął cykl obniżek stóp procentowych NBP realizowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Wartość oprocentowania lokat terminowych oferowana przez polskie banki jest bowiem ściśle związana z aktualnymi wysokościami stóp procentowych, w tym przede wszystkim wysokości głównej stopy referencyjnej, która w tym czasie spadła z 2,50% do 1,50%. Według większości ekspertów w najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się większych zmian jeśli chodzi o wysokość stóp procentowych i co za tym idzie nie oczekujmy istotnych zmian jeśli chodzi o wartość oprocentowania lokat i rachunków oszczędnościowych.

Pełne porównanie oprocentowania lokat bankowych – marzec 2016

lokaty ranking - marzec 2016

Ranking lokat krótkoterminowych marzec 2016 – lokaty do 3 miesięcy

Nazwa banku Nazwa produktu Okres umowy Wartość oprocentowania
Idea Bank Lokata Happy 3 miesiące 4,00%
BGŻ Optima Lokata Bezkarna 3 miesiące 3,20%
Eurobank Lokata 3 razy lepsza 3 miesiące 3,00%
Lion’s Bank Lokata Welcome 3 miesiące 2,85%
Raiffeisen Polbank Lokata Mobilna 3 miesiące 2,60%
Idea Bank Lokata Power 3 miesiące 2,50%
PKO BP Lokata w IKO 1 miesiąc 2,25%
Getin Bank e-lokata Tradycyjna 3 miesiące 2,20%
Idea Bank Lokata stabilna 3 miesiące 2,15%
mBank Lokata na nowe środki 3 miesiące 2,00%
Eurobank Lokata terminowa 3 miesiące 1,45%
Pekao SA e-lok@ta 3 miesiące 1,10%

Ranking lokat średnioterminowych marzec 2016 – lokaty od 4 do 6 miesięcy

Nazwa banku Nazwa produktu Okres umowy Wartość oprocentowania
BOŚ Bank EKOlokata Super procentująca 6 miesięcy 2,80%
Idea Bank Lokata Tylko Teraz 5 miesięcy 2,65%
Idea Bank Lokata Power 6 miesięcy 2,55%
BZ WBK Lokata Mobilna 4 miesiące 2,50%
Alior Bank Lokata na 120 dni 6 miesięcy 2,45%
BZ WBK Lokata Swobodnie Zarabiająca 4 miesiące 2,30%
Idea Bank Lokata nr 1 6 miesięcy 2,30%
Idea Bank Lokata Fair Play 6 miesięcy 2,25%
Idea Bank Lokata Stabilna 6 miesięcy 2,20%
Getin Bank Lokata tradycyjna 6 miesięcy 2,10%
mBank Lokata na nowe środki 6 miesięcy 2,00%
Raiffeisen Polbank E-lokata 6 miesięcy 1,60%

Ranking lokat terminowych marzec 2016 – lokaty od 7 do 11 miesięcy

Nazwa banku Nazwa produktu Okres umowy Wartość oprocentowania
BOŚ Bank EKOlokata Wysoko Procentująca 9 miesięcy 2,65%
Alior Bank Lokata 210 dni 7 miesięcy 2,45%
Idea Bank Lokata Stabilna 9 miesięcy 2,30%
Idea Bank Lokata nr 1 8 miesięcy 2,35%
mBank Lokata na nowe środki 9 miesięcy 2,00%
Eurobank Lokata terminowa 9 miesięcy 1,60%
Santander Bank Lokata Direct+ Internet 9 miesięcy 1,60%
Santander Bank Lokata Zysk+ 9 miesięcy 1,45%
Millennium Bank Lokata Millennium 9 miesięcy 1,00%

Ranking lokat długoterminowych marzec 2016 – lokaty od 12 miesięcy

Nazwa banku Nazwa produktu Okres umowy Wartość oprocentowania
Santander Consumer Bank Lokata Direct+ Internet 24 miesiące 2,70%
BOŚ Bank EKOlokata z Bonusem 12 miesięcy 2,50%
Idea Bank Lokata nr 1 12 miesięcy 2,50%
PKO BP Lokata z iKO 12 miesięcy 2,00%
BGŻ Optima Lokata Standardowa 12 miesięcy 2,00%
Millennium Bank Lokata Horyzont Zysku 15 miesięcy 2,00%
Eurobank Lokata terminowa 12 miesięcy 1,75%
BGŻ BNP Paribas Lokata na 18 miesięcy 18 miesięcy 1,60%
mBank Lokata terminowa 24 miesiące 1,40%
ING Bank Śląski Lokata terminowa 12 miesięcy 1,25%
Millennium Bank Lokata SuperProcent 12 miesięcy 1,15%

Napisz komentarz