Najlepsze lokaty bankowe – ranking lokat maj 2016

13 maj

Najlepsze lokaty bankowe – ranking lokat maj 2016

Depozyty bankowe takie jak lokaty terminowe i konta oszczędnościowe w dalszym ciągu pozostają najczęściej wybieraną formą oszczędzania. Chociaż aktualne stawki oprocentowania nie zachwycają to większość oszczędzających Polaków decyduje się na deponowanie swoich wolnych środków finansowych na bezpiecznych produktach bankowych.

Jak wynika z danych opublikowanych przez NBP na lokatach i kontach oszczędnościowych w pierwszym kwartale 2016 roku zostało ulokowanych około 454 mld złotych co stanowi 61% wszystkich oszczędności polskich gospodarstw domowych. Na tak dużą popularność tych produktów wpływają niewątpliwe swoiste zalety lokat bankowych do których możemy zaliczyć bez wątpienia:

  • pewny, z góry określony zysk (na lokatach ze stałym oprocentowaniem),
  • bezpieczeństwo i gwarancja BFG (do równowartości w złotych 100 000 euro),
  • niewielki kapitał niezbędny do rozpoczęcia oszczędzania,
  • brak potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy finansowej,
  • łatwość porównania najlepszych ofert banków,
  • szybkość i prostota założenia (szczególnie w przypadku lokat online).

Tradycyjnie już jak każdego miesiąca również w maju 2016 przygotowaliśmy ranking najlepszych lokat dostępnych na polskim rynku bankowym. Przygotowując niniejsze zestawienie przebadaliśmy aktualne oferty 22 banków, czerpiąc informacje z oficjalnych stron internetowych tych instytucji. Pod uwagę braliśmy jedynie lokaty o stałej stopie procentowej, nie znajdziemy tu więc lokat o zmiennym oprocentowaniu. Zapraszamy do analizy naszego porównania, które mamy nadzieję znacznie przyczyni się do wyboru oferty, która najlepiej spełni Państwa oczekiwania.

Ranking lokat bankowych – najlepsze lokaty maj 2016

BankNazwa lokatyOprocentowanie lokatyOkres umowy z bankiemSzczegóły oferty
Idea BankLokata Happy4,00%3 miesiąceSzczegóły oferty
BGŻ OptimaLokata Bezkarna3,20%3 miesiąceSzczegóły oferty
Lion’s BankLokata Welcome2,85%3 miesiąceSzczegóły oferty
Getin BankE-lokata na nowe środki2,60%4 miesiąceSzczegóły oferty
Toyota BankLokata z pewnym zyskiem2,50%100 dniSzczegóły oferty
Lion’s BankLokata Welcome2,50%1 lub 3 miesiąceSzczegóły oferty
Santander Consumer BankLokata direct+ internet 12M2,40%12 mies.Szczegóły oferty
Plus BankLokata Standardowa2,35%3 mies.Szczegóły oferty
Getin BankLokata Tradycyjna2,30%6 mies.Szczegóły oferty
PKO BPLokata w IKO2,25%1 mies.Szczegóły oferty
BZ WBKLokata Swobodnie zarabiająca2,10%4 mies.Szczegóły oferty
Plus BankLokata Internetowa 6M2,10%3 mies.Szczegóły oferty
EurobankLokata terminowa2,10%36 mies.Szczegóły oferty
mBankLokata na nowe środki2,00%9 miesięcySzczegóły oferty
Getin BankLokata Tradycyjna2,00%6 mies.Szczegóły oferty
Biz BankLokata BIZ PRO 4 m.2,00%4 mies.Szczegóły oferty
Biz BankLokata BIZ PRO 12m2,00%12 mies.Szczegóły oferty
Millenium BankLokata Horyzont Zysku2,00%15 mies.Szczegóły oferty
BGŻ OptimaLokata Standardowa 3m2,00%3 mies.Szczegóły oferty
BGŻ OptimaLokata Elastyczna 6m2,00%6 mies.Szczegóły oferty
BGŻ OptimaLokata Standardowa 12M2,00%12 mies.Szczegóły oferty
Idea BankLokata Beztroska2,00%3 mies.Szczegóły oferty
mBank3-dniowa lokata1,80%3 dniSzczegóły oferty

Najlepszą naszym zdaniem lokatą w maju 2016 roku jest oferta „Lokaty Happy” oferowana przez Idea Bank. Na tym krótkoterminowym (zakładanym na okres 3 miesięcy) depozycie możemy zarobić 4% w skali roku. Dużą zaletą oferty jest brak konieczności zakładania konta osobistego oraz przyjazna i błyskawiczna procedura otwarcia lokaty przez Internet. Minusem jest natomiast ograniczenie jeśli chodzi o wartość lokowanych środków – na Lokatę Happy możemy zdeponować maksymalnie 10 000 zł.

Na drugim miejscu w naszym majowym rankingu plasuje się kolejna lokata zakładana na 3 miesiące. Jest nią „Lokata Bezkarna” w banku internetowym BGŻ Optima. W jej przypadku możemy deponować środki o znacznie większej wartości – maksymalnie 100 000 złotych. Bank proponuje nam oprocentowanie w wysokości 3,2% rocznie. Rzadko spotykaną na polskim rynku cechą tej oferty jest jej „bezkarność„, co oznacza, że nawet w przypadku zamknięcia lokaty przed upływem jej terminu zapadalności nie utracimy uzbieranych do tej pory odsetek. Lokatę Bezkarną bez trudu założymy online, a cały proces założenia lokaty nie powinien zająć więcej nić 15 minut.

Kolejną atrakcyjną ofertą lokaty na 3 miesiące jest „Lokata Welcome” przeznaczona dla nowych klientów Lion’s Banku. Oferta przeznaczona jest głownie dla bardziej zamożnych klientów, ponieważ minimalna wartość deponowanych środków wynosi 100 000 złotych. Zakładając Lokatę Welcome nie musimy otwierać konta bankowego.

Na rynek powróciła atrakcyjna lokata oferowana przez Getin Bank. Na „E-lokacie na nowe środki” zarobimy 2,60% w skali roku a depozyt zakładany jest na okres 4 miesięcy. Maksymalnie możemy zdeponować środki o wartości 10 000 zł, bank nie wymaga przy tym zakładania rachunku osobistego w Getin Bank ponieważ cała procedura otwarcia i prowadzenia lokaty odbywa się przez Internet.

Najnowszą propozycją, którą pojawiła się wraz z początkiem maja jest oferta „Lokaty pewny zysk” w Toyota Bank, która zakładana jest na okres 100 dni. Bank oferuje oprocentowanie na poziomie 2,50% w skali roku. Na pojedynczym depozycie możemy ulokować środki o wartości od 3 000 zł do 10 000 zł. Każdy klient może założyć do 7 takich lokat, tak więź maksymalnie w tej ofercie możemy zdeponować środki o wartości nawet 70 000 zł. Aby skorzystać z oferty należy założyć darmowe konto osobiste w Toyota Bank, a następnie założyć lokaty w systemie bankowości elektronicznej.

Internetowa wersja „Lokaty Welcome Online” od Lion’s Banku nie różni się specjalnie od jej tradycyjnej wersji, poza wartością oprocentowania, która w przypadku lokaty zakładanej za pośrednictwem Internetu a nie w oddziale wynosi 2,50% w skali roku.

Najatrakcyjniejszą lokatą długoterminową, podobnie jak w poprzednim miesiącu, pozostaje oferta przygotowana przez Santander Consumer Bank. Na „Lokacie Direct+ Internet” możemy zarabiać rocznie 2,40%. Depozyt zakładany jest na okres 12 miesięcy i bank gwarantuje stałość oprocentowania przez cały okres trwania umowy.

Najlepsze konta oszczędnościowe w maju 2016

konta oszczędnościowe - maj 2016

Szukając bezpiecznych sposobów na inwestowanie swoich wolnych środków finansowych obok lokat terminowych warto przyjrzeć się także propozycjom rachunków oszczędnościowych. Chociaż zazwyczaj oprocentowanie na kontach oszczędnościowych jest nieco niższe niż na lokatach to obecnie na rynku możemy znaleźć ciekawe propozycje tych produktów z atrakcyjnym oprocentowaniem. Przyjrzyjmy się zatem aktulnym ofertom najlepszych kont oszczędnościowych w maju 2016.

BankWysokość oprocentowaniaPodstawowe informacjeSzczegóły
BZ WBK4,00%– darmowe konto osobiste z usługą bankowości elektronicznej
– oprocentowanie na rachunku 4% w skali roku dla środków do 4 000 zł
– powyżej 4 000 oprocentowanie środków 1% w skali roku
Szczegóły oferty
Bank Millenium2,70%– najlepsze tradycyjne konto oszczędnościowe na rynku
– promocyjne oprocentowanie dla nowych środków do wartości 100 000 zł
– darmowe prowadzenie rachunku, dowolne wpłaty i wypłaty bez utraty odsetek
Szczegóły oferty
Alior Bank2,25%– całkowity brak opłat związanych z rachunkiemSzczegóły oferty
Toyota Bankdo 2,00%– promocyjne oprocentowanie od 50 tys. złSzczegóły oferty
Getin Bank1,90%– 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta- miesięczna kapitalizacja odsetekSzczegóły oferty
Raiffeisen Polbankdo 1,80%– oprocentowanie oparte na zmiennej stopie referencyjnej NBP oraz stałym mnożnikuSzczegóły oferty
Citi Handlowy1,50%– swobodne wpłaty i wypłaty
– stały dostęp do środków w bankowości internetowej
– promocyjne oprocentowanie tylko do 20 tys. zł
Szczegóły oferty
Bank Pocztowydo 1,50%– darmowe otwarcie i prowadzenie rachunkuSzczegóły oferty
Eurobankdo 1,40%– wartość oprocentowania uzależniona od wysokości deponowanych środkówSzczegóły oferty

Na rynku rachunków bankowych umożliwiających oszczędzanie swoich środków finansowych przoduje propozycja oferowana przez Bank Zachodni WBK. Na”Koncie Godnym Polecenia” mamy możliwość zarabiania nawet 4% w skali roku. Promocyjne oprocentowanie dotyczy środków zdeponowanych na koncie do wartości 4 000 zł. Wszystkie środki powyżej tej kwoty są oprocentowane w wysokości 1% w skali roku. Tak więc średnie oprocentowanie rachunku zależy w tym wypadku od wartości ulokowanych środków. Samo konto jest całkowicie darmowe w prowadzeniu i bank gwarantuje brak zmian w tym zakresie do końca czerwca 2017 roku.

Tradycyjnym rachunkiem oszczędnościowym z najwyższym oprocentowaniem nominalnym jest obecnie oferta Banku Millenium. Oferuje on promocyjne oprocentowanie dla nowych środków o wartości do 100 000 zł w wysokości 2,70% w skali roku. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje przez pierwsze 3 miesiące dla posiadaczy konta 360. Dla pozostałych klientów wartość oprocentowania wynosi 2,50%.

Bieżąca sytuacja na rynku depozytów bankowych

Poniżej zaprezentowany został wykres przedstawiający średnie oprocentowanie lokat bankowych w okresie od stycznia 2014 do maja 2016. Jak można zaobserwować średnie oprocentowanie na lokatach o wszystkich terminach zapadalności jest aktualnie najniższe od ponad dwóch lat. Spadek wartości oprocentowania rozpoczął się od czerwca 2014 roku. Regularne jego obniżanie było w głównej mierze związane z cyklem obniżek stóp procentowych NBP serwowanych na kolejnych posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej. Polskie banki w obliczu coraz niższych stóp procentowych były zmuszone do obniżania oprocentowanie na depozytach terminowych.

srednie-oprocentowanie-maj-2016

W najbliższym czasie nie należy spodziewać się znaczących zmian jeśli chodzi o politykę polskich banków w zakresie oprocentowania na lokatach i rachunków oszczędnościowych. Większość specjalistów jest bowiem zdania, że na kolejnych posiedzeniach RPP nie zdecyduje się na podwyżki stóp procentowych, a to od nich w głównym stopniu zależne jest oprocentowanie depozytów bankowych.

WIBOR, Inflacja i poziom stóp procentowych

Jak zostało wyżej wspomniane oprocentowanie lokat bankowych w głównej mierze jest uzależnione od poziomu stóp procentowych NBP ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Te z kolei są bezpośrednio związane z aktualnym poziomem inflacji oraz stawkami WIBOR. Poniższy wykres prezentuje w jaki sposób zmieniały się te trzy dane makroekonomiczne na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

stopy-inflacja-wibor - maj 2016

Pełne zestawienia ofert lokat bankowych w polskich bankach

W poniższych porównaniach przedstawiamy wszystkie oferty lokat terminowych dostępnych aktualnie na polskim rynku. Zostały one podzielone ze względu na okres ich trwania. W zestawieniu znalazły się wszystkie oferty lokat o stałym oprocentowaniu nominalnym.

Ranking lokat do 3 miesięcy – maj 2016

Nazwa bankuNazwa produktuOkres umowyWartość oprocentowania
Idea BankLokata Happy3 miesiące4,00%
BGŻ OptimaLokata Bezkarna3 miesiące3,20%
Lion’s BankLokata Welcome3 miesiące2,85%
Toyota BankPlan depozytowy100 dni2,50%
Lion’s BankLokata Welcome Online3 miesiące2,50%
BZ WBKLokata Powitalna 1|2|33 miesiące2,50%
PKO BPLokata w IKO1 miesiąc2,25%
Plus BankLokata internetowa3 miesiące2,25%
Idea BankLokata stabilna3 miesiące2,15%
Getin Banke-lokata Tradycyjna3 miesiące2,10%
mBankLokata na nowe środki3 miesiące2,00%
Idea BankLokata beztroska3 miesiące2,00%
EurobankLokata terminowa3 miesiące1,45%

Ranking lokat od 4 do 6 miesięcy – maj 2016

Nazwa bankuNazwa produktuOkres umowyWartość oprocentowania
BOŚ BankEkolokata Superprocentująca6 miesięcy2,80%
Idea BankLokata Cloud6 miesięcy2,80%
Getin BankE-lokata4 miesiące2,60%
Idea BankLokata Power6 miesięcy2,55%
BZ WBKLokata Mobilna4 miesiące2,50%
Alior BankLokata na 120 dni6 miesięcy2,35%
Idea BankLokata nr 16 miesięcy2,30%
Idea BankLokata Fair Play6 miesięcy2,25%
BZ WBKLokata Swobodnie Zarabiająca4 miesiące2,10%
Plus BankLokata Internetowa6 miesiące2,10%
Getin BankLokata Tradycyjna6 miesiące2,90%
BGŻ OptimaLokata elastyczna4 miesiące2,00%
mBankLokata na nowe środki6 miesięcy2,00%
BGŻ BNP ParibaskE-lokata6 miesięcy1,70%

Ranking lokat od 7 do 11 miesięcy – maj 2016

Nazwa bankuNazwa produktuOkres umowyWartość oprocentowania
BOŚ BankEKOlokata Wysoko Procentująca9 miesięcy2,65%
Idea BankLokata Power9 miesięcy2,55%
Alior BankLokata 210 dni7 miesięcy2,35%
Idea BankLokata nr 18 miesięcy2,35%
Idea BankLokata Stabilna9 miesięcy2,30%
mBankLokata na nowe środki9 miesięcy2,00%
EurobankLokata terminowa9 miesięcy1,60%
Santander BankLokata Direct+ Internet9 miesięcy1,60%
Santander BankLokata Zysk+9 miesięcy1,45%
Millennium BankLokata Millennium9 miesięcy1,00%

Ranking lokat od 12 miesięcy – maj 2016

Nazwa bankuNazwa produktuOkres umowyWartość oprocentowania
BOŚ BankEKOlokata z Bonusem12 miesięcy2,50%
Idea BankLokata nr 112 miesięcy2,50%
Santander Consumer BankLokata Direct+ Internet12 miesięcy2,40%
Toyota BankDepozyt Plus12 miesięcy2,30%
BGŻ OptimaLokata Standardowa12 miesięcy2,00%
Plus BankLokata Internetowa12 miesięcy2,00%
Millennium BankLokata Horyzont Zysku15 miesięcy2,00%
EurobankLokata terminowa36 miesięcy1,90%
PKO BPLokata z iKO12 miesięcy1,80%
BGŻ BNP ParibasLokata na 18 miesięcy18 miesięcy1,60%
mBankLokata terminowa24 miesiące1,40%
ING Bank ŚląskiLokata terminowa12 miesięcy1,25%
Millennium BankLokata SuperProcent12 miesięcy1,15%

Write a Reply or Comment