Najlepsze lokaty bankowe – ranking lokat listopad 2015

09 lis

Najlepsze lokaty bankowe – ranking lokat listopad 2015

Depozyty bankowe, w tym lokaty i rachunki oszczędnościowe nieustannie pozostają najpopularniejszą formą oszczędzania wolnych środków finansowych. Mimo utrzymujących się na rynku niskich stóp procentowych NBP, które bezpośrednio wpływają na oprocentowanie lokat, Polacy chętnie zakładają depozyty w polskich bankach. Jak wynika  z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski polskie gospodarstwa domowe trzymają na lokatach i rachunkach oszczędnościowych około 1,1 bln złotych, co stanowi blisko 64% wszystkich oszczędności Polaków.

Pomimo stosunkowo niskiego oprocentowania depozytów cieszą się one nieustannie ogromną popularnością. Wynika to zapewne z faktu, że oszczędzanie na lokatach posiada kilka niewątpliwych zalet, do których możemy zaliczyć: bezpieczeństwo, pewny i z góry określony zysk oraz praktyczny brak ryzyka inwestycyjnego. Przyjrzyjmy się zatem ofertom najlepszych lokat bankowych w listopadzie 2015.

W poniższym zestawieniu prezentujemy atrakcyjne oferty lokat bankowych i kont oszczędnościowych, które mamy dostępne w polskich bankach w listopadzie 2015. Poddaliśmy dokładnej analizie propozycje 24 banków działających w Polsce i biorąc pod uwagę najważniejsze charakterystyki poszczególnych ofert wybraliśmy te, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę oszczędzających. Do głównych cech decydujących o atrakcyjności poszczególnej lokaty uznaliśmy przede wszystkim:

  • wysokość oprocentowania nominalnego w skali roku,
  • czas trwania umowy,
  • możliwość otwarcia lokaty przez Internet,
  • konieczność założenia konta osobistego,
  • konsekwencje wcześniejszego zamknięcia lokaty.

Poniżej prezentujemy 8 najlepszych lokat bankowych dostępnych w listopadzie 2015 na polskim rynku bankowym:

Ranking lokat bankowych – listopad 2015

BankNazwa lokatyOprocentowanieOkres umowyDodatkowe informacjeSzczegóły oferty
Noble BankLokata promocyjna5,50%3 mies.* tylko dla nowych klientów bankowości internetowej Noble Bank
* dodatkowy plan inwestycyjny
* iPhone 6 w prezencie przy założeniu lokaty
Szczegóły oferty
Idea BankLokata Happy4,00%3 mies.* brak wymogu zakładania nowego konta osobistego
* lokata od 1 000 do 10 000 zł
Szczegóły oferty
Noble BankLokata klasyczna3,50%2 mies.* wyłącznie dla nowych klientów bankowości internetowej Noble Bank
* możliwość deponowania środków o dużej wartości
Szczegóły oferty
BGŻ OptimaLokata bezkarna3,20%3 mies.* brak utraty odsetek w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty!
* lokata dostępna od 1 000 aż do 100 000 zł!* błyskawiczne założenie lokaty przez internet
Szczegóły oferty
Toyota BankLokata 2,75%2,75%80 dni* od 3 000 do 49 000 zł
* konieczność założenia konta bankowego
Szczegóły oferty
Santander Consumer BankLokata direct+ internet2,70%24 mies.* najwyżej oprocentowana długoterminowa lokata na polskim rynku
* gwarancja stałości oprocentowania przez cały okres trwania umowy
Szczegóły oferty
Raiffeisen PolbankLokata mobilna2,60%3 mies.* od 1 000 do 10 000 zł
* lokata mobilna z obsługą poprzez aplikację mobilną
Szczegóły oferty

Najlepszą obecnie propozycją założenia lokaty wydaje się oferta promocyjnej lokaty w Noble Bank. Oferuje on depozyt krótkoterminowy na okres 3 miesięcy z najwyższym oprocentowaniem na rynku w wysokości 5,5% w skali roku! Dla klientów, którzy zdecydują się na zdeponowanie na lokacie środków o dużej wartości bank przygotował prezent w postaci iPhone’a 6! Obok lokaty istnieje także możliwość dyspozycji środków na dodatkowy plan inwestycyjny.

Bardzo atrakcyjną ofertę proponuje także Idea Bank. Jego lokata „Happy” zakładana jest również na okres 3 miesięcy i posiada oprocentowanie na poziomie 4% rocznie. Lokatę „Happy” możemy błyskawicznie i bez większych problemów założyć za pośrednictwem Internetu. Na lokacie możemy zdeponować środki o ograniczonej wartości: od 1 000 zł do 10 000 złotych.

Klasyczna lokata bankowa w Noble Bank to tradycyjny depozyt krótkoterminowy zakładany na okres 3 miesięcy. Bank oferuje na nim stałe oprocentowanie w wysokości 3,5% rocznie. Kapitalizacja odsetek następuję po zakończeniu okresu trwania lokaty. Aby założyć klasyczną lokatę w Noble Bank niezbędnym będzie założenie tam również konta osobistego.

Atrakcyjną lokatę internetową proponuje również BGŻ Optima. Ten wyspecjalizowany w produktach oszczędnościowych skierowanych do klientów indywidualnych bank internetowy oferuje nam obecnie swój najlepszy produkt, a więc Lokatę Bezkarną. Na tej 3 miesięcznej lokacie zarobimy 3,20% w skali roku. Warto zwrócić uwagę, że na ten depozyt możemy ulokować środki o wartości od 1 000 do 100 ooo złotych. Lokatę bezkarną założymy błyskawicznie przez Internet i nie musimy zakładać dodatkowego rachunku osobistego.

Podczas poszukiwania atrakcyjnych sposobów na bezpieczne inwestowanie oszczędności warto pochylić się także nad propozycjami kont oszczędnościowych. Podobnie jak w przypadku lokat bankowych przebadaliśmy aktualną ofertę rachunków oszczędnościowych i wybraliśmy te najkorzystniejsze. W głównej mierze braliśmy pod uwagę oczywiście wysokość oprocentowania oraz dodatkowe warunki charakteryzujące poszczególne propozycje.

Najlepsze rachunki oszczędnościowe – listopad 2015

BankWysokość oprocentowaniaPodstawowe informacjeSzczegóły
ING Bank Śląski2,50%– swobodne wpłaty i wypłaty bez utraty odsetek
– 0 zł za otwarcie konta
– brak konieczności zakładania konta osobistego
– wygodny dostęp do środków w bankowości mobilnej
Szczegóły oferty
Alior Bank2,25%– całkowity brak opłat związanych z rachunkiemSzczegóły oferty
Citi Handlowy2,00%– swobodne wpłaty i wypłaty
– stały dostęp do środków w bankowości internetowej
– promocyjne oprocentowanie tylko do 20 tys. zł
Szczegóły oferty
Toyota Bankdo 2,00%– promocyjne oprocentowanie od 50 tys. złSzczegóły oferty

Najlepszy rachunek oszczędnościowy na rynku proponuje nam obecnie ING Bank Śląski. Na koncie oszczędnościowym zarobimy 2,5% w skali roku. Wpłacone oszczędności pracują już od pierwszej złotówki (brak minimalnej wartości deponowanych środków) i nie mamy ograniczenia co do maksymalnej wartości środków, które możemy ulokować. Bank daje nam także elastyczność jeśli chodzi o kolejne wpłaty i wypłaty z rachunku – prze tych operacjach nie tracimy uzbieranych odsetek. Zarówno założenie jak i prowadzenie rachunku jest bezpłatne, zapłacimy jedynie za przelewy środków na rachunki poza bankiem ING. Do swoich oszczędności na bieżąco mamy swobodny dostęp dzięki bankowości mobilnej ING.

Przeciętne oprocentowanie lokat bankowych: styczeń 2014 – listopad 2015

Poniżej prezentujemy wykres, gdzie naniesione zostały wartości średniego oprocentowania lokat bankowych o różnych okresach trwania umowy: lokaty kwartalne, półroczne, roczne i dwuletnie. Opublikowane dane dotyczą okresu od stycznia 2014 do listopada 2015. Jak wynika z przedstawionej grafiki od początku bieżącego roku mamy do czynienia z systematycznym obniżaniem oprocentowania na lokatach bankowych. Jest to bezpośrednio związane z regularnymi obniżkami stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Ostatnia zmiana stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej miała miejsce 3 marca 2015 i od tego czasu główna stopa referencyjna wynosi 1,5%. Przypomnijmy, że to właśnie stopy procentowe ustalane przez RPP w głównej mierze wpływają na wartość średniego oprocentowania depozytów w polskich bankach.

srednie-oprocentowanie-listopad-2015

Po zdyskontowaniu przez banki nowego poziomu stóp od kilku miesięcy nie notujemy większych zmian jeśli chodzi o wysokość oprocentowania poszczególnych lokat terminowych. Większość ekonomistów nie spodziewa się żadnych zmian dotyczących wysokości stóp procentowych w najbliższych miesiącach, co oznacza, że nie należy spodziewać się w tym okresie znaczących zmian jeśli chodzi o średnie oprocentowanie lokat terminowych.

Write a Reply or Comment