Promocje bankowe – czyli jak zarobić na bankach

05 lip

Promocje bankowe – czyli jak zarobić na bankach

Promocje bankowe to temat zyskujący coraz większą popularność wśród użytkowników polskiego Internetu. Grupa osób szukających atrakcyjnych ofert powiększa się w zasadzie z miesiąca na miesiąc. Wiele z tych osób, poza samymi promocjami szuka również informacji jak z nich korzystać, aby nie zostać zrobionym w przysłowiowego „konia”. Duża liczba maili z zapytaniami o ogólne zasady korzystania z promocji skłoniła mnie do napisania tego, mam nadzieję, uniwersalnego poradnika. Wierzę, że tekst pomoże początkującym rozpocząć przygodę z oszczędzaniem w Internecie.

Na promocjach bankowych da się zarobić!

Wielu Internautów wciąż sceptycznie podchodzi do różnego rodzaju okazji i promocji w sieci. Postawa ta wynika z tego, że cześć  promowanych „okazji” promowanych jest faktycznie próbą naciągnięcia nieświadomych klientów. pieniadzeW takiej sytuacji najczęściej mamy do czynienia z tak zwanym „małym druczkiem”. Jedno zdanie w regulaminie sprawia, że z pozoru bardzo atrakcyjna oferta w rzeczywistości nie jest aż tak lukratywna.

Pomimo tego prawdą jest, że na relatywnie dużej grupie promocji bankowych, rzeczywiście da się sporo zarobić! Zastanawiacie się zapewne dlaczego niby bank miałby Wam płacić. Odpowiedź jest prosta: bardzo zależy mu na pozyskaniu nowego klienta. Nawet jeżeli na początku będzie musiał do tego dołożyć, to liczy, że w przyszłości odrobi stratę, oferując Wam jakiś inny, dodatkowy produkt np. kartę kredytową, ubezpieczenie bądź wieloletni kredyt.

Jednak mając świadomość powyższej sytuacji oraz zachowując czujność podczas analizy regulaminu, jesteśmy w stanie osiągnąć naprawdę duże korzyści na dostępnych promocjach bankowych.

Regulamin promocji

Jeżeli trafiłeś na OszczednosciOnline to zapewne zainteresowała Cię jakaś konkretna promocja dostępna obecnie w Internecie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że każda publikowana przez nas okazja jest analizowana i prześwietlana. W praktyce wygląda to tak, że zanim opublikujemy dany wpis, zapoznajemy się dokładnie z regulaminem promocji. Następnie najważniejsze dla użytkownika punkty formatujemy i staramy się zaprezentować w bardziej przystępny, zrozumiały sposób.

Pomimo naszej pomocy, przystępując do promocji, deklarujesz, że samodzielnie zapoznałeś się ze wszystkimi punktami regulaminu. Zdaję sobie sprawę, że niewiele osób lubi czytać tego typu „prawniczy bełkot”. Niemniej zdecydowanie zachęcam do spróbowania. Jak w większości przypadków, także tutaj – „praktyka czyni mistrza”! Już po kilku przeczytanych regulaminach zauważysz, że wiele schematów się powtarza. Nauczysz się odrzucać zbędne paragrafy i od razu zwracać uwagę na kluczowe części umowy. Powiedzmy sobie szczerze – o rzeczywiście istotnych rzeczach, mówi z reguły około 1/3 paragrafów. Pozostałe to standardowe informacje takie jak dane organizatora itp.

Opisując konkretną promocję bankową, zazwyczaj zamieszczamy w tekście link do jej regulaminu w PDF. Jeżeli jednak linku nie będzie w artykule, znalezienie go nie powinno być najmniejszym problemem. Polecam w tym wypadku wejść na stronę promocji, bądź poszukać regulaminu w przez google.

Tabela opłat i prowizji

Po zapoznaniu się z warunkami promocji i przeczytaniu regulaminu, proponuję jeszcze zerknąć na tabelę opłat i prowizji produktu, który chcemy uruchomić. Pomimo tego, iż opisując promocję staramy się wyszczególnić wszystkie najbardziej istotne rzeczy (czy produkt jest płatny, jak uniknąć ewentualnych opłat, na co zwrócić uwagę itp.), produkty bankowe są grupą dość specyficzną i każdy może inaczej korzystać np. z konta bankowego. Dla różnych użytkowników różne rzeczy mogą mieć największe znaczenie, dlatego proponuję samodzielnie (choćby powierzchownie) spojrzeć na tabelę opłat i prowizji.

W tym wypadku również przeważnie umieszczamy linki do dokumentu na stronie opisującej promocję. Gdyby jednak zdarzyło się, że linku nie będzie, ponownie odsyłam do wyszukiwarki google.

googleTOiP może w jednym pliku zawierać opłaty dedykowane różnym produktom danego banku. Skutkiem tego jest duża objętość dokumentu. Aby nie „przekopywać” całego, proponuję skorzystać z funkcji wyszukiwania (skrót CTRL + F na klawiaturze). W pole wyszukiwania wpiszmy nazwę interesującego nas produktu. W ten sposób możemy zaoszczędzić sporo czasu.

Rodzaje nagród i warunki do spełnienia

W przypadku promocji bankowych, gratyfikacje mogę przybierać różne formy. Najczęściej są to jednak:

 • Premie pieniężne przekazywane bezpośrednio na nasze konto
 • Zwrot części wydanych środków (cashback)
 • Wyższe oprocentowanie składowanych środków (często czasowe)
 • Nagrody rzeczowa – np. telefon, tablet, smartwatch itp.
 • Vouchery do wykorzystania w punktach usługowo-handlowych (np. empik)

W pewnej części akcji promocyjnych, samo nabycie produktu (np. założenie konta) nie wystarczy. Zdarza się, że aby otrzymać bonusy, banki stawiają przed uczestnikami pewne warunki konieczne do spełnienia. Z reguły są to:

 • Aktywne korzystanie z karty płatniczej
 • Zapewnienie stałych wpływów na konto
 • Zapewnienie odpowiedniego salda naszego rachunku
 • Pobranie aplikacji mobilnej banku
 • Skorzystanie z kilku produktów bankowych jednocześnie
 • Dotrzymywanie istotnych terminów promocji

Oczywiście powyższe grupy nie wyczerpują ostatecznie możliwych nagród oraz warunków koniecznych do spełnienia, aby je otrzymać. Promocje bankowe mogą być jeszcze bardziej złożone. Dlatego przed przystąpieniem do jakiejkolwiek z nich, zachęcam gorąco do zapoznania się z opisem okazji w naszym serwisie. Znajdziecie tam bowiem szczegółowy opis promocji oraz dokładną analizę warunków stawianych przed uczestnikami.

Organizatorem promocji nie zawsze musi być Bank

W ostatnim czasie możemy zaobserwować wiele akcji promocyjnych, których organizatorem nie jest sam bank a inny partner z nim współpracujący. Przykładem takich podmiotów są: Groupon, Grupa Agora, Bankier.pl, serwis Money.pl itp.. W takiej sytuacji, podmiot współpracujący jest swego rodzaju pośrednikiem, dbającym bezpośrednio o sprawność i bezpieczeństwo przebiegu akcji promocyjnej. Warto w tym miejscu podkreślić, iż w przypadku tego typu okazji, pośrednik z reguły zastrzega sobie prawo do przekazania od banku naszych danych osobowych. Warunek ten jest przeważnie konieczny do otrzymania obiecanej premii. Dodatkowo, często jednym z warunków uczestnictwa w promocji, wymuszanym przez Banki jest konieczność wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych i przesyłanie informacji handlowych.

Co w sytuacji, kiedy bank nie wywiązuje się ze złożonych obietnic?

gwarancja-bankowaW incydentalnych przypadkach możemy zetknąć się z pewnymi problemami dotyczącymi spełnienia warunków promocji po stronie banku. Może to być na przykład problem z wypłatą obiecanej premii pieniężnej. Jeżeli spełniliśmy wszystkie założone w regulaminie wymagania, a mimo wszystko nie otrzymaliśmy nagrody, powinniśmy bez zwłoki złożyć reklamację. Aby to zrobić, zgłośmy się do organizatora promocji. Podkreślam jeszcze raz słowo „organizatora”, ponieważ tak jak wspomniałem, nie zawsze bank organizuje daną akcję promocyjną. Przed złożeniem reklamacji, polecam jeszcze raz zapoznać się z regulaminem (dlatego podczas skorzystania z okazji, warto zapisać sobie go na dysku). Jeżeli o danej promocji dowiedziałeś się na OszczednosciOnline.pl, możesz również śmiało napisać do mnie wiadomość. Pomogę Ci jeszcze raz przeanalizować warunki uczestnictwa i podpowiem jak skutecznie wyegzekwować to, co jest Ci należne.

Pamiętajmy jednak, że sytuacje opisane powyżej zdarzają się naprawdę bardzo rzadko, a banki przeważnie wywiązują się z zawartej z nami umowy promocyjnej.

Podatek od nagród

Ponieważ spora grupa osób regularnie o to pyta, na koniec poruszę jeszcze kwestię podatku od nagród w promocjach bankowych. A więc w zdecydowanej większości przypadków nie będziemy musieli takowego podatku płacić. Zazwyczaj akcja promocyjna przybiera formę sprzedaży premiowej, a według polskiego prawa, premia poniżej 760 zł jest zwolniona z podatku. Z drugiej strony jeżeli nagrodą w promocji jest jakiś przedmiot – np. tablet, to z reguły bank płaci podatek za nas. Pomimo tego, przed skorzystaniem z promocji, warto zwrócić uwagę na tę kwestię w regulaminie, celem uniknięcia przykrych niespodzianek. Dla wszystkich bardziej leniwych, proponuję rozwiązanie łatwiejsze – możecie śmiało pytać o tę kwestię w komentarzach pod daną promocją. 🙂

Jeżeli powyższy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny, zachęcam gorąco do podzielenia się nim np. poprzez udostępnienie na Facebooku. Być może spora grupa twoich znajomych wciąż nie zdaje sobie sprawy z potencjału i korzyści jakie można osiągnąć dzięki promocjom bankowym. Rekordziści dorabiają na tym przecież nawet do kilku tysięcy złotych w skali roku.

Wszystkie najnowsze promocje dostępne w Internecie znajdziesz w działach „promocje bankowe” oraz „okazje online” na naszej stronie. Dodatkowo aby być na bieżąco i nie pominąć żadnej dochodowej okazji, zachęcam do polubienia naszego fanpage’a na Facebooku. Do usłyszenia!

10 comments

 1. Admin

  A jak to jest w momencie, kiedy chcemy zamknąć konto otworzone w promocji? Banki nie robią problemów? Pobierają jakieś opłaty za zerwanie umowy?

  Odpowiedz
  1. Admin

   Trzeba sprawdzać regulamin dla konkretnej promocji. Nie ma reguły.

   Odpowiedz
 2. Admin

  praktyczne porady w jednym miejscu, ja od dłuższego czasu żeruję na promocjach bankowych 😉

  Odpowiedz
  1. Admin

   Wychodzisz na plus? Czasem żeby konto było darmowe trzeba spełnić jakieś warunki, np. zapewnić wpływy albo wykonać kilka płatności kartą w miesiącu, a jeśli się tego nie zrobi to trzeba ponieść opłaty. Mając tyle kont można się pogubić w tym wszystkim.

   Odpowiedz
   1. Admin

    Prowadź dziennik albo kalendarzyk 😉

    Odpowiedz
 3. Admin

  Co tam teraz jest na topie jeśli chodzi o promocje?

  Odpowiedz
  1. Admin

   Fajna jest teraz promocja w mBanku. Za założenie eKonta można zgarnąć aż 600 zł. To całkiem sporo, tym bardziej, że konto samo w sobie jest darmowe.

   Odpowiedz
  2. Admin

   Tak, mBank teraz „jest na topie”, ale również PKO BP rozdaje bonusy i Citi za swoją kartę kredytową 😉

   Odpowiedz
 4. Admin

  Są teraz jakieś fajne promocje?

  Odpowiedz
 5. Admin

  nie wiem czy to się opłaca…Tyle zachodu o „stówkę”

  Odpowiedz

Write a Reply or Comment