Problem ze spłatą kredytu mieszkaniowego – co zrobić?

03 sty

Problem ze spłatą kredytu mieszkaniowego – co zrobić?

Otrzymanie kredytu mieszkaniowego dla wielu jest spełnieniem marzenia na posiadanie własnego miejsca na ziemi. Mimo, że na początku nawet najlepszy kredyt hipoteczny wydaje się być prezentem od losu to niestety czasem może okazać się nie lada problemem. Koszmar wielu kredytobiorców zaczyna się w momencie, gdy przestają sobie oni radzić z zadłużeniem, jakim jest kredyt hipoteczny i brakuje im pieniędzy na jego spłatę. W takim wypadku ucieczka przed zobowiązaniem może być tragiczna w skutkach, dlatego warto już wcześniej wiedzieć co można w takiej sytuacji zrobić.

Bankowi też zależy

Po pierwsze należy mieć świadomość, że instytucji finansowej, w której zaciągnęliśmy kredyt mieszkaniowy także zależy na jego terminowej spłacie. Dlatego jeśli już wcześniej zauważymy jakieś oznaki problemów finansowych warto skontaktować się z kredytodawcą i spróbować dojść do porozumienia w kwestii wakacji kredytowych lub karencji w spłacie kredytu. Dzięki takiemu posunięciu na jakiś czas odciążymy budżet i odzyskamy płynność finansową. Niestety bank nie zawsze może przystać na takie rozwiązanie i wtedy trzeba szukać innego wyjścia z tej trudnej sytuacji.

Zmiana rodzaju rat

Jeśli mamy problem z terminową spłatą kredytu, możemy wnioskować do banku o zmianę rodzaju rat z rat malejących na raty stałe. Rozwiązanie takie pozwoli obniżyć miesięczne raty kredytu, ale jednak w końcowym efekcie będzie mniej korzystne, ponieważ wpłynie na podniesienie jego całkowitego kosztu.

Wydłużenie okresu kredytowania

Na zmniejszenie wysokości miesięcznej raty kredytu mieszkaniowego wpływa również zwiększenie okresu czasu jego kredytowania. Należy jednak pamiętać, że okres ten nie może być wydłużany w nieskończoność, a zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego nie może przekroczyć 35 lat.

O potencjalnych problemach pomyśl wcześniej

Banki oferują różne możliwości na wyjście z finansowych tarapatów. Dlatego jeszcze przed zdecydowaniem się na kredyt hipoteczny w danej instytucji finansowej warto sprawdzić w jaki sposób jest ona w stanie pomóc w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów ze spłatą zadłużenia. Dobrym pomysłem jest również stworzenie w miarę możliwości tzw. poduszki finansowej. Polega ona na odkładaniu co miesiąc wolnych środków pieniężnych, które można wykorzystać w przyszłości w razie kłopotów z płynnością finansową. Dzięki temu będziemy przygotowani na niespodziewany wydatki, a co za tym idzie będziemy czuć się bardziej bezpiecznie pod względem finansowym.

Write a Reply or Comment