Oszczędzanie na terminowych lokatach bankowych

03 cze

Oszczędzanie na terminowych lokatach bankowych

Pieniądze nie muszą biernie spoczywać na koncie bankowym, bo dzięki nowoczesnym instrumentom finansowym, mogą zapewnić ich właścicielowi zysk, bez konieczności ponoszenia ryzyka inwestycyjnego. I właśnie na tym założeniu opiera się lokata bankowa – rozwiązanie bezpiecznie, a zarazem generujące zyski. Proponują coraz korzystniejsze depozyty bankowe, jednak najpopularniejszą forma gromadzenia oszczędności w dalszym ciągu pozostają lokaty bankowe.

Podstawowym argumentem przemawiającym za założeniem lokaty bankowej jest jej bezpieczeństwo. Podpisując umowę z bankiem na podstawie której zostanie otworzony rachunek lokaty, nie ponosimy żadnego ryzyka. Lokaty bankowe to nie to samo co fundusze inwestycyjne, w których ryzyko bywa dość duże. Lokata jest zupełnie bezpieczna i dlatego niezmiennie cieszy się ogromną popularnością wśród klientów banków.

Jak odnaleźć najlepszą ofertę lokowania pieniędzy? Banki zalewają nas coraz to nowszymi rozwiązaniami finansowymi, poszukując oferty dopasowanej do naszych potrzeb najlepiej jest spotkać się z konsultantem z banki lub spróbować samodzielnie zapoznać się z każdą z ofert, zaglądając w ranking lokat, znajdujący się w Internecie.

Najważniejszym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę wybierając lokatę jest jej oprocentowanie. Banki zachęcają wysoką stopą procentową, jednak nie jest to jedyny czynnik, jaki trzeba sprawdzić przed ostateczną decyzję o założeniu depozytu. Lokaty bankowe mogą mieć oprocentowanie stałe albo zmienne. Z pierwszą formą oprocentowania mamy do czynienia, kiedy bank jest w stanie podać nam dokładną kwotę zysku, już w momencie podpisywania umowy, natomiast drugi przypadek oznacza, że oprocentowanie może się zmieniać w zależności od zmian stóp procentowych banku centralnego. Podane w ofertach oprocentowanie lokat ma za zadanie przyciągnąć klientów, ale zanim zdecydujemy się na konkretną propozycję ze strony konsultanta banku, zapytajmy o pozostałe aspekty danego depozytu. Właściwe porównanie lokat powinno brać pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale również czas trwania umowy depozytowej, wysokość ewentualnych kar za rozwiązanie umowy przed upływem jej terminu, obowiązek posiadania rachunku bankowego w konkretnym banku i inne wymagane warunki.

Wybierając lokatę odpowiednio dopasowaną do naszych potrzeb, koniecznie należy sprawdzić, jaki sposób kapitalizacji odsetek przewiduje bank. Kapitalizacja odsetek polega na doliczaniu odsetek do kapitału początkowego. Proces ten jest jednak bardziej skomplikowany niż samo dodawanie odsetek do kwoty wpłaconej na nasz depozyt, ponieważ kapitalizacja może być przeprowadzona z różną częstotliwości, a jej wartość to wyliczony przez bank procent składowy.

Write a Reply or Comment