Na co zwracać uwagę podczas przeglądania rankingów lokat?

03 sty

Na co zwracać uwagę podczas przeglądania rankingów lokat?

Liczba różnorodnych ofert lokat terminowych dostępnych w polskich bankach jest imponująca. Bogactwo możliwości teoretycznie oznacza większe dostosowanie banku do potrzeb klienta, ale w praktyce utrudnia wybór. Lokaty wiążą się z różnymi warunkami, np. dotyczącymi naliczania odsetek, czy wypłaty pieniędzy po zerwaniu lokaty. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas dokonywania wyboru.

Kluczowe znaczenie ma oprocentowanie

Istnieje pogląd, że najlepsze lokaty mają najwyższe oprocentowanie. To stwierdzenie jest prawdziwe wyłącznie w odniesieniu do oprocentowania nominalnego, obliczanego w skali roku. Jeśli podane w rankingu odsetki dotyczą tylko niektórych miesięcy oszczędzania, albo zostały obwarowane spełnieniem dodatkowych warunków, całkowity zysk z lokaty może być mniejszy. Wynika z tego, że porównanie lokat powinniśmy zacząć od sprawdzenia, co oznacza oprocentowanie podane w ofercie. Warto zapytać także o częstotliwość kapitalizacji odsetek, oznaczającą naliczanie odsetek od naszego wkładu. Im częściej, tym lepiej. Dobrze, jeśli kapitał z odsetek jest dopisywany do kwoty naszego depozytu. Mniej korzystne będzie przelewanie wypracowanych pieniędzy na oddzielne konto. Oprocentowanie lokat może być stałe lub zmienne, zależne od wysokości stóp procentowych. Rankingi zazwyczaj podają jedynie dane dotyczące wysokości odsetek.

Lokata to też koszty, nie tylko zyski

Koniecznie trzeba sprawdzić, jakie koszty wiążą się z daną ofertą. Cóż z tego, że oprocentowanie będzie wysokie, jeśli zyski „zjedzą” opłaty za prowadzenie dodatkowego konta czy prowizja za podpisanie umowy. Ranking lokat najczęściej uwzględnia tylko atuty ofert, mniej korzystnych warunków trzeba szukać w regulaminie usługi lub dowiadywać się w oddziale banku.

Poznaj koszty zerwania umowy, na wszelki wypadek

Nawet najlepsza lokata z korzystnym oprocentowaniem nie przyniesie spodziewanego zysku, jeśli za konieczność wypłaty pieniędzy przed czasem będziemy musieli zapłacić utratą wszystkich odsetek. Zazwyczaj nie przewidujemy konieczności zerwania umowy, jeśli decydujemy się na lokaty bankowe. Jednak życie bywa zaskakujące. Warto zabezpieczyć się przed taką możliwością i wybrać ofertę, w której część odsetek będziemy mogli zatrzymać.

Nie kupuj kota w worku, czyli lokaty bez poznania jej rodzaju

Klientom często wydaje się, że występuje tylko jeden rodzaj lokat. W rzeczywistości, banki oferują wiele różnych produktów o tej samej nazwie. W rankingu nie zawsze znajdziemy informacje na ten temat, należy uzupełnić dane czytając regulamin usługi. Koniecznie trzeba też dokładnie przeczytać umowę przed jej popisaniem, zwracając szczególną uwagę na punkty napisane drobnym drukiem oraz wszelkie odnośniki. Warto również przejrzeć tabelę opłat i prowizji danego banku w odniesieniu do lokat.

Write a Reply or Comment