Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – porównanie wad i zalet

03 cze

Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – porównanie wad i zalet

Nie ulega wątpliwości, że zdecydowana większość inwestorów – zwłaszcza tych mniej doświadczonych i chętnych ryzykować kapitał – decyduje się na bezpieczne formy deponowania swoich funduszy. Do tych form zalicza się przede wszystkich lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Czym różnią się te dwa popularne rodzaje inwestycji i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Chociaż lokata i konto oszczędnościowe mają pewne cechy wspólne, warto pamiętać, że są dwa odmienne produkty bankowe, które konkurują między sobą o zainteresowanie oraz przychylność konsumentów.

Co warto wiedzieć o lokatach bankowych

Lokaty bankowe to nic więcej, jak formy umowy pomiędzy bankiem a inwestorem, będącym klientem banku. Na podstawie tejże umowy, klient zobowiązuje się do wpłaty określonej kwoty kapitału na określony czas. Bank z kolei zobowiązuje się do zwrotu tegoż kapitału w całości, powiększonego o naliczone odsetki. Sam zysk zależy od kilku czynników. Po pierwsze od kwoty zdeponowanego kapitału. Jak łatwo się domyślić im większa kwota, tym większy zysk. Drugi niezwykle ważny czynnik to oprocentowanie lokat. Warto przy tym zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy wysokością inflacji, a poziomem oprocentowania. Im wyższa różnica, tym wyższy sam zysk.

Analizując rynek i przeglądając ranking lokat, powinno się zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych czynników, które wpływają na atrakcyjność lokaty. Oprócz wymienionych wcześniej elementów wpływających na wysokość zysku z depozytu, duże znaczenie ma także sam czas trwania umowy o lokatę środków. Zwykle lokaty długoterminowe dają przyzwoite zyski, ale zamrażają oszczędności na długi czas. Dlatego też wielu inwestorów decyduje się na poszukiwanie opłacalnych lokat krótkoterminowych. Oprócz czasu trwania lokaty, duże znaczenie ma także rodzaj oprocentowania (stały i zmienny), a także rodzaj kapitalizacji odsetek.

A może konto oszczędnościowe?

Niewątpliwą zaletą konta oszczędnościowego jest większa swoboda w zakresie korzystania z własnego kapitału. Wpłaty i wypłaty środków z konta nie niosą żadnych konsekwencji – np. w postaci utraty odsetek, co ma miejsce w przypadku lokat bankowych. Oczywiście częste wypłacanie środków z konta oszczędnościowego wiąże się z naliczaniem prowizji przez bank.

Konto oszczędnościowe jest swoistym połączeniem lokaty oraz konta osobistego. Daje dużo swobody klientowi banku, ale jednocześnie pozwala oszczędzać. W przeciwieństwie do lokaty bankowej, konta oszczędnościowe są z zasady bezterminowe, nie ma więc potrzeby podpisywania umów o depozyt środków. Poziom oprocentowania konta zależy oczywiście od poziomu stóp procentowych. Gdy są one obniżane, maleje zysk z lokaty. Gdy zostają podwyższane możemy liczyć na wzrost zysków. Kapitalizacja odsetek jest naliczana w przypadku konta oszczędnościowego codziennie.

Wybór pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym powinien być przemyślany. Każda forma ma swoje wady i zalety. Warto jednak pamiętać, że obie formy są bezpieczne dla klienta i nie są związane z większymi formalnościami. W przypadku lokat, nowatorskim i wygodnym rozwiązaniem są tzw. e-lokaty, które można uruchamiać z poziomu panelu zarządzania swoimi kontami bankowymi na stronie internetowej banku.

Write a Reply or Comment