Lokata bankowa czy obligacje skarbowe – analiza wad i zalet

02 Lut

Lokata bankowa czy obligacje skarbowe – analiza wad i zalet

Zarówno lokaty bankowe jak i obligacje skarbowe są bardzo bezpiecznymi produktami. Bardzo często również zysk z lokaty bankowej oraz zysk z obligacji skarbowych jest na podobnym poziomie, w związku, z czym wybór wydaje się prosty i dla wielu osób są to oferty na równym poziomie. Tylko z pozoru wydaje się bez różnicy czy wybierzemy lokaty czy obligacje, gdyż w praktyce okazuje się, że są to różne produkty i działają w różny sposób.

Zysk z obligacji, a zysk z lokaty

Bardzo często wydaje się, że zyski z obligacji są wyższe niż te oferowane na lokatach bankowych. Obecnie bardzo często oprocentowanie lokat i zysk z nich jest wyższy, więc obligacje nie mają już takiej przewagi. Oprocentowanie z obligacji skarbowych jest uzależniony od czasu, na jaki zostają one wykupione. Im dłuższy okres tym wyższe oprocentowanie papierów dłużniczych emitowanych przez Ministerstwo Finansów. Warto zwrócić uwagę, że oprocentowanie papierów dłużniczych nie jest stałe i zmienia się w kolejnych okresach.

Czas, na jaki zainwestujemy

Obligacje skarbowe możemy wykupić nawet na pięć czy też dziesięć lat. W przypadku lokat bankowych raczej nie znajdziemy ofert dłuższych niż na pięć lat. Choć nawet depozytów na okres pięciu lat jest jak na lekarstwo, gdyż zainteresowanie lokatami na tak długi okres czasu jest naprawdę małe.

Prościej założyć lokatę

Dużo łatwiej jest założyć lokatę bankową. Lokaty bankowe są dostępne praktycznie we wszystkich bankach oraz przez Internet. Wystarczy sprawdzić ranking lokat bankowych, a szybko znajdziemy najlepsza lokatę. W przypadku obligacji Skarbu Państwa sprawa jest nieco bardziej złożona. Obligacje możemy nabyć w placówkach PKO BP oraz w domu maklerskim tego banku, a od niedawna również przez Internet. Zdecydowanie częściej i łatwiej można otworzyć lokaty bankowe, gdyż banków oraz SKOK – ów, które w ofercie mają lokaty jest bardzo dużo.

Write a Reply or Comment