Kredyty samochodowe

Wiele osób nie może sobie pozwolić na kupno samochodu za gotówkę. W takich przypadkach, aby pozyskać środki na zakup auta przeciętny Kowalski decyduje się na kredyt w banku. Z jednej strony zaciągamy dług, jednak z drugiej strony możemy cieszyć się nowym samochodem.

Czym kierować się przy wyborze kredytu samochodowego?

Przed zdecydowaniem się na zaciągnięcie kredytu w banku, warto porównać oferty banków i przeanalizować koszty. Poniżej przedstawiamy nasz poradnik, jak szukać kredytu na zakup samochodu oraz prezentujemy aktualne zestawienie najlepszych ofert.

To czy kredyt na zakup samochodu jest opłacalny zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, w kontekście zaciągania kredytu na zakup samochodu, kluczowe znaczenie ma wartość auta. Również przebieg samochodu oraz okres kredytowania są istotne podczas szukania atrakcyjnej oferty kredytu. Warto również zwrócić uwagę na to, czy bank wymaga od kredytobiorcy wkładu własnego.

Najlepsze kredyty samochodowe - październik 2017

Nazwa bankuOkres kredytowaniaMax kwota kredytuOprocentowanie nominalneDodatkowe informacjeSzczegóły
do 5 lat do 500 tys. złod 4,40%Gwarancja niezmienności raty - stała rata przez cały okres kredytowaniaSzczegóły oferty
do 12 latdo 110% wartości samochodumaks. 9,99%Kredytowane jest dodatkowe wyposażenie autaSzczegóły oferty
do 10 latdo 200 tys. złod 5%Gwarancja najniższej raty pożyczki w porównaniu do innych bankówSzczegóły oferty

Co wpływa na koszt kredytu samochodowego?

  • Wartość samochodu
  • Wiek auta – starszy samochód to wyższe odsetki od kredytu
  • Okres kredytowania – dłuższy okres kredytowania zwiększa koszty kredytu
  • Wkład własny – wyższy wkład własny obniża koszty kredytu samochodowego

Gdzie szukać kredytu na zakup samochodu?

Przeglądając oferty kredytów na zakup samochodu można sprawdzić warunki kredytowania we wszystkich bankach albo skupić się na kredytach „banków samochodowych” (np. Volkswagen Banku czy Toyota Banku). Może okazać się, że warunki kredytowania w bankach samochodowych mogą być korzystniejsze w przypadku zakupu aut tych marek. Korzystniejsze warunki kredytu na zakup samochodu możemy także uzyskać w banku, w którym posiadamy rachunek osobisty lub inne usługi finansowe. Banki preferują swoich stałych klientów, jeśli chodzi o udzielanie kredytów.

Ranking kredytów samochodowych - październik 2017

Poniżej zamieściliśmy pełne zestawienie ofert kredytów samochodowych. Z rankingu można dowiedzieć się, na jaki okres udzielany jest kredyt, jaka jest jego kwota maksymalna oraz jakie zalety posiada dana oferta. Zestawienie jest na bieżąco aktualizowane.

Nazwa bankuOkres kredytowaniaMax kwota kredytuOprocentowanie nominalneDodatkowe informacje
do 10 latdo 200 tys. zł5%Gwarancja najniższej raty pożyczki w porównaniu do innych banków
do 8 latdo 100 tys. złod 2,90% do 9,99% (zmienne)Wcześniejsza spłata nie wiąże się z dodatkową opłatą
do 5 lat do 500 tys. złod 4,40%Gwarancja niezmienności raty - stała rata przez cały okres kredytowania
do 10 latdo 150 tys. zł8% (zmienne)Pożyczka jest udzielana na dowolny cel konsumpcyjny
do 10 latdo 150 tys. złod 4,99 do 10%Obniżona prowizja do 6,99%
do 7 latdo 150 tys. zł4,99% - maks. 10 % (zmienne)Wymagany minimalny dochód kredytobiorcy to 1500 zł netto dla zatrudnionych
do 10 latdo 150 tys. złod 0% do maks. 10%Niższa rata po przedstawieniu rachunków na zakup auta
do 10 latdo 200 tys. złod 4,99% do 8,5% (zmienne)Wstępna decyzja o otrzymaniu kredyt w 10 mintu od złożenia wniosku
do 9 latdo 120 tys. złod 7,5% do 10%Kredyt można spłacać bez prowizji we wpłatomatach i placówkach eurobanku
do 12 latdo 150% wartości samochoduustalane indywidualnie - maks. 9,99%Kredytowane jest dodatkowe wyposażenie samochodu
do 8 latdo 160 tys. złod 7,79% do 8,99%Pożyczka na okres dłuższy niż 3 lata posiada oprocentowanie zmienne
do 8 latdo 120 tys. złod 7,99%0 zł za wydłużenie terminu spłaty kredytu
do 7 latdo 150 tys. zł5,99% - 7,99%Niższe oprocentowanie dla przelewających swoje wynagrodzenie na konto w Banku Millennium
do 10 latdo 120 tys. złdo 9,99% (zmienne)Kredyt do kwoty 24 tys. zł nie wymaga zaświadczeń
do 7 latdo 150 tys. zł8,99% (zmienne)10% zniżki na ubezpieczenie w Allianz
do 10 latdo 150 tys. zł4,99%Kredyt do 150 tys. zł nie wymaga zabezpieczenia
do 8 latdo 60 tys. złmaks. 9,99%Możliwa obniżka oprocentowania po dostarczeniu zabezpieczeń
do 8 latdo 150 tys. złod 5,99% do 9,49%Decyzja kredytowa w ciągu 1h

Kompleksowe zestawienie kredytów samochodowych

W rankingu zostały przedstawione zarówno oferty kredytów samochodowych jak i kredyty gotówkowe, które pod względem warunków kredytowania nie różnią się zbytnio od siebie. W zestawieniu podane zostały informacje na temat maksymalnego okresu kredytowania oraz maksymalnej kwoty kredytu. Orientacyjnie podajemy również oprocentowanie nominalne. Są to jednak widełki jakich banki używają do określenia warunków kredytowania. Oprocentowanie kredytu jest ustalane indywidualnie dla konkretnego przypadku kredytobiorcy (m.in. zależy od zdolności kredytowej kredytobiorcy itp.). Warto też dodać, że według ustawy antylichwiarskiej, oprocentowanie kredytu nie może wynieść więcej niż czterokrotność stopy lombardowej (wynosi teraz 2,5%). Dlatego też duża część kredytów posiada maksymalne oprocentowanie nie wyższe niż 10% w skali roku.

Komentarz do rankingu

Należy zwrócić uwagę na dwa aspekty, jeśli chodzi o oprocentowanie kredytów w naszym zestawieniu. Przedstawione wartości oprocentowania są nominalne i podawane w skali roku. Nie znaczy to, że wysokość oprocentowania dokładnie określa całkowite koszty kredytu. Na koszty kredytu wypływa także prowizja początkowa banku czy też inne opłaty związane z zaciągnięciem kredytu (np. prowizja od przedterminowej spłaty). Dlatego, przy analizowaniu ofert kredytów rozsądniej sprawdzać rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, którą banki muszą podawać m.in. w umowie kredytowej, i która lepiej obrazuje koszty kredytu.

Warto również zaznaczyć, że banki oferują kredyty ze zmiennym i stałym oprocentowaniem. W tabeli zostały wyszczególnione oferty, które posiadają stałe oprocentowanie.

Kredyt samochodowy a zabezpieczenie

Kredyt samochodowy często wiąże się z przedstawieniem przez kredytobiorcę stosownego zabezpieczenia, na podstawie którego bank będzie mógł udzielić kredytowania. W przypadku kredytu samochodowego zabezpieczeniem jest najczęściej cesja praw do ubezpieczenia AC lub przewłaszczenie pojazdu.

Cesja polisy oznacza przeniesienie praw wynikających z umowy z ubezpieczycielem na rzecz banku. W takim przypadku, jeśli auto zostanie skradzione lub ulegnie wypadkowi – środki z ubezpieczenia w pierwszej kolejności zostają przeznaczone na spłatę kredytu.

Z kolei przewłaszczenie samochodu to sytuacja, w której bank niejako staje się właścicielem samochodu w przypadku braku spłaty kredytu.

Okres kredytowania

Kredyty samochodowe są z reguły udzielane na ok. 7 – 8 lat w przypadku nowych aut – maksymalnie na 10 lat. Kredyt na starsze auta jest udzielany na okres do 5 lat. W przypadku używanych aut, łączny wiek samochodu oraz okres spłaty w większości przypadku nie przekracza 15 lat. Jednak warto również pamiętać, że dłuższy okres kredytowania to wyższe koszty dla kredytobiorcy.

Podsumowanie

Kredyty samochodowe to praktycznie jedyna alternatywa dla leasingu. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na leasing, dlatego w takich przypadkach kredyt to jedyny sposób na sfinansowanie nabycia auta. Przed wyborem kredytu, warto sprawdzić na jakich warunkach są one oferowane. Przede wszystkim należy porównać okres kredytowania i wysokość kosztów. Dobrze jest także zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia. Zwiększy to koszty, ale z drugiej strony zabezpieczy nas przed nieprzewidzianymi zdarzeniami utrudniającymi spłatę kredytu – np. utrata pracy czy przewlekła choroba.