Kredyty konsolidacyjne

konsolidacja-1-min

Konsolidacja kredytów to niezwykle praktyczne i korzystne rozwiązanie dla wszystkich, którzy posiadają kilka różnych rodzajów zobowiązań. Pozwala m. in. na poprawę sytuacji finansowej poprzez znaczące obniżenie wartości miesięcznych rat, a w szczególnych przypadkach umożliwia pozyskanie dodatkowej gotówki czy też wydostanie się ze spirali zadłużenia. 

Na co zwracać uwagę, aby wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny – w tym przypadku zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka zastawiona na naszej nieruchomości. Procedura ubiegania się wygląda podobnie jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego. Przyznawany jest on na znacznie dłuższy okres i dzięki zabezpieczeniu hipoteką posiada niższe oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki – bank nie będzie od nas wymagał zabezpieczenia ani poręczeń. Możemy skonsolidować wszystkie swoje zobowiązania i uzyskać niższą, miesięczną ratę. Możemy jednak w ten sposób uzyskać kredyt o niższej wartości, którego okres kredytowania będzie zdecydowanie krótszy – podobnie jak w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego możemy liczyć na maksymalnie 10 lat.

Tak jak w przypadku większości zobowiązań to wysokość oprocentowania obok prowizji jest podstawowym czynnikiem decydującym o koszcie kredytu. Wybierajmy oferty z najniższym oprocentowaniem nominalnym!

Na całkowitą wartość oprocentowania w zdecydowanej większości przypadków wpływa marża ustalona przez bank oraz zdefiniowany wskaźnik ekonomiczny, w Polsce najczęściej przyjmowany jest WIBOR 3M.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego przygotujmy się na konieczność zapłaty prowizji za jego udzielenie, ponieważ zdecydowana większość polskich banków wymaga takiej opłaty. Obok oprocentowania to właśnie prowizja wpływa znacząco na całkowity koszt naszego kredytu.

W zależności od rodzaju kredytu konsolidacyjnego będziemy mieli do czynienia z różnym poziomem maksymalnej wartości kredytu. Jak było wspomniane, w przypadku hipotecznych kredytów konsolidacyjnych możemy liczyć na pozyskanie środków o zdecydowanie większej wartości, a ich wartość będzie uzależniona od wartości hipoteki będącej zabezpieczeniem.

Kredyty konsolidacyjne bez hipoteki natomiast pozwolą nam na pozyskanie środków na spłatę naszych dotychczasowych zobowiązań, a jeżeli bank pozytywnie oceni naszą zdolność kredytową umożliwi nam także na zdobyć dodatkową gotówką na dowolnie wybrany cel.

Podobnie jak w przypadku wartości kredytu również maksymalny okres kredytowania będzie uzależniony od rodzaju kredytu konsolidacyjnego. Dla tych zabezpieczonych hipoteką możemy liczyć nawet na 35 letni okres kredytowania. W przypadku gotówkowych kredytów konsolidacyjnych bez hipoteki najdłuższy okres kredytowania spotykany w ofertach polskich banków wynosi 10 lat.

Analizując oferty kredytów konsolidacyjnych powinniśmy na samym początku szczegółowo zdefiniować wszystkie nasze obecne zobowiązania i zastanowić się, które z nich wymagają konsolidacji. Obecnie banki oferują bardzo szeroki wachlarz rodzajów zobowiązań, które możemy skonsolidować (począwszy od kredytów hipotecznych, gotówkowych i samochodowych, kończąc na ratach na zakup sprzętu rtv czy debetu na rachunku bieżącym). Listę najczęściej spotykanych w ofertach polskich banków rodzajów zobowiązań uprawnionych do konsolidacji znajdziecie tutaj.

Tak jak w przypadku każdego kredytu, również w przypadku konsolidacji będziemy zmuszeni do wypełnienia kilku formalności i przedstawienia dokumentacji potwierdzającej nasze zeznania. Oprócz wypełnienia wniosku kredytowego, będziemy musieli przedstawić wszystkie dokumenty związane z poszczególnymi zobowiązaniami. Będzie to np. umowa kredytowa, umowa ratalna, wyciąg z karty kredytowej itp.

Ponadto bank (szczególnie jeśli jest to bank, w którym nie posiadamy rachunku bankowego) będzie wymagał od nas udokumentowania naszej zdolności kredytowej, a więc na pewno zażąda od nas dokumentów potwierdzających nasze dochody i formę zatrudnienia. Często będzie wymagał także zgody współmałżonka bądź przedstawienia oświadczenia o wolnym stanie cywilnym.

Podczas wyboru oferty najlepszego kredytu konsolidacyjnego warto zwrócić uwagę na uproszczoną procedurę kredytową, która umożliwi nam skrócenie czasu niezbędnego do przedłożenia pełnej dokumentacji.

Obecnie banki prześcigają się w ofertach różnych produktów kredytowych, w tym kredytów konsolidacyjnych. Wysoka konkurencja banków w tym zakresie generuje coraz ciekawsze charakterystyki ofert, które mają skłonić potencjalnych klientów do zaciągnięcia kredytu w danym banku. To dla nas świetna okazja, ponieważ niektóre propozycje są bardzo atrakcyjne, jak np. obniżka oprocentowania dla klientów z dobrą historią kredytową lub błyskawiczne podjęcie decyzji kredytowej bezpośrednio, online, czy cashback za terminową realizację rat.

Najlepsze oferty konsolidacji kredytów

Poniżej prezentujemy Wam aktualnie najlepsze oferty kredytów konsolidacyjnych. Wybraliśmy je po dokładnej analizie propozycji 24 banków działających w Polsce. Wszelkie informacje i charakterystyki poszczególnych ofert zostały zaczerpnięte z oficjalnych stron internetowych tych instytucji. Podczas selekcji najlepszych kredytów konsolidacyjnych braliśmy przede wszystkim pod uwagę najważniejsze charakterystyki wpływające na atrakcyjność poszczególnych ofert, w tym m.in.:

 • całkowity koszt kredytu (RRSO),
 • maksymalną kwotę kredytu,
 • maksymalny okres kredytowania,
 • czas oczekiwania na decyzję kredytową,
 • dodatkowe, promocyjne wyróżniki oferty.

Ranking kredytów konsolidacyjnych - październik 2017

BankMax kwotaRRSOWyróżniki ofertySzczegóły
120 tys. zł9,99%- Możliwość ubiegania się o dodatkową kwotę kredytu
– Wakacje kredytowe do 3 miesięcy
– Do 24 000 zł bez zaświadczeń
200 000 złod 8,99%– Formalności ograniczone do minimum, wstępna decyzja kredytowa online!
– Okres kredytowania to nawet 10 lat!
200 000 złdo 9,99%– Możliwość ubiegania się o dodatkową kwotę kredytu
– Okres kredytowania do 10 lat
do 80% wartości nieruchomości4,4%– Obniżona marża o 0,5% dla Klientów spełniających warunki w całym okresie kredytowania

Jakie rodzaje zobowiązań możemy poddać konsolidacji?

Obecnie polskie banki akceptują bardzo szeroką gamę zobowiązań, które mogą zostać poddane konsolidacji. Do najczęściej wymienianych produktów spotykanych w ofertach banków możemy zaliczyć:

 • kredyt mieszkaniowy, pożyczka hipoteczna,
 • kredyt gotówkowy,
 • kredyt samochodowy,
 • zadłużenie na karcie kredytowej,
 • debet na rachunku bieżącym,
 • raty za zakup produktów i usług,
 • pozostałe kredyty konsumpcyjne.

Jak możemy zauważyć istnieje naprawdę wiele produktów kredytowych, które banki będą skłonne skonsolidować. Możemy jednak spotkać takie rodzaje zobowiązań, do których banki będą podchodzić znacznie mniej przychylnym okiem. Podczas analizy ofert natknęliśmy się na następujące rodzaje długów odrzucanych przy wnioskach o kredyt konsolidacyjny:

 • pożyczki od instytucji pozabankowych (parabanków),
 • różne rodzaje długów w SKOK’ach,
 • kredyty studenckie,
 • kredyty preferencyjne (z dopłatą, np. pomocy socjalnej czy ze środków UE).

Oszczędzajmy czas i pieniądze!

Obecnie wielu z nas spłaca kilka zobowiązań w różnych instytucjach w tym samym czasie. Spłacamy raty kredytów mieszkaniowych, gotówkowych, raty za zakup samochodu czy sprzętu agd, często posiadamy także zadłużenie na karcie kredytowej, czy debet w rachunku bieżącym. Taka struktura zobowiązań nie jest dla nas ani korzystna, ani komfortowa, ponieważ ponosimy zbędne dodatkowe koszty oraz musimy pamiętać o dokonywaniu wielu przelewów i pilnowaniu odpowiedniej dokumentacji.

Wybierajmy najlepsze oferty!

W takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny, który pozwala zamienić dotychczasowe zobowiązania na jedno. Bank spłaca wszystkie nasze długi i udziela nam jednego kredytu z niższą, miesięczną ratą. Pamiętajmy jednak, że aby konsolidacja była dla nas opłacalna powinniśmy dokonać właściwej selekcji oferty, która spełni nasze oczekiwania i potrzeby. Poświęćmy czas na analizę poszczególnych propozycji i dokonajmy wyboru, który umożliwi osiągnięcie maksymalnych korzyści ekonomicznych!

Podstawowe zalety konsolidacji kredytów

Konsolidacja długów to korzystne rozwiązania dla wielu zadłużonych, które pozwala zamienić wszystkie nasze zobowiązania na jeden spłacany w jednym banku. Takie rozwiązania bardzo często niesie za sobą wiele korzyści. Do najważniejszych zalet zaciągania kredytów konsolidacyjnych możemy zaliczyć:

 • obniżenie całkowitego kosztu wszystkich zobowiązań,
 • jedna, niższa miesięczna rata,
 • możliwość wydłużenia okresu spłaty,
 • możliwość pozyskania dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel,
 • ograniczenie dokumentacji i formalności,
 • w krytycznych sytuacjach możliwość wyjścia ze spirali zadłużenia.