Konto oszczędnościowe a rachunek osobisty – podobieństwa i różnice

03 gru

Konto oszczędnościowe a rachunek osobisty – podobieństwa i różnice

Rachunki oszczędnościowe oraz osobiste to dwa odmienne produkty bankowe, które znacznie różnią się od siebie pod względem warunków umowy i głównego celu zakładania takiego konta. Mają także cechy wspólne. Artykuł przybliża pojęcia obu tych kont.

Powszechność konta osobistego i niskie oprocentowanie

Rachunek osobisty jest określany też jako rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR). Obecnie niemal każdy z nas posiada takie konta, traktowane przez większość ludzi jako bezpieczne inwestycje oraz wygodny sposób na przechowywanie pieniędzy. Tego typu konto posiada niskie oprocentowanie środków, ale właściciel ma do nich swobodny dostęp. Przelewy oraz wypłaty są związane z bardzo niskimi prowizjami, albo z brakiem wszelkich opłat. Wystawienie i utrzymywanie karty płatniczej również jest darmowe lub prowizje są niewielkie. Kontem można zarządzać poprzez dyspozycje ustne, a nawet zdalnie: przez Internet lub przez telefon.

Konta oszczędnościowe i trudności z wykonywaniem przelewów zewnętrznych

Głównym celem rachunków tego typu jest przechowywanie nadwyżek pieniężnych przez dłuższy okres czasu w taki sposób, by nie stracić na inflacji. Jeszcze lepiej, gdy uda się pomnożyć kapitał w wyniku oprocentowania wkładu na rachunku. Odsetki te są znacznie wyższe niż na koncie osobistym, czyli klient może liczyć na większy zysk.

Jednak konta przeznaczone do przechowywania oszczędności mają także wady. Bank może uzależnić wysokość oprocentowania od spełnienia pewnych warunków, na przykład zapewnienia miesięcznych wpływów na rachunek nie niższych od określonej kwoty. Oprocentowanie konta oszczędnościowego może też zmieniać się wraz z upływem czasu. Kolejna niedogodność to wysokie prowizje naliczane za wypłaty lub przelewy. Zwykle tylko pierwsza taka operacja w miesiącu jest darmowa, za kolejne trzeba dużo zapłacić. Podobnie, jak za używanie karty płatniczej do konta oszczędnościowego. A noszenie takiej karty w portfelu zwiększa prawdopodobieństwo skorzystania z dodatkowych wypłat. Banki często kuszą klientów brakiem opłaty za wydanie karty, bo później mają zysk z prowizji od operacji płatniczych.

Dwa w jednym, ale z zyskiem

Banki coraz częściej oferują założenie obu rachunków: osobistego oraz oszczędnościowego, kusząc klientów rabatami w opłatach za prowizje. Zdarza się także, że drugie z tych kont jest darmowe, jeśli posiadamy ROR w danym banku. Przeglądając ranking kont oszczędnościowych znajdujemy zazwyczaj informację w reklamie, czy skorzystanie z danej usługi wymaga otworzenia rachunku osobistego, albo wykupienia innego dodatkowego produktu.

Write a Reply or Comment