Konta oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe, inaczej zwane rachunkami oszczędnościowymi, zyskują coraz większą popularność na polskim rynku. Są bezpieczne, nie wymagają zamrażanie środków na długi okres oraz gwarantują uzyskanie odsetek, których kapitalizacja następuje bardzo szybko. Przeanalizowanie ofert oraz wybór odpowiedniego rachunku, pozwala na szybkie pomnażanie zdeponowanych pieniędzy.

Sposoby oszczędzania oferowane przez banki

Jak wynika z badań, rosnąca świadomość Polaków, powoduje coraz większą chęć inwestowania. Niemniej przy okazji związana jest z licznymi dylematami odnośnie wyboru odpowiedniego sposobu oszczędzania. Najprostszymi oraz jednymi z najbardziej efektywnych metod są te oferowane przez banki – mam na myśli konta oszczędnościowe oraz lokaty. Porównując te dwa sposoby gromadzenia pieniędzy, musimy zadać sobie kilka kluczowych pytań. Po pierwsze zastanowić się, jaką kwotę jesteśmy w stanie zdeponować na rachunku. Dodatkowo istotne jest to, czy jesteśmy w stanie zamrozić pieniądze w banku na dłuższy, z góry narzucony okres – jak w przypadku lokat. Czy może wolimy mieć dostęp do środków oraz skorzystać z możliwości wpłat i wypłat – tak jak przy posiadaniu rachunku oszczędnościowego.

Jeśli zależy nam na częstej kapitalizacji odsetek, możliwości wykonywania transakcji na zdeponowanych środkach oraz dowolnym czasie oszczędzania – zdecydowanie powinniśmy wybrać konto oszczędnościowe.

Na co zwracać uwagę wybierając najlepsze konto oszczędnościowe?

Oprocentowanie dzielimy na stałe oraz zmienne. Stałe oprocentowanie konta określane jest w dniu podpisania umowy z bankiem i jest niezmienne przez cały okres umowny. Oprocentowanie zmienne natomiast jest różnorodne oraz zależne od określonych wskaźników makroekonomicznych. Najistotniejszym czynnikiem, który oddziałuje na wysokość naszego oprocentowania jest wysokość stóp procentowych NBP oraz WIBOR (oprocentowanie depozytów na polskim rynku międzybankowym).

Kapitalizacja odsetek jest istotnym składnikiem obliczania zysku. Określa częstotliwość doliczania odsetek do kapitału, który posiadamy na rachunku. W przypadku kont oszczędnościowych najczęściej spotykamy się z kapitalizacją dniową lub miesięczną.

Wybierając konto oszczędnościowe istotne jest, aby zwracać szczególną uwagę na dodatkowe opłaty. Mogą to być np. płatności za otwarcie konta oraz jego prowadzenie. Należy pamiętać, że w większości ofert, dostępny jest jeden darmowy przelew miesięcznie. Pozostałe przelewy powiązane są z dodatkowymi opłatami.

Konto oszczędnościowe skonstruowane jest tak, aby wygenerować jak najwyższe zyski. Powiązane jest to z pewnymi konsekwencjami m.in. ograniczoną ilością transakcji możliwych do wykonania. Większość ofert bankowych obejmuje możliwość nieograniczonej ilości wpłat na konto oraz ograniczoną ilość wypłat. Zazwyczaj banki proponują nam jedną darmową wypłatę z konta oszczędnościowego w ciągu miesiąca. Pozostałe wypłaty oznaczają poniesienie kosztów.

Oprocentowanie konta zazwyczaj powiązane jest z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi zdeponowanego majątku.
Podana w ofercie wartość procentowa, dotyczy najczęściej określonego minimum oraz maksimum wpłaconych środków. W momencie przekroczenia tej kwoty oprocentowanie spada.

W związku z szeroką gamą ofert na rynku, banki prześcigają się z promocjami. Powiązane jest to zazwyczaj z dodatkowymi profitami dla nowych klientów, bądź nagrodą za aktywne korzystanie z konta.

Ranking kont oszczędnościowych

Wybór najbardziej odpowiedniego dla nas konta oszczędnościowego może stanowić niemałe wyzwanie ze względu na szeroki wachlarz ofert bankowych. Poniżej prezentuję kompleksowe zestawienie najbardziej dochodowych produktów z tej kategorii. Tabela zawiera najistotniejsze informacje dotyczące rachunków bankowych oraz ich charakterystyki. Głównym kryterium branym pod uwagę jest wartość oprocentowania.

BankKontoOprocentowanieDodatkowe informacjeSzczegóły
Konto 360°2,50%– oprocentowanie 2,50% przez pierwsze 3 miesiące
- miesięczna kapitalizacja odsetek
Szczegóły
Konto Zośka2,25%- oprocentowanie naliczane do kwoty 110% salda z poprzedniego miesiąca
- inteligentny system transakcyjny podpowiadający, jak oszczędzać
- karta debetowa MasterCard w pakiecie
Szczegóły
Konto Nest Rodzinne Oszczędności2,23%*- oprocentowanie zmienne, uzależnione od WIBOR 3M + marżą 0,5 proc. - możliwość zdobycia premii w zależności od ilości dzici - nawet 7% premii w drugim roku oszczędzaniaSprawdź ofertę

Bardzo dobrą ofertą jest konto oszczędnościowe oferowane przez Bank Millennium. Promocja obejmuje nowe środki wpłacone na ROR. Jeśli posiadamy już Konta 360°, to możemy liczyć na 2,5% w skali roku (bez Konta 360° oprocentowanie wyniesie 2,3%). Oprocentowanie obowiązuje do 100 tys. zł. Powyżej tej kwoty oprocentowanie spada do 1,7%. Promocyjne warunki są gwarantowane przez 3 miesiące. Kapitalizacja odsetek następuje co miesiąc.

Na trzecim miejscu klasyfikuje się „Konto Zośka„, oferowane przez Idea Bank. Rachunek pozwala na uzyskanie oprocentowania w wysokości 2,25% w skali roku. Nadwyżka doliczana jest do 110% średnio-miesięcznego salda z poprzedniego miesiąca. Ponadto bank oferuje inteligentny system transakcyjny, który podpowiada w jaki sposób powinniśmy oszczędzać. W pakiecie do rachunku oszczędnościowego otrzymujemy kartę debetową MasterCard.

Atrakcyjną ofertą, jeśli chodzi o konta oszczędnościowe jest rachunek BGŻ Optima. Oprocentowanie 2,20% w skali roku obowiązuje do salda 150 tys. zł. Konto oszczędnościowe jest całkowicie bezpłatne, także jeśli chodzi o przelewy na inne konta. Kapitalizacja odsetek odbywa się raz w miesiącu.

Wady i zalety kont oszczędnościowych

– wysokie oprocentowanie naliczane od pierwszej złotówki

– stały dostęp do środków na koncie

– możliwość wpłaty i wypłaty środków w dowolnym momencie

– częsta kapitalizacja odsetek

– opłaty za wykonywanie więcej niż jednej wypłaty środków w miesiącu

– stały dostęp do środków, który może stać się problematyczny dla osób mających problem z oszczędzaniem

Środki wpłacane na konto oszczędnościowe cechują się bardzo małym ryzykiem utraty. Zabezpieczeniem, które gwarantuje ich bezpieczeństwo jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku upadłości naszego banku, BFG zapewnia nam wypłatę utraconych środków, w wysokości równej co do sumy zdeponowanej na koncie.
Taką ochroną objęte są wszystkie depozyty znajdujące się w bankach z siedzibą na terytorium RP. Kwota maksymalna podlegająca gwarancji zwrotu wynosi 100 tys. euro. Wypłatę otrzymamy w ciągu 20 dni od momentu ich utracenia.
Ponadto BFG ma za zadanie udzielenia wsparcia bankom, które stoją w obliczu utraty wypłacalności. W takim przypadku fundusz wspiera łączenie słabszej jednostki z silniejszą, co prowadzi do stabilizacji.