Konsolidacja kredytów to ratunek dla dłużnika?

19 sie

Konsolidacja kredytów to ratunek dla dłużnika?

Obecnie wielu osób ulega pokusie zaspokojenia swoich materialnych potrzeb poprzez skorzystanie z bankowych produktów finansowych. W wielu sytuacjach zaciągnięcie pożyczki lub kredytu w ostatecznym rozrachunku okazuje się bardzo korzystne, a mądry wybór oferty dofinansowania, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb zapewnia spokój i satysfakcję z podpisania umowy z bankiem. Nie zawsze jednak zaciągnięcie kredytu jest dobrą decyzją, zwłaszcza jeśli jego rata jest wysoka i nie jest to nasze pierwsze zobowiązanie finansowe. Posiadanie kilku zadłużeń często staje się problemem. 

Konsolidacja kredytów, którą coraz częściej znaleźć można wśród bankowych ofert, zapewniła spokojny sen już niejednemu dłużnikowi. Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dłużników znalazły sposób, aby pomóc im wydostać się ze spirali zadłużenia. Czym jest konsolidacja kredytów? Najprościej ujmując, jest to proces scalenia kilku zadłużeń w jeden dług. Skutkiem dokonanej restrukturyzacji jest zmniejszenie comiesięcznej raty i wydłużenie czasu trwania umowy kredytowej, zawieranej z bankiem. Kredyty konsolidacyjne zmieniają kilka zadłużeń w jedno, ale nie za darmo. Korzystanie z konsolidacji wiąże się ze zwiększeniem kosztów całkowitych kredytu. Niekiedy jednak pomimo dodatkowych opłat, w ostatecznym rozrachunku są opłacalne i stają się lekarstwem na finansowe problemy.

Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych wiąże się z rodzajem zabezpieczenia, jakie zostaje ustalone w momencie podpisywania umowy z bankiem. Najlepsze warunki zapewniają kredyty konsolidacyjne z zabezpieczeniem hipoteki. Jeśli więc klient jest w posiadaniu nieruchomości, ma większe szanse na dokonanie korzystnej restrukturyzacji swoich dotychczasowych zadłużeń. Banki klientom, którzy posiadają hipotekę udzielają kredytów konsolidacyjnych na znacznie korzystniejszych warunkach. Instytucje bankowe są w stanie udzielić oprocentowania na poziomie ok. 7%, a niekiedy zdarzają się propozycje z jeszcze niższym oprocentowaniem. Kredyt konsolidacyjny jest możliwy również w sytuacji, kiedy klient banku nie posiada żadnej nieruchomości. Jednak wówczas bank nakłada wyższe oprocentowanie i nie zawsze skorzystanie z takiego rozwiązania jest dla dłużnika korzystne.

Konsolidacja kredytów jest ratunkiem dla dłużnika jedynie wówczas, gdy uzyskana w skutek restrukturyzacji nowa rata okaże się niższa niż suma wszystkich dotychczasowych comiesięcznie spłacanych zobowiązań. Aby tak się stało, oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego musi mieć niższą wartość niż oprocentowanie aktualnych zadłużeń lub należy znacznie wydłużyć okres spłaty. W przypadku kredytów konsolidacyjnych z zabezpieczeniem w postaci hipoteki, okres spłaty może wynosić nawet 30 lat.

Write a Reply or Comment