Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

05 paź

Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

Urzędowy wymóg posiadania przez firmę – czy to jednoosobową, czy też wielką korporację z licznymi firmami – ma za zadanie przede wszystkim usprawnić przepływ pieniędzy między firmami i ujednolicić wykonywane transakcje. Jest również sporym ułatwieniem dla urzędu skarbowego, który ma wgląd do finansów firmy w jednym miejscu. Dlatego ważne jest, aby wybierać konto firmowe rozważnie, kierując się nie kuszącymi reklamami, ale potrzebami własnej firmy.

Zapomnij o koncie osobistym

Żeby podjąć właściwą decyzję trzeba przede wszystkim zrozumieć jedną rzecz: firmowy rachunek bankowy jest czymś zupełnie innym od rachunku osobistego. Siłą rzeczy będzie miał również nieco inną charakterystykę: musimy się pożegnać z darmowymi przelewami i bezpłatnym prowadzeniem konta.

Cechą charakterystyczną, jaką wyróżniają się rachunki firmowe, są za to darmowe przelewy na konta ZUSu i Urzędu Skarbowego, realizowane dodatkowo w trybie ekspresowym, a więc księgowane nawet tego samego dnia. Takiej możliwości nie ma obecnie żaden rachunek osobisty.

Koszt prowadzenia konta

Sporą wadą rachunków firmowych jest dość wysoki koszt, jaki trzeba ponosić za sam fakt prowadzenia przez bank naszego konta. Już pierwszy z brzegu ranking kont bankowych wyraźnie wskazuje, że koszt ten może się wahać od kilkunastu do kilkuset złotych miesięcznie w zależności od tego, czy rachunek jest jednolity czy np. współdzielony. Dodatkowo nie można zapominać o opłatach, które ponosimy dodatkowo. Wśród nich najważniejsze są przede wszystkim opłaty za zrealizowane przelewy wychodzące. W zasadzie żadne konta firmowe nie oferują obecnie realizacji wszystkich przelewów bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Zazwyczaj oferty pod tytułem „darmowe przelewy firmowe” oznaczone są małym haczykiem: bezpłatne owszem, ale tylko do konkretnej liczby miesięcznie lub tygodniowo. Po jej przekroczeniu pobierane są normalne, a najczęściej nawet zawyżone opłaty.

Który bank wybrać?

Statystyki wskazują, że przedsiębiorcy najczęściej wybierają te banki, w których mają już swoje osobiste rachunki rozliczeniowe. Nic w tym dziwnego, bo rachunek firmowy w swojej strukturze technicznej (oprocentowaniu, realizacji przelewów, systemu bankowości elektronicznej) nie różni się tak bardzo od osobistego. Klient przyzwyczajony do obsługi osobistego konta bankowego będzie wolał obsługiwać rachunek firmowy w podobnej formie, bez konieczności uczenia się na nowo obsługi konta internetowego w innym banku, który może mieć np. inne procedury.

Write a Reply or Comment