Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

04 Paź

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Lokata bankowa, mówiąc bardzo ogólnie, to pewien rodzaj umowy zawierany pomiędzy bankiem a jego klientem. W ramach ten umowy klient zobowiązuje się na określony czas wpłacić określoną kwotę do banku, a ten za możliwość obracania pieniędzmi zobowiązuje się wypłacać swojemu klientowi wynagrodzenie w formie oprocentowania.

Na rynku odnajdziemy bardzo wiele różnych lokat. Jak je łatwo rozróżnić i jak wybrać spośród nich najlepszą? By odpowiedzieć na to pytanie należy przeanalizować najważniejsze cechy lokaty, do których zaliczyć należy:

  • wysokość oprocentowania,
  • rodzaj oprocentowania,
  • czas trwania lokaty,
  • możliwość swobodnego wypłacania/wpłacania pieniędzy,
  • dodatkowe bonusy.

Wysokość oprocentowania

W przypadku wysokości oprocentowania sprawa jest bardzo przejrzysta – im wyższe oprocentowanie danej lokaty, tym lepiej. Wyższe oprocentowanie oznacza bowiem dla nas, klientów, wyższy zysk. Często założenie wysoko oprocentowanej lokaty będzie wymagało spełnienia określonych warunków, takich jak bycie dla danego banku „nowym” klientem, który jeszcze nigdy nie skorzystał z jego produktów.

Rodzaj oprocentowania

Lokaty mogą charakteryzować się dwoma rodzajami oprocentowania: stałym i zmiennym. Oprocentowanie stałe powoduje, iż przez cały okres trwania lokaty nasz miesięczny zysk utrzymuje się na równym poziomie. Wybór oprocentowania zmiennego z kolei powoduje, że nasz miesięczny zysk z lokaty zmienia się dynamicznie, w zależności od wystąpienia określonych zdarzeń na rynku. Jaki rodzaj oprocentowania wybrać? Gdy nie jesteśmy biegli w ocenie sytuacji makroekonomicznej kraju, to wówczas powinniśmy wybrać lokatę z oprocentowaniem stałym. Jeśli natomiast potrafimy ocenić kierunek zmian w gospodarce kraju i potrafimy przewidzieć, że oprocentowanie depozytów bankowych w najbliższym czasie wzrośnie, to powinniśmy wybrać lokatę z oprocentowaniem zmiennym. Aktualne stawki oprocentowania sprawdzisz analizując ranking lokat bankowych, który jest dostępny na tej stronie.

Czas trwania lokaty

Czas trwania lokaty jest zazwyczaj skorelowany z wysokością oprocentowania, przy czym charakter tej zależności jest determinowany przez sytuację gospodarczą kraju. Wybierając czas trwania lokaty powinniśmy realnie ocenić to, na jak długo możemy zamrozić naszą gotówkę.

Możliwość swobodnego wypłacania/wpłacania pieniędzy

Wcześniejsze wypłacenie środków z lokaty zazwyczaj wiąże się z koniecznością utraty części oprocentowania bądź koniecznością zapłacenia prowizji. Niektóre z banków oferują jednak możliwość swobodnego wypłacania/wpłacania pieniędzy na lokatę, bez konieczności ponoszenia kosztów takich operacji. Jeśli zależy nam na nieskrępowanym dostępie do środków zgromadzonych na lokacie, to wówczas w ofertę takich banków powinniśmy celować.

Dodatkowe bonusy

Czasem banki zachęcają ludzi do skorzystania z ich oferty różnymi atrakcyjnymi bonusami, np. tabletami. O ile taki prezent to przyjemny dodatek, to powinniśmy zachować ostrożność – często zdarza się, że te prezenty są niskiej wartości i tak naprawdę bardziej opłaca się zainwestować w lokaty nie dające praw do odebrania dodatkowych bonusów.

Jak wybrać najlepszą lokatę? Na to pytanie niestety jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji i sytuacji na rynku bankowym. Zachęcamy jednak do prowadzenia indywidualnych rozmów z bankiem – czasem może się nam bowiem udać wynegocjować lepsze warunki w porównaniu do tych oferowanych standardowo na rynku.

Write a Reply or Comment