Jak oszczędzać gdy ma się długi?

20 maj

Jak oszczędzać gdy ma się długi?

Oszczędzanie pieniędzy dla wielu jest koniecznością, ponieważ nie są w stanie ze swoich bieżących dochodów pokryć wszystkich wydatków, przez co są zmuszeni do oszczędzania na różnych rzeczach. Jednak osoby takie nie oszczędzają pieniędzy w pełni rozumienia tego słowa, ponieważ jedynie ograniczają swoje potrzeby, aby zmieścić się w swoim budżecie. O oszczędzaniu możemy mówić dopiero wtedy gdy zaoszczędzone każdego miesiąca pieniądze inwestujemy. Najprościej jest inwestować w lokaty, ponieważ dają gwarantowany zysk i są bardzo proste w zrozumieniu nawet przez osobę, która na co dzień nie interesuje się finansami.

Niestety wiele osób zamiast ograniczać swoje wydatki w sytuacji gdy dochody nie są w stanie pokryć wydatków związanych z ich potrzebami, zadłużają się aby zdobyć pieniądze na zaspokojenie swoich potrzeb. Długi dzielimy na kilka kategorii. Najgorszą kategorią zadłużenia jest oczywiści taki dług, który zaciągamy na bieżącą konsumpcję. Na przykład na wakacje, organizowanie wystawnych świąt lub na nowe sprzęty RTV.

Takie postępowanie i dalsze zaciąganie kolejnych długów nieuchronnie prowadzi do trudności finansowych. Osoby takie niemal nigdy nie posiadają oszczędności, ponieważ nauczyły się nie tylko żyć za wszystko co mają, ale również za to czego nie mają czyli za pieniądze banku, które trzeba kiedyś oddać z niemałą nawiązką.

Wiele osób, które żyją ponad stan i nie oszczędzają żadnych pieniędzy kiedyś dochodzi do wniosku, że muszą zmienić swoje nawyki finansowe. Pierwszym krokiem jaki powinna wykonać osoba zadłużona, która postanowiła zmienić swoje życie jest zaprzestanie zaciągania kolejnych długów. Logicznym wydaje się, aby na kolejnym etapie zacząć nadpłacać długi w miarę możliwości. Jednak zanim zacznie do robić powinna skupić się na zbudowaniu niewielkiego funduszu awaryjnego, z którego będzie można skorzystać gdy nadejdzie jakiś niespodziewany wydatek. Lepiej wówczas skorzystać z takiej lokaty niż zaciągać kolejne wysokooprocentowane pożyczki.

Taki fundusz awaryjny może mieć postać lokaty bankowej na 1000 złotych, w których będziemy mogli skorzystać gdy nadejdzie paląca potrzeba poniesienia nieprzewidzianego wydatku. Tylko jak zebrać pieniądze niezbędne do stworzenia takiego funduszu awaryjnego jeśli ma się długi? Przede wszystkim należy zidentyfikować na co najwięcej wydajemy pieniędzy i jakie wydatki jesteśmy w stanie bez znacznego obniżenia swojego komfortu życia wyeliminować. Takiej analizy można dokonać poprzez stworzenie budżetu domowego.

Gdy już uda nam się zidentyfikować miejsca poprzez, które wyciekają nam pieniądze możemy wdrożyć plan naprawczy, który pozwoli nam na odłożenie chociażby niewielkiej kwoty, która w chwilach kryzysowych zaspokoi potrzebę nagłego zastrzyku pieniędzy, która dotychczas była zaspokajana poprzez zaciąganie kolejnych drogich pożyczek powiększających nasze zadłużenie. Lokata bankowa to produkt, z którego można w każdej chwili zrezygnować dlatego nawet jeśli przed upływem terminu lokaty będziemy mieli konieczność skorzystania ze zgromadzonych pieniędzy, to nie będzie z tym żadnego problemu. Dodatkową korzyścią ze skorzystania z lokaty będzie zysk jaki otrzymamy w postaci odsetek na zakończenie okresu lokaty.

Write a Reply or Comment