Inwestowanie w lokaty walutowe coraz bardziej opłacalne?

05 maj

Inwestowanie w lokaty walutowe coraz bardziej opłacalne?

Lokaty bankowe walutowe to inwestowanie własnych pieniędzy w produkty bankowe dające nam zysk procentowy. Lokaty walutowe deponowane są w walucie obcej. Najczęściej lokaty walutowe proponują nam banki w euro, dolarze amerykańskim, funcie brytyjskim oraz franku szwajcarskim. Oczywistym jest, że chodzi tutaj o banki Polskie a konto i wpłata pieniędzy wykonywana jest w naszym kraju.

Oprocentowanie lokaty walutowej

Lokata walutowa jest znacznie niżej oprocentowana niż lokata w złotówkach. Przykładem może być zawarcie w tym samym banku lokaty w walucie i lokaty w złotówka zawieranych na ten sam czas. Procent złotówkowych lokat to 2, 2% a walutowych to tylko 0, 8 %. W każdym banku wygląda to podobnie i są zachowane podobne proporcje.

Dzieje się tak ze względu na bardzo niskie stopy procentowe w Banku Centralnym poza granicami naszego kraju. Bardzo trudno jest również naleźć promocyjne oferty lokat bankowych walutowych. Promocje lokat w naszym kraju dotyczą głównie depozytów gotówkowych. W chwili obecnej oprocentowanie lokat walutowych w euro wynosi około 1%. Podobnie sprawa wygląda, jeżeli chodzi o inną walutę obcą.

Charakterystyka lokaty walutowej

Lokata kojarzy się z pewnym zyskiem. Inaczej może to być, jeśli mówimy o lokacie walutowej. Powinna ona raczej być nazywana depozytem bankowym. O zyskach z niej można jedynie spekulować. Zysk z tych lokat jest niepewny. W chwili, gdy złoty się umocni stosunku, co do waluty, jaką mamy zdeponowaną na lokacie możemy stracić. Trudno jest stwierdzić ile można stracić na lokacie walutowej. Na lokacie walutowej można też sporo zarobić. Dzieje się tak, gdy nasz złoty spada a ceny waluty rosną.

Bywały okresy, gdy na lokatach walutowych dało się zarobić nawet 14% a to już spory zysk. Niestety nie jest łatwą sprawa przewidywać skoki walut. Tak samo trudno jest przewidzieć jej spadek jak i wzrost. Jeżeli koniecznie chcemy inwestować w walucie o wiele lepszym rozwiązaniem i mniej ryzykownym mogą okazać się konta walutowe. Nie zamrażają one naszych środków pieniężnych i w każdej chwili, gdy nadejdzie ryzyko straty możemy konto zlikwidować i odzyskać swoje środki finansowe w walucie obcej. Zyski z nich nie są oprocentowane jak jest to z zyskami uzyskanymi z lokaty walutowej. Od każdego uzyskanego zysku w ten sposób musimy odprowadzić podatek w wysokości 19%. Podsumowując wydawać by się mogło, że lokaty walutowe posiadają tylko wady.

Write a Reply or Comment