Informacje przydatne podczas wyboru oferty kredytu gotówkowego

02 lip

Informacje przydatne podczas wyboru oferty kredytu gotówkowego

Chociaż raz w życiu każdego człowieka, przychodzi taki moment, że zaczyna się on zastanawiać – bardziej lub mniej realnie – czy może kredyt gotówkowy nie byłby dla niego dobrym rozwiązaniem. Opowieści sąsiadów o tym, jak kredyt gotówkowy poprawił jakość ich życia, kuszą równie mocno, co oferty bankowe. Jednakże, chcąc zaciągnąć kredyt bankowy, musimy mieć świadomość, że łatwość jego zaciągnięcia to sprawa jak najbardziej indywidualna. Pojęcie zdolności kredytowej nie jest tutaj bez znaczenia.

Kto może zaciągnąć kredyt?

Kredytobiorcą, czyli osobą zaciągającą kredyt, może zostać każdy, kto ukończył osiemnasty rok życia i zamieszkuje Polskę. Pełnoletniość jest tutaj warunkiem koniecznym. Ponadto, aby móc ubiegać się o kredyt gotówkowy, trzeba posiadać tak zwaną zdolność do wykonywania czynności prawnych, a zatem osoby ubezwłasnowolnione, które mają przydzielonego kuratora lub opiekuna, nie mogą tego uczynić. Częstokroć, by zostać kredytobiorcą należy okazać w banku zaświadczenie, potwierdzające naszą niekaralność, jak chodzi o przestępstwa skarbowe oraz przestępstwa dokonane w sposób umyślny. Do zdecydowanej rzadkości należy, ale niekiedy bywa jeszcze wymagana, konieczność uregulowania przez mężczyznę służby wojskowej.

Czym jest zdolność kredytowa?

Mimo, iż spełniliśmy wszystkie wymogi prawno-formalne nie jest rzeczą pewną, iż otrzymamy kredyt gotówkowy. Bank oceni następnie naszą zdolność kredytową, czyli podda ocenie nasze miesięczne dochody netto. Dla banku są to istotne informacje, które wnoszą prawdopodobieństwo, że będziemy w stanie spłacić zaciągnięty kredyt, pomimo życiowych wydatków na codzienną egzystencję. Muszą być to stałe dochody, osiągane w wyniku na przykład pracy najemnej, czy działalności gospodarczej.

Mierzyć siły na zamiary – czyli dlaczego nie warto koloryzować, starając się o kredyt gotówkowy?

Zaciągniecie kredytu gotówkowego, to bez wątpienia poważna decyzja – niekiedy na lata. Zanim się ją podejmie, warto skrupulatnie przeanalizować domowy budżet, czyli comiesięczne wydatki na odzież, konsumpcję, opłaty mieszkaniowe i media oraz doliczyć do nich ewentualne raty kredytowe. Myślenie, że jakoś się uda dożyć do pierwszego, po prostu nie sprawdza się w przypadku rodzin z kredytem. Zaciągając kredyt, musimy być zwyczajnie pewni, że nas na niego stać. Jeżeli przedłożymy bankowi „podkoloryzowane” zaświadczenie o naszych dochodach, a w rzeczywistości nasz budżet wygląda inaczej, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wpadniemy w kredytową pułapkę, z której wyplątanie się, graniczy z cudem.

Write a Reply or Comment