Dlaczego lubimy oszczędzać na lokatach bankowych?

05 Maj

Dlaczego lubimy oszczędzać na lokatach bankowych?

Posiadając nadwyżkę na rachunku bankowym warto zadbać o jej jak najkorzystniejsze oprocentowanie. Rachunki, które znajdują się na zwykłym koncie bankowym są najczęściej oprocentowane na 0% lub na niewielkie, dziesiąte części procenta. Często są one niższe od stopy inflacyjnej obowiązującej w danym roku. I jest to jeden z głównych powodów, dla których nadwyżkę pieniędzy warto zainwestować na lokacie bankowej. Dzięki temu chronimy nasze pieniądze przed inflacją, a więc de facto przed powolnym spadkiem ich wartości.

Ile zarobię?

Głównym i w zasadzie jedynym kryterium jakie powinniśmy brać pod uwagę przy tej formie oszczędzania jest oprocentowanie lokat. Aktualnie oferty banków kształtują się na poziomie od 1, 5-2% do maksymalnie 5%. Choć znacząca większość oscyluje właśnie wokół tej dolnej granicy. Niższe oprocentowanie proponują głównie banki, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku i nie muszą walczyć o klientów. Banki, które dopiero próbują zdobyć jak największy udział w rynku i potrzebują środków z lokat do inwestycji proponują większe oprocentowanie, często będące na granicy ich opłacalności. Dlatego warto rozejrzeć się wśród ofert banków, które są stosunkowo młode na polskim rynku.

Krótkoterminowa czy długoterminowa?

Decydując się na lokatę podpisujemy umowę, która obliguje nas do tego że powierzamy nasze środki bankowi na określony okres czasu. Lokaty pod tym względem dzielimy na krótkoterminowe, kwartalne, średnioterminowe i długoterminowe. Krótkoterminowe trwają od jednego do dwóch miesięcy, kwartalne jak sama nazwa wskazuje zamrażają nasze środki na okres od 3 do 5 miesięcy. Lokaty średnioterminowe trwają do 11 miesięcy a długoterminowe to okres do jednego do trzech lat. Środki będziemy mogli wypłacić wcześniej, jeśli będziemy ich potrzebowali jednakże w wielu przypadkach równa się to ze stratą odsetek.

Jaka jest najlepsza lokata?

Nie ma lokaty uniwersalnej. Każdy musi dopasować ją do swoich potrzeb, wymagań oraz wysokości środków jakie może zainwestować. Pomocny może być przy tym ranking lokat. Sprawdź najlepsze lokaty bankowe w maju 2015 na konta-oszczednosciowe.blogspot.com. W przejrzystej tabeli są umieszczone informacje odnośnie oprocentowania oraz wszelkich dodatkowych warunków jakie musi spełnić klient zakładając lokatę w danym banku. Można wtedy chłodnym okiem spojrzeć na to co na prawdę mają do zaoferowania banki. Takie porównanie lokat ujawni wszelkie kruczki prawne i próby podejścia klienta, które są stosowane w reklamie.

Write a Reply or Comment