Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest dobrym rozwiązaniem?

05 maj

Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest dobrym rozwiązaniem?

Od pierwszego kwietnia 2015 roku, zmianie uległy przepisy dotyczące ubezpieczeń kredytów gotówkowych. Od tej pory banki nie mogą narzucać klientom gotowych pakietów kredyt+ ubezpieczenie. Klient nie jest już, więc zobowiązany przystąpić do ubezpieczenia grupowego, gdzie podmiotem ubezpieczającym jest bank. Czy mimo tego warto ubezpieczać swoje kredyty gotówkowe?

Po co ubezpieczać kredyt?

Idea ubezpieczania kredytu jest bardzo prosta, chodzi o to, aby zabezpieczyć siebie i swoich bliskich na wypadek następstwa nieszczęśliwego wypadku, takiego jak: choroba, utrata pracy, wypadek, czy śmierć. Drugim atutem, który daje nam takie ubezpieczenie, jest możliwość skorzystania z atrakcyjniejszych warunków, co oferują niektóre banki. Ubezpieczenie pożyczki obejmuje najczęściej wymienione wyżej zdarzenia, jeżeli coś takiego się wydarzy, ubezpieczyciel przejmuje na siebie obowiązek spłaty części pożyczki, na czas niezdolności kredytobiorcy.

Minusy ubezpieczenia

Nie ma się, co łudzić, że ktokolwiek da nam cokolwiek za darmo. Zwłaszcza taki luksus, który trzeba przyznać jest ogromnym zabezpieczeniem, sporo kosztuje. I właśnie ten czynnik stanowi najsłabszą stronę naszego ubezpieczenia. W zależności od banku i oferty, którą wybraliśmy, może stanowić nawet 1/3 opłat za pożyczkę. Jest on zazwyczaj pobierany odgórnie i podlega kredytowaniu, czyli podwyższa odpowiednio kwotę umowy, co w praktyce oznacza niższe stawki wypłacanej gotówki.

Czy opłaca się ubezpieczyć pożyczkę?

Zasady ubezpieczenia pożyczki są jasne. Klarowne są także plusy i minusy wyboru takiej opcji. Należy sobie odpowiedzieć jedynie na pytanie, czy opłaca się ponosić dodatkowe koszty, albo czy stać nas na to, żeby się nie ubezpieczać. Wybierając ubezpieczenie trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Po pierwsze- dopasowanie oferty do naszych warunków. Nie ma konieczności ochrony przed wszystkimi zagrożeniami. Jeśli np. mamy stabilną pracę i jesteśmy pewni jej utrzymania, możemy wyrzucić ten punkt z umowy, co od razu obniży wysokość opłat. Po drugie, zapoznajmy się dokładnie z warunkami ubezpieczenia, a zwłaszcza z punktami, które mówią o tym, kiedy ubezpieczyciel nie przejmie obowiązku spłaty zobowiązania. Najważniejsze, aby wiedzieć, za co się płaci i dokładnie przeliczyć stosunek obciążenia do korzyści. W przypadku kredytów bardzo wysokich i długoterminowych, ubezpieczenie wydaje się jednak opcją konieczną, gdyż w perspektywie kilkudziesięciu lat nie jesteśmy w stanie przewidzieć naszej przyszłości i tego, co się wydarzy, zwłaszcza niezależnie od nas samych.

Write a Reply or Comment