Czy lokata bankowa to dzisiaj dobry pomysł na oszczędzanie?

05 paź

Czy lokata bankowa to dzisiaj dobry pomysł na oszczędzanie?

Specjaliści od finansów ciągle podkreślają konieczność systematycznego odkładania z pensji pewnych sum pieniędzy. Oszczędności pozwalają zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych wydatków np. z powodu choroby lub utraty pracy. Zaoszczędzone pieniądze można po prostu trzymać na rachunku bieżącym w banku, umieścić je na lokacie lub zainwestować w bardziej ryzykowne instrumenty.

Lokata bankowa – najbezpieczniejsza forma inwestowania

Osoby, którym udało się odłożyć pewną ilość pieniędzy zastanawiają się, gdzie je umieścić, by nie tylko były bezpieczne, ale także zapewniały dodatkowy zysk. Pieniądze leżące bezczynnie na rachunku bankowym nie zarabiają, gdyż większość kont osobistych nie oferuje obecnie żadnego oprocentowania. Jeśli ktoś chce pomnażać swoje pieniądze, powinien pomyśleć o ich zainwestowaniu. Jednak w tym przypadku należy posiadać wiedzę i doświadczenie, gdyż popularne instrumenty inwestycyjne są dość ryzykowne.

Najbezpieczniejszą formą inwestowania są niezmiennie obok obligacji państwowych, lokaty bankowe. Banki nie bez przyczyny nazywane są instytucjami zaufania publicznego. Umieszczając pieniądze na lokacie nawet na dłuższy okres można mieć pewność, że po jego upływie całość środków będzie dostępna. Bezpieczeństwo lokat gwarantuje nie tylko sam bank, lecz także Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku problemów finansowych banku, BFG dba o to, by klienci mający w nim założone lokaty, mogli odzyskać swoje pieniądze. Oczywiście dodatkowym atutem lokat bankowych jest ich oprocentowanie, które umożliwia w określonym czasie pomnożenie zdeponowanych środków. Sprawdź najlepsze lokaty bankowe w październiku 2015 na konta-oszczednosciowe.blogspot.com.

Opłacalność lokaty w banku

Odkąd Rada Polityki Pieniężnej zaczęła systematycznie obniżać stopy procentowe, spadło oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych. Z tego powodu coraz częściej słychać głosy, że nawet najlepsza lokata dzisiaj się po prostu nie opłaca. Nie jest to prawdą, gdyż od dłuższego czasu w Polsce panuje bardzo niska inflacja, granicząca wręcz z deflacją, a ta z kolei powoduje, że każda wartość oprocentowania lokaty pozwala na osiągnięcie zysku z oszczędzania. Mówiąc prościej, przy minimalnej inflacji ceny produktów i usług nie zmieniają się, czyli są pod koniec roku w podobnej wysokości jak na jego początku. Jeśli w tym czasie pieniądze będą umieszczone w banku na lokacie, to otrzymane po roku odsetki, po uwzględnieniu podatku, będą czystym zyskiem (nie będą musiały być przeznaczone na pokrycie różnicy w cenach). Wniosek jest więc prosty –obecnie warto otwierać lokaty bankowe, zwłaszcza że ich oferta na rynku jest dzisiaj naprawdę bogata.

Write a Reply or Comment